ALBUK TV LIVE

Përgjimet/ “Xhaxha Pëllumbi. Kam shpenzuar 10 mijë euro për…”/ Si u zbulua organizata kriminale shqiptare që trafikoi dhjetëra kilogramë kokainë

Rocca di Papa, një komunë me 17 mijë banorë në periferi të Romës, është kthyer në një fortesë droge për një bandë kalabrezo-shqiptarësh. “Xhaxhai” Pëllumb Pacrami, nipi Briken Ndrekës që donte dhe dëshiron të ndiqte gjurmët e tij, Gianfranco Agus i njohur si “plaku”, një grua që e quajti veten “Rosy Abate”, vëllai i “Biondo”, një burrë i bandës Bellocco dhe shtatë persona të tjerë ishin në gjendje të bënin biznes me trafikantët e drogës në Amerikën e Jugut dhe me eksponentë të ‘Ndrangheta’. Falë parave të marra nga shitja me pakicë e drogës të furnizuar nga ‘Ndrangheta dhe kontakteve të tjera në Amerikën e Jugut, grupi u bë i madh. Një sistem që kishte lejuar bandën e “xhaxhi” Pëllumbit të pasurohej, ndërsa nipi i tij Briken Ndreka e lavdëronte përmes telefonit.

Grupi kriminal

Gjithsej 12 persona u përfshinë në hetimin Pilot, siç u përmend në akuzë. Në krye të organizatës, në fakt, ishte Pëllumb Pacrami, një kriminel prej shumë kohësh me rrënjë tashmë, bashkë me nipin e tij në Rocca di Papa. Vetë Briken Ndreka, i përgjuar, shpjegon se si është i sigurt dhe e ka të garantuar importin e drogës së prodhuar në Shqipëri: Agusi “plak” ka tridhjetë vjet që punon dhe nuk shkarkojnë më shumë se 3-4 pako (një kilogram kokainë, sepse nuk kishin besim tek ai). Xha Pëllumbi në vend të 20-30 pakove, kishte bazë të sigurt”. Siç nënvizohet nga forcat e grupit të shqiptarëve të Elbasanit, të aftë për të importuar 300 kilogramë nga Kolumbia: “Janë shumë të fortë”. Kokaina më pas shitej me pakicë në Romë, gati për t’u rishitur nga shpërndarës të ndryshëm.

Para për festa, restorante dhe martesa të rreme

Një grup i strukturuar mirë që dinte të shijonte jetën. Briken Ndreka, për të mos u përballur me një dekret dëbimi, për të bërë blerje luksoze dhe për të shpenzuar paratë në Itali, kishte gjetur mënyrën për të marrë një leje qëndrimi falë një martese false: “Dhjetë mijë euro më kushtuan gjithçka – thotë ai në një bisedë. Pesëmijë i dhashë për martesën dhe dokumentet. U desh një vit. Por tani po divorcohem.” Kështu, paratë nga aktivitetet e trafikut të drogës u riinvestuan jo vetëm për blerjen e ngarkesave të tjera të kokainës dhe për mbështetjen ekonomike të bashkëpunëtorëve të arrestuar, por edhe për blerjen e lokaleve, organizimin e festave dhe luksin e makinave, edhe nëse jo të gjithë kishin patentë drejtimi.

Është edhe Ndreka që thotë se ka humbur 25 mijë euro në investimin e një restoranti në qendër të Romës. Dhe më pas palët: “Kam bërë shumë gabime, xhaxhai na thoshte gjithmonë” i tha një të afërmi në Shqipëri gjatë një telefonate video të përgjuar. Kemi bërë festa 10 mijë euro dhe nuk ju kemi dërguar lekë atje, në shumica një mijë euro, jo më shumë. Kam shpenzuar shumë, por jam i ri.”

Mirëpo grupi e dinte se çfarë po bënin, siç e konfirmon edhe vetë Briken Ndreka: “Xha Pëllumbi është në gjendje të mirë, ka dy shtëpi. Gjithmonë u thonë të afërmve, kjo punë është ndryshe nga jotja, sot je atje, nesër do të të fusin nëse nuk e bëjmë qejfin tani sa jemi jashtë, kur duhet ta bëjmë, ka bërë 10 vjet burg, normal që tani e shijon jetën.”

Hetimi

Karabinierët mbërritën në organizatën e tyre duke zbërthyer përgjimet, lidhjet dhe gjetjet hetimore që dolën. Ai hetim zbuloi trafikun e tonelatave të kokainës nga Amerika e Jugut, të lidhur me midis Anzio-s dhe Nettuno-s. Ajo shoqatë nga Reggio Calabria deri në bregdetin romak kishte punuar për vite me radhë për të depërtuar në strukturën sociale, ekonomike dhe politike. Në krye të organizatës ishte Giacomo Madaffari, njeriu 5 milionë euro, i cili mund të mburrej me mbështetje të rëndësishme nga anëtarët e familjeve historike ‘Ndrangheta me origjinë nga Guardavalle, përkatësisht Gallaces, Pertinaces, Belloccos dhe Tedescos.

Piloti dhe obligacionet

Droga mbërriti nga Amerika e Jugut dhe Kalabria me narkosat kalabro-shqiptar, të cilët studionin rrugët për të mbuluar me një avion turistik të drejtuar nga një pilot në dispozicion. Duke dëgjuar një bisedë nga korriku 2019 midis Vincenzo Italiano, që besohet nga hetuesit se është bashkëpunëtor i Bruno Gallace dhe Federico Usai, të dy të hetuar në operacionin Tritone, hetuesit zbulojnë kontakte me një tjetër kalabrez, i njohur si “Il biondo”, një i ri i lidhur me bandën Bellocco, shpesh në Frascati dhe mysafir në Casal Palocco të vëllait të tij, për të cilin dje u urdhërua detyrimi për të nënshkruar më 8 nëntor. “Shiko, unë kam një pilot të Forcave Ajrore që ka qenë aty ku ka luftë. Jo në Gaza, në Venezuelë. Ai ka hangarin e tij”, tha italiani. Një pilot që në fakt frymëzoi emrin e hetimit “Pilot”. Fakti është se falë atij përgjimi të pranishëm në urdhrin e Operacionit “Tritone”, karabinierët zbuluan se si biznesi i drogës ishte përhapur në Castelli falë grepit të “Biondo”, i cili ishte mik i Briken Ndrekës.

The post Përgjimet/ “Xhaxha Pëllumbi. Kam shpenzuar 10 mijë euro për…”/ Si u zbulua organizata kriminale shqiptare që trafikoi dhjetëra kilogramë kokainë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *