ALBUK TV LIVE

Nr 10 mohon artikullin e Suella Braverman që sulmon policinë për protesta

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman po përballet me pyetje në lidhje me të ardhmen e saj pasi sfidoi Downing Street mbi një artikull që akuzon policinë për paragjykim.

Ajo pretendoi se protestuesit agresivë të krahut të djathtë u “pritën me të drejtë me një përgjigje të ashpër”, ndërsa “turmat pro-palestineze” u “injoruan kryesisht”.

Artikulli nuk u pastrua nga Downing Street dhe ndryshimet e sugjeruara në tekst nuk u ndoqën, tha Nr 10.

Disa konservatorë kanë bërë thirrje që sekretari i brendshëm të shkarkohet.

Ajo vjen përpara një marshimi pro-palestinez për një armëpushim në Gaza, i cili do të zhvillohet të shtunën në qendër të Londrës.

Udhëheqësi i laburistëve Sir Keir Starmer akuzoi zonjën Braverman për minimin e policisë dhe tha se kryeministri Rishi Sunak ishte “shumë i dobët për të bërë asgjë për këtë”.

Ish-ministri konservator Sir Bob Neil u bë konservatori i parë që publikisht i bëri thirrje asaj të jepte dorëheqjen për shkak të artikullit.

Sir Bob, një kritik i shpeshtë i zonjës Braverman, i tha LBC se pozicioni i saj ishte “i paqëndrueshëm” pasi ajo kishte “kaluar vijën” me komentet e saj.

Por deputeti konservator Danny Kruger – një aleat i zonjës Braverman – mohoi se sekretarja e brendshme po ndërhynte dhe tha se ajo kishte të drejtë të komentonte mbi “kulturën më të gjerë të policisë”.

https://emp.bbc.co.uk/emp/SMPj/2.50.8/iframe.htmlTitulli i medias,

Michael Gove: Suella Braverman ka punuar “jashtëzakonisht shumë dhe gjithashtu tepër konstruktivisht” me policinë

Zëdhënësi i kryeministrit tha se Downing Street ishte “duke shqyrtuar atë që ndodhi” në lidhje me artikullin – por ata shtuan se zoti Sunak kishte besim të plotë te sekretari i brendshëm.

Kodi ministror thotë se të gjitha intervistat dhe paraqitjet kryesore në media, si të shkruara ashtu edhe ato të transmetuara, duhet “të bien dakord me Zyrën Nr 10 të Shtypit”.

Kryeministri mund të ndëshkojë një ministër që konsiderohet se ka shkelur kodin. Opsionet mund të variojnë nga kërkesa për falje publike deri te shkarkimi i tyre.

Zonja Braverman, e cila është e njohur në të djathtën e partisë së saj dhe e parë si një udhëheqëse e mundshme e ardhshme konservatore, shpesh mban një qëndrim më të ashpër se shumë nga kolegët e saj për çështje të tilla si krimi dhe imigracioni.

Ajo kohët e fundit është kritikuar për thirrjen e tubimeve pro-palestineze në Londër “marshime urrejtjeje” dhe e ka përshkruar të qenit e pastrehë si një zgjedhje “mënyre jetese”.

Ky debat i fundit vjen përpara Gjykatës së Lartë që do të japë vendimin e saj nëse planet e qeverisë për të dëbuar azilkërkuesit në Ruandë janë të ligjshme javën e ardhshme.

Zonja Braverman ka qenë një mbështetëse e zëshme e skemës së Ruandës, e cila është pjesë e planeve të Z. Sunak për të frenuar numrin e emigrantëve që kalojnë Kanalin Anglez me varka të vogla.

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman është “jashtë kontrollit” – Sir Keir Starmer

Policia ka thënë se pret një tubim të madh të shtunën, duke shkaktuar frikën e përleshjeve të dhunshme me kundërprotestuesit.

E shtuna është gjithashtu Dita e Armëpushimit, përvjetori i përfundimit të Luftës së Parë Botërore, e cila ka nxitur thirrjet nga kryeministri dhe të tjerë për anulimin e marshimit pro Palestinës, me arsyetimin se është “mosrespektim”.

Policia Met është përballur me thirrjet për të ndaluar marshimin – por komisioneri Sir Mark Rowley tha se protestat mund të ndalen vetëm nëse ekziston një kërcënim për çrregullime serioze dhe se “pragu shumë i lartë” nuk është arritur.

Në artikullin e saj në Times, zonja Braverman pohoi se ekzistonte “një perceptim se oficerët e lartë luajnë të preferuarat kur bëhet fjalë për protestuesit”.

“Protestuesit e krahut të djathtë dhe nacionalistë që përfshihen në agresion, me të drejtë përballen me një përgjigje të ashpër, por turmat pro-palestineze që shfaqin sjellje pothuajse identike janë injoruar kryesisht, edhe kur shkelin qartë ligjin,” shtoi ajo.

Ministri Mark Harper pyeti katër herë nëse ka besim te Suella Braverman

Ka pasur protesta të rregullta në Londër pasi personat e armatosur të Hamasit filluan një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit nga Rripi i Gazës më 7 tetor, duke vrarë më shumë se 1,400 njerëz dhe duke marrë më shumë se 200 pengje.

Izraeli ka kryer sulme në Gaza që atëherë si kundërpërgjigje, dhe tani ka nisur gjithashtu një ofensivë tokësore. Më shumë se 10,500 njerëz janë vrarë në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

The post Nr 10 mohon artikullin e Suella Braverman që sulmon policinë për protesta appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *