ALBUK TV LIVE

Goditja me thikë në shkollën e Leeds: Viktima quhet Alfie Lewis

Një djalë 15-vjeçar që vdiq pas një goditjeje me thikë pranë një shkolle në Leeds është quajtur Alfie Lewis.

Shërbimet e urgjencës u thirrën në Town Street në Horsforth, pranë shkollës fillore të St Margaret, pak para orës 15:00 GMT të martën, tha Policia e West Yorkshire.

Ish-studenti i shkollës Horsforth Alfie vdiq më vonë në spital dhe dy djem u arrestuan me dyshimin për vrasje.

Policia tha se një 14-vjeçar mbeti në paraburgim ndërsa djali tjetër, 16 vjeç, ishte liruar pa u akuzuar.

Titulli i imazhit,Nderime me lule në skenën e goditjes me thikë fatale në Horsforth, Leeds

Homazhet po liheshin në vendngjarje mëngjesin e së mërkurës.

Paul Bell, kreu i shkollës Horsforth, tha se ai ishte “mbytur” nga mirësia dhe mbështetja e komunitetit lokal.

Ai shtoi: “Mendimet dhe simpatitë e të gjithëve janë me familjen dhe miqtë e djalit.

“Një tragjedi si kjo është një tronditje e madhe për shkollën tonë dhe komunitetin lokal, dhe ne e kuptojmë se njerëzit do të preken thellësisht nga ky incident i rrallë. Megjithatë, ne e dimë se komuniteti do të mblidhet së bashku për të mbështetur njëri-tjetrin gjatë kësaj kohe shumë të trishtuar dhe të vështirë. .”

Z. Bell tha se shkolla po punonte me Këshillin e Qytetit të Leeds dhe agjenci të tjera për të mbështetur studentët dhe stafin.

Rishi Sunak i bën homazhe viktimës adoleshente që goditi me thikë në Leeds

Hulumtimi i BBC sugjeron se kjo ishte goditja e 16-të e konfirmuar fatale në West Yorkshire këtë vit, me gjashtë nga viktimat që ishin adoleshentë.

Duke reaguar ndaj lajmit gjatë një vizite në një shkollë në Lincolnshire, kryeministri Rishi Sunak tha: “Zemra ime është me familjen dhe miqtë e [Alfie]. Ata kanë humbur një mik dhe kjo është e tmerrshme.”

Një stol në Broadgate Lane, rreth gjysmë milje larg vendit të ngjarjes, është mbuluar me lule dhe në tokë janë rregulluar qirinj çaji për të shqiptuar emrin e Alfie.

Duke folur për BBC Look North në Horsforth, adoleshentët Maisie, 14, dhe Holly, 17, e përshkruan Alfie si “të një lloji” dhe “të mahnitshëm”.

“Ai ishte një shpirt i bukur,” tha Maisie, “gjithmonë kërcente përreth, duke qeshur [ai ishte] absolutisht i bukur, kaq i kuptueshëm. Është e tmerrshme.”

Holly tha se i kishte dërguar mesazh Alfie rreth “një orë përpara se të ndodhte” dhe shtoi: “Nuk e kisha menduar kurrë se do të ishte Alfie. Është ndjenja më e tmerrshme ndonjëherë”.

Miqtë e ngushtë i bëjnë homazhe 15-vjeçarit Alfie Lewis i cili u godit me thikë në Leeds

Më parë, një shërbim special u mbajt në kishën e Shën Margaretës aty pranë për t’u lutur për të prekurit nga therja me thikë dhe një libër ngushëllimi u hap për adoleshentin.

Rev Nigel Sinclair tha se “i gjithë komuniteti ishte prekur nga vdekja e Alfie”.

“Unë mendoj se njerëzit po pyesin ‘pse ne?’. Krimi me thikë ne e dimë se është kudo dhe është një gjë kaq e tmerrshme dhe ju dëgjoni për të në vende të tjera, por kurrë nuk e prisni atë në pragun tuaj,” tha ai.

Ai shtoi se kishte marrë pjesë në një vigjilje të martën mbrëma në stolin në Broadgate Lane, me të rinjtë që u mblodhën për të vendosur lule dhe për të ndezur fishekzjarrë.

Ai tha: “Të rinjtë i gjeta me kaq dinjitet, vetëm duke kujtuar shokun e tyre.

“Ata patën një shfaqje të jashtëzakonshme fishekzjarrësh, të performuar kaq të sigurt. Ishte me të vërtetë mjaft tronditëse.

“Njerëzit flasin për dhunën dhe njerëzit flasin për gjithë zemërimin përreth, por në fakt të njëjtët të rinj kanë kaq shumë dashuri dhe mbështetje për njëri-tjetrin.”

Titulli i imazhit,Një libër ngushëllimi është hapur në kishën e Shën Margaretës

Në vendngjarje – Tom Airey, BBC News Online

Horsforth, pesë milje në veri-perëndim të qendrës së qytetit të Leeds, konsiderohet përgjithësisht si një vend i sigurt për të jetuar dhe është i njohur për hapësirat e tij të gjelbra dhe shkollimin e mirë.

Të martën pasdite, prindërit ishin rrugës për të marrë fëmijët e tyre nga një shkollë fillore lokale dhe adoleshentët po largoheshin nga shkolla e mesme e qytetit kur ndodhi goditja me thikë.

Pas errësirës, ​​më shumë se 50 njerëz u mblodhën në një zonë ku Alfie takohej rregullisht me miqtë. U ndezën dritat e çajit, u vendosën lule në stol dhe u ndezën disa fishekzjarre.

Një fqinj i familjes së djalit më tha se emocionet e saj ishin “trishtim dhe zemërim”, me një tjetër jetë të re të humbur si pasojë e një thike.

Një distancë e shkurtër lart kodrës nga skena e sulmit, Kisha e Shën Margaretës po i mban dyert e saj të hapura për këdo që kërkon një hapësirë ​​për reflektim dhe lutje.

Është hapur gjithashtu një libër ngushëllimi, me shërbimin e Kungimit të mëngjesit të së mërkurës, i fokusuar tek Alfie dhe kalimtarët që u kapën në një tragjedi që ka tronditur qytetin.

Përveç homazheve që lanë skenën, një faqe për mbledhjen e fondeve e krijuar në mbështetje të familjes së Alfie ka mbledhur më shumë se 9,200 £ që nga fillimi i saj.

Matt Healy, i cili krijoi faqen, e përshkroi Alfie si një djalë “i sjellshëm dhe i zhytur në mendime” që “kishte në zemër të gjitha interesat më të mira të miqve të tij”.

“Ai ishte gjithçka që duhet të ishte një fëmijë 15-vjeçar dhe jeta e tij iu hoq pa kuptim përpara se të kishte mundësinë të rritej në të”, shkroi ai.

Titulli i imazhit,Skena e mëngjesit të së mërkurës

Alison Lowe, nënkryetare e bashkisë për policinë dhe krimin në West Yorkshire, tha se ishte “shkatërruar” kur mësoi për vdekjen e fundit.

“Unë do të jem i lidhur ngushtë me policinë dhe partnerët e West Yorkshire për t’u siguruar që po bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar siguri dhe mbështetje në ditët dhe javët në vijim,” shtoi ajo.

The post Goditja me thikë në shkollën e Leeds: Viktima quhet Alfie Lewis appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *