ALBUK TV LIVE

Lufta e përgjakshme në Lindjen e Mesme, 80 mijë palestinezë largohen nga spitali ku po strehoheshin në Gazë

Palestinezëte evakuuar nga zona e luftës në veri të Gazës thanë se mijëra persona të zhvendosur, që ishin strehuar në spitalin Shifa që gjendet në zemër të qytetit të Gazës, janë larguar pasi gjatë natës aty ka pasur shpërthime.

Në spitalin Shifa ishin strehuar pothuajse 80.000 persona, të cilët kishin ikur nga luftimet e ashpra tokësore dhe nga sulmet ajrore.

Disa që u larguan të premten thanë se vetëm disa qindra pacientë të plagosur rëndë dhe mjekë kanë mbetur në spital.

Nuk ka qenë e mundur që menjëherë të kontaktohet mjekët në spitalin Shifa për shkak të pengesave në shpërbimet të internetit.

Largimi nga ky spital vjen në kohën kur Ministria e Shëndetësisë në Gazën e udhëhequr nga Hamasi – organizatë e shpallur terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – tha të premten se numri i palestinezëve të vrarë që nga nisja e luftës Izrael-Hamas, ka tejkaluar shifrën prej 11.000.

Mijëra palestinezë më 10 nëntor u nisën drejt autostradës së vetme të Gazës, duke u larguar nga zona e luftës në veri, pasi Izraeli njoftoi për mundësinë e evakuimit të sigurt.

SHBA-ja një ditë më herët njoftoi se Izraeli është pajtuar për pauzë humanitare katërorëshe për çdo ditë, me qëllim që civilët të largohen nga veriu i Gazës, ku ushtria izraelite po zhvillon luftime me luftëtarët e Hamasit.

Por, gjetja e një vendi të sigurt në enklavën e rrethuar nuk është aq e lehtë, pasi Izraeli vazhdimisht e bombardon këtë territor që kur Hamasi nisi sulme të befasishme në jug të Izraelit më 7 tetor.

Si pasojë e sulmeve të Hamasit më 7 tetor, në Izrael janë vrarë mbi 1.400 persona.

The post Lufta e përgjakshme në Lindjen e Mesme, 80 mijë palestinezë largohen nga spitali ku po strehoheshin në Gazë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *