ALBUK TV LIVE

Pengët e Hamasit: Fytyrat e atyre që u dërguan nga Izraeli në Gaza

BBC News

Ushtria izraelite thotë se 242 persona mbahen peng nga Hamasi.

Katër pengje janë liruar dhe një tjetër është liruar nga forcat izraelite. Ori Megidish, një ushtar izraelit, u lirua gjatë operacioneve tokësore në Gaza më 29 tetor. Dy gra, Nurit Cooper dhe Yocheved Lifschitz, u liruan të hënën më 24 tetor . Të premten më 20 tetor, dy pengje amerikane – një nënë dhe bijë – u liruan gjithashtu .

Hamasi thotë se i ka fshehur pengjet në “vende dhe tunele të sigurta” brenda Gazës. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) kanë thënë më parë se pengjet përfshijnë 20 fëmijë dhe 10 deri në 20 të moshës mbi 60 vjeç.

IDF ka njoftuar disa familje se të dashurit e tyre po mbahen peng, ndërsa familje të tjera – të afërmit e të cilëve mbeten të pagjetur – besojnë se janë marrë.

Këto janë historitë e pengjeve të marra nga Izraeli më 7 tetor, të cilat ose janë konfirmuar nga BBC ose janë raportuar në mënyrë të besueshme.

Kjo listë përditësohet rregullisht dhe emrat mund të ndryshojnë, pasi disa njerëz që kishin frikë se janë rrëmbyer janë konfirmuar se janë vrarë ose liruar.

Përditësimi i fundit më 10 nëntor 2023 në orën 17:42 GMT.

Rimon Buchshtab Kirsht, 36 vjeç, Daniele Alony Mevneh, 44 vjeç dhe Lena Trupanov, 50 vjeç, u shfaqën në një video pengje të publikuar nga Hamasi më 30 tetor.

Yagev Kirst , bashkëshorti i Rimonit, u mor gjithashtu nga shtëpia e tyre në Kibbutz Nirim.

Alexander Trupanov, i cili është djali i Lenës, partneri i tij Sapir Cohen, 29 vjeç dhe gjyshja e tij Irina Tati, 73 vjeç, u rrëmbyen të gjithë nga Nir Oz ndërsa kaluan të shtunën së bashku, sipas një deklarate të Qendrës Raoul Wallenburg të Kanadasë për të Drejtat e Njeriut.

Ophelia Roitman , 77, dërgoi një mesazh duke u lutur për ndihmë ndërsa Hamasi sulmoi kibutin Nir Oz. Vajza e saj tha në një video se një kontroll në shtëpinë e saj më pas kishte gjetur trupa të tjerë, por ajo ishte zhdukur dhe mendohet se ishte rrëmbyer.

Shani Goren , 29 vjeç, u rrëmbye në shtëpinë e saj në Nir Oz dhe më vonë u pa nga anëtarët e familjes në një video të postuar nga Hamasi. Mbesa e shtetasve uruguaianë, asaj iu dha shtetësia pas rrëmbimit të saj dhe Uruguai u ka thënë mediave lokale se po punon për lirimin e saj.

Titulli i imazhit,Shani Goren është parë nga familjarët në një video të postuar në internet nga Hamasi

Daniele Alony Mevneh është duke u mbajtur me vajzën e saj Amelia Mevneh, pesë vjeç; Motra e Daniele, Sharon Alony Cunio, 34 vjeç, burri i saj David Cunio, 33 vjeç dhe vajzat e tyre binjake trevjeçare Emma dhe Julie. Ata u rrëmbyen nga një kibuc në Izraelin jugor, tha për CNN vëllai i Sharon dhe Daniele, Moran. Moran tha se atij iu tha nga një dëshmitar se familja ishte strehuar në një dhomë të sigurt, por Hamasi më pas i kishte vënë zjarrin shtëpisë – ata u morën peng pasi u larguan për t’i shpëtuar flakëve.

Ariel Cunio, e dashura e tij Arbel Yahud dhe kushëriri i saj Dolev gjithashtu mendohet se janë rrëmbyer në të njëjtin sulm në Kibbutz Nir Oz. Eitan Cunio, një vëlla i Ariel dhe David Cunio që shpëtuan nga Hamas, i tha Jewish Chronicle se mesazhi i tij i fundit nga Ariel thoshte: “Ne jemi në një film horror”.

Titulli i imazhit,Doron Steinbrecher u dërgoi një mesazh zanor miqve gjatë sulmit të Hamasit

Doron Steinbrecher , 30 vjeç, një infermiere veterinare, ishte në apartamentin e saj në kibbutz Kfar Aza kur Hamasi sulmoi, raportoi Times of Israel. Në orën 10:30 të datës 7 tetor, tha gazeta, ajo u dërgoi një mesazh zanor miqve: “Ata kanë ardhur, ata më kanë mua”.

Naama Levy , 19, u filmua duke u futur në një xhip, me duart e lidhura pas shpine. Pamjet u publikuan nga Hamasi dhe qarkulluan gjerësisht në rrjetet sociale. Sipas nënës së saj, adoleshentja sapo kishte filluar shërbimin ushtarak.

Titulli i imazhit,Hamasi publikoi një imazh të Noa Marciano-s në robëri, thotë familja e saj

Noa Marciano , 19, ishte në telefon me nënën e saj Adi më 7 tetor gjatë sulmit. Një javë më vonë, Adi u tha gazetarëve, Hamasi publikoi një imazh të Noas në pranga.

Gelienor Leano Pacheco , 33 vjeç, një kujdestar filipinas dhe baba i tre fëmijëve, kishte punuar në Izrael për pesë vjet përpara se të zhdukej, sipas gruas së tij Clarisse . Raportet online thonë se ai kishte qenë në kibuc Nir Oz në kohën e sulmit të Hamasit. Clarisse tha se kishte parë video në mediat sociale që tregonin bashkëshortin e saj duke u tërhequr në një automjet.

Hanna Katsir , 77 vjeç, shfaqet në një video pengje të publikuar nga Xhihadi Islamik më 9 nëntor. Në të, ajo shihet e ulur në një karrige me rrota teksa i drejtohet kamerës. Ajo u rrëmbye nga Kibbutz Nir Oz më 7 tetor.

Titulli i imazhit,Gali dhe Ziv Berman jetonin të dy në Kfar Azar Kibbutz

Vëllezërit binjakë Gali dhe Ziv Berman, 26 vjeç , u morën nga kibuci Kfar Azar. Ziv po i dërgonte mesazhe një shoku teksa ndodhi sulmi, familja e tyre tha se IDF u ka thënë atyre se vëllezërit po mbahen në Gaza. Vëllai i tyre Liran tha për CBN news se dyshja kishin “fuqi binjake” dhe ishin në qendër të vëmendjes kudo që shkonin.

Michel Nisenbaum , 59 vjeç, është një shtetas i dyfishtë braziliano-izraelit i cili ka jetuar në Izrael për 45 vjet dhe punon si teknik kompjuteri, tha familja e tij për mediat braziliane. Ata gjithashtu thonë se ai është diabetik dhe ka sëmundjen e Crohn. Më 7 tetor, thonë ata, dikush që pretendonte se ishte nga Hamasi iu përgjigj telefonit të tij kur ata u përpoqën ta telefononin.

Titulli i imazhit,Emily Hand është ende e zhdukur, por ishte raportuar e vdekur në sulmin e 7 tetorit

Emily Hand , 8 vjeç, është zhdukur nga Kibbutz Be’eri dhe tani besohet se është rrëmbyer, konfirmoi ambasada irlandeze në Izrael për transmetuesin irlandez RTÉ. Babait të saj Tom Hand, fillimisht i ishte thënë se Emily ishte vrarë.

Daniela Gilboa , 19, dërgoi mesazhe duke thënë se kibuci i Nahal Oz ku ajo po qëndronte ishte nën sulm dhe i kërkoi nënës së saj të lutej për të. I dashuri i saj, Roy Dadon, i tha revistës Economist 1843 se ai beson se e pa një paraqitje të shkurtër të saj në një video që tregonte tre vajza duke u përzënë në pjesën e pasme të një SUV.

Titulli i imazhit,Gali Tarshansky është në mesin e të zhdukurve

Gali Tarshansky , 13 vjeç, u rrëmbye nga Kibbutz Bari. Vëllai i saj, Lior, u vra në sulm.

Agam Berger , 19 vjeç, u rrëmbye nga Nahal Oz Kibbutz gjatë sulmeve. Ajo shihej duke u hequr në videot e publikuara nga Hamasi.

Dror Kaplun , 68 vjeç u identifikua nga mbesa e tij si njeriu në një video që po udhëhiqej nga Hamasi pas sulmit në kibbutz Be’eri. Gruaja e tij, Marcelle Frailich Kaplun, e cila ishte gjithashtu në video, u gjet më vonë e vdekur, por Dror mbetet i zhdukur.

Titulli i imazhit,Alon Lulu Shamriz është marrë nga kibuci Kfar Aza, thotë familja e tij

Alon Lulu Shamriz, 26 vjeç, ishte në kibbutz Kfar Aza në kohën e sulmit, tha familja e tij për mediat izraelite. Babai i tij tha se ai ishte informuar nga IDF se Alon ishte rrëmbyer.

Edan Alexander , 19 vjeç, një shtetas izraelito-amerikan, ndoqi shkollën e mesme në Nju Xhersi. Pas diplomimit, i tha familja e tij një gazete lokale, se ai doli vullnetar për t’u bashkuar me ushtrinë izraelite. Ai po shërbente pranë kufirit të Gazës në kohën e sulmit të Hamasit. Familja e Edanit tha se u ishte thënë nga zyrtarët izraelitë se ai ishte marrë në Gaza si peng.

Arie Zalmanovich, i cili është në mesin e të 80-ave, jetonte në kibbutz Nir Oz, sipas raporteve në internet. Familja e tij thotë se nuk kanë dëgjuar më për të që nga 7 tetori.

Titulli i imazhit,Ilana Gritzewsky dhe Matan Zanguaker u kapën pranë kufirit të Gazës, thotë familja

Ilana Gritzewsky dhe partneri i saj Matan Zanguaker u morën peng nga kibuci Nir Oz më 7 tetor, sipas babait të Ilanës . Ilana është një shtetase meksikane ndërsa Matan është një shtetas izraelit.

Kong Salau , 26 vjeç, një shtetas tajlandez, ishte në kampin e një punonjësi në një kopsht me avokado në Khirbet Mador kur Hamasi sulmoi. Fotot e rrëmbimit të tij u shfaqën më vonë. Gruaja e tij, Suntree Saelee, tha për Bangkok Post se po fitonte para për t’u ndërtuar atyre një shtëpi të re.

Titulli i imazhit,Judith Waiss po shërohej nga kanceri i gjirit, thanë aktivistët

Judith Waiss, 65 vjeç, jetonte në kibutz Be’eri, ku kishte punuar në kopshte, menaxhonte dhomën e ngrënies dhe ishte specializuar në infermierinë përpara se të dilte në pension, sipas grupit Bright Them Home Now. Ajo shtoi se ajo po shërohej nga kanceri i gjirit – por kur Hamasi e rrëmbeu, ajo ishte pa mjekimin e saj. Trupi i bashkëshortit të saj Shmulik Weiss, një rabin, u identifikua pas sulmit.

Chen Almog-Goldstein, 48 vjeç, dhe fëmijët e saj Tal, 9, Gal, 11 dhe Agam, 17 vjeç, u rrëmbyen nga shtëpitë e tyre në kibbutz Kfar Aza, tha familja e tyre për Associated Press . Burri i Chen, Nadav dhe vajza e tyre 20-vjeçare Yam u vranë nga militantët e Hamasit.

Titulli i imazhit,Familja e Eitan dhe Yair Horn besojnë se janë marrë nga kibuci Nir Oz

Eitan Horn, 45 vjeç dhe vëllai i tij Yair, 45 vjeç , të dy shtetas argjentinas, ishin gjithashtu në kibutz Nir Oz në momentin e sulmit. Babai i tyre Itzik tha se beson se ata ishin rrëmbyer. Yair është një punëtor ndërtimi ndërsa Eitan punon në arsim.

Itai Svirsky , 38 vjeç, mendohet të jetë rrëmbyer kur prindërit e tij të moshuar u vranë në Kibbutz Be’eri. Ai kishte qenë duke i vizituar ata për festën e Simhat Torah.

Elma Avraham , 84 vjeç, kishte jetuar në kibbutz Nahal Oz për gati 50 vjet para rrëmbimit të saj, tha një zëdhënës i komunitetit. Zëdhënësi shtoi se ajo u filmua duke u përzënë nga pengmarrësit.

Titulli i imazhit,Elma Avraham kishte qenë banore e Nahal Oz për gati gjysmë shekulli, tha një zëdhënës

Keith Seigel, 64 vjeç, dhe gruaja e tij Adrienne – shpesh e njohur si Aviva – Seigel, 62 vjeç u morën nga shtëpia e tyre në Kibbutz Kfar Aza, tha vëllai i Keith, Lee Seigel për BBC.

Oren Goldin , një 33-vjeçar, baba i dy fëmijëve, ishte zhdukur që kur shkoi me ekipin e sigurisë së kibucit në përpjekje për të mbrojtur kibutin Nir Yitzhak. Familjes së tij tani i është thënë se ai u vra, raporton Times of Israel.

Titulli i imazhit,Nili Margalit punonte si infermiere

Nili Margalit , 41 vjeç, një infermiere, u rrëmbye nga shtëpia e saj në kibutz Nir Oz, thonë miqtë dhe familja. Ata raportohet se u tha nga Yocheved Lifschitz, një peng që më vonë u lirua, se ajo e kishte njohur Nilin në robëri.

Tal Haimi , një 41-vjeçar me nënshtetësi izraelito-rumune, ishte gjithashtu pjesë e ekipit të sigurisë Nir Yitzhak, por nuk u kthye me të tjerët. Gruaja e tij i tha televizionit rumun se shpresonte se ai ishte marrë peng.

Omri Miran , 46 vjeç, jetonte në kibutz Nahal Oz me gruan dhe dy vajzat e tij. Omri u largua nga Hamasi me duar të lidhura, tha gruaja e tij Lishay për gazetën Guardian. Ajo i tha të mos bëhej hero, duke i kërkuar: “Bëj çfarë të duan se unë të dua të kthehesh”.

Titulli i imazhit,Bipin Joshi studionte për bujqësi në Izrael

Bipin Joshi, 23 vjeç, një student nepalez, besohet se është marrë nga Kibbutz Alumim. Gazeta nepaleze Setopati thotë se ai ishte një nga 49 studentët e universitetit që studionin bujqësi në Izrael. Ai thotë se 10 studentë u vranë në sulm.

Shiri Weiss, 53 vjeç, Ilan Weiss, 58 vjeç dhe vajza e tyre Noga, 18 vjeç , janë zhdukur që nga sulmi në kibbutz Be’eri. Ilani u pa për herë të fundit duke dalë nga shtëpia për të mbrojtur kibucin, por nuk u kthye. Një video-mesazh nga familja tha se Shiri u kap ndërsa Noga u fsheh nën krevat, derisa zjarret e vendosura nga Hamasi e detyruan të dilte dhe ajo gjithashtu u rrëmbye. Vendndodhja live e WhatsApp e Noga-s mund të shihet duke lëvizur drejt Gazës.

Amiram Cooper, 85 vjeç dhe gruaja e tij Nurit, 80, u morën nga shtëpia e tyre në Kibbutz Nir Oz, një kibbutz në Izraelin jugor afër Gazës, tha nusja e tyre Noa për BBC. Familja foli për herë të fundit me çiftin gjatë sulmit të Hamasit, tha Noa, kur çifti ishte në dhomën e tyre të sigurt. Familja më vonë gjurmoi telefonin e Amiramit në Gaza. Të hënën më 23 tetor, Nuriti ishte një nga dy gratë që u liruan.

Titulli i imazhit,Amiram dhe Nurit Cooper, fotografuar me mbesën e tyre, Gali

Oded Lifshitz, 83 vjeç dhe gruaja e tij Yocheved, 85 vjeç u morën peng nga Kibbutz Nir Oz. Të hënën më 23 tetor, Yocheved ishte një nga dy gratë e moshuara që u liruan. Pasi dëgjoi lajmin për lirimin e nënës së saj, vajza e tyre Sharone – një artiste me bazë në Londër – tha: “Ndërsa nuk mund ta shpreh me fjalë lehtësimin që ajo tani është e sigurt, do të mbetem e fokusuar në sigurimin e lirimit të babait tim dhe të gjithë atyre. – rreth 200 njerëz të pafajshëm – të cilët mbeten peng në Gaza.

Nik Beizer , 19 vjeç, ishte në detyrë në një bazë IDF në kryqëzimin Erez, rruga e vetme tokësore midis Izraelit dhe Gazës, kur u sulmua. Nëna e tij, Ekaterina, tha për Jerusalem Post se e kishte identifikuar atë në një video të postuar nga Hamasi në një kanal Telegram në gjuhën arabe.

Haim Peri, 79 vjeç, u mor nga shtëpia e tij në Kibbutz Nir Oz, raporton Times of Israel dhe pengu i liruar Yocheved Lifshitz tha se e pa që ai ishte gjallë dhe mirë. Djali i tij Lior Peri tha për Talk TV se Haim e kishte mbyllur gruan e tij brenda dhomës së sigurt përpara se t’i dorëzohej rrëmbyesve.

Ohad Munder-Zichri, 9 vjeç, nëna e tij, Keren Munder, 54 vjeç dhe gjyshërit e tij Ruthi dhe Avraham Munder, të dy 78 vjeç, u rrëmbyen nga Kibbutz Nir Oz, thonë zyrtarët izraelitë . Associated Press raportoi se një sinjal telefonik është gjurmuar në Gaza.

Omer Neutra , një izraelito-amerikan 22-vjeçar dhe nip i të mbijetuarve të Holokaustit, i shtyu planet për të shkuar në kolegj në SHBA për të studiuar në Izrael dhe përfundimisht iu bashkua IDF-së. Ai po shërbente si komandant tankesh pranë Gazës kur Hamasi sulmoi. Prindërit e tij i thanë CBS se ambasada izraelite kishte thënë se ishte rrëmbyer.

Titulli i imazhit,Automjeti i Ron Benjamin u gjet bosh pas sulmeve

Ron Benjamin, 53 vjeç, kishte marrë pjesë në një xhiro grupore me biçikletë pranë kufirit të Gazës kur filloi sulmi i Hamasit dhe ai vendosi të shkonte në shtëpi, tha familja e tij për mediat izraelite. Ditë më vonë, automjeti i tij u gjet bosh dhe familja e tij besonte se ai ishte rrëmbyer.

Clara Marman, 62 vjeç, partneri i saj Louis Har, vëllezërit e motrat e saj Fernando Simon Marman dhe Gabriela Leimberg, dhe vajza adoleshente e Gabriela, Mia Leimberg besohet se janë marrë nga Kibbutz Nir Yitzhak. Grupi prej pesë argjentinas-izraelitë ishin fshehur në dhomën e tyre të sigurt, sipas vajzës së Louis Har që po shkruante mesazhe me të. Mesazhi i fundit erdhi në orën 11:04, raportoi Times of Israel. Vajza e Clara-s, Maayan Sigal-Koren tha se atyre u ishte thënë nga ushtria izraelite se telefonat e tyre ishin gjurmuar në Gaza, sipas Vatican News.

Margalit Mozes , 78 vjeç, u pa në një videoklip duke u marrë nga shtëpia e saj në Nir Oz nga Hamasi, tha vëllai i saj Chanon Cohen për CBS. Ajo ka probleme shëndetësore që kërkojnë kujdes pothuajse të vazhdueshëm mjekësor, tha familja e saj.

Eitan Yahalomi, 12 vjeç, u dëbua nga Kibbutz Nir Oz nga Hamasi me një motoçikletë dhe nëna e tij Bat-Sheva dhe dy motrat në një tjetër. Bat-Sheva, e cila është një shtetase franceze, tha në një konferencë për shtyp se ajo arriti të arratisej me vajzat e saj, por se ajo humbi nga sytë Eitan ndërsa ai po çohej drejt Gazës. Bashkëshorti i Bat-Sheva, Ohad, u qëllua dhe u plagos më herët, teksa u përpoq të mbronte familjen në shtëpinë e tyre, dhe tani është i zhdukur.

Judith Weinstein Haggai, 70 vjeç, dhe bashkëshorti Gad, 73 vjeç, u zhdukën gjithashtu nga Nir Oz pas sulmit të Hamasit. Dhjetë ditë më vonë, ushtria izraelite i konfirmoi familjes se ata ishin marrë peng, raportoi CTV News në Kanada.

Adina Moshe , 72 vjeç, u identifikua nga familja e saj në një videoklip që tregonte atë të futur në një motoçikletë mes dy luftëtarëve të Hamasit, duke e çuar me sa duket në Gaza. Ajo ishte rrëmbyer gjithashtu nga Nir Oz, thanë të afërmit e saj për CNN.

Alex Danzig, 75 vjeç, një studiues dhe historian i Holokaustit, ishte në shtëpinë e tij në Nir Oz, kur u sulmua nga Hamasi më 7 tetor. “Ne e dimë me siguri se ai është rrëmbyer,” tha djali i tij Mati për BBC . Alex – motra e madhe e të cilit Edith është një e mbijetuar e Holokaustit – ka kaluar 30 vitet e fundit duke punuar për Yad Vashem, qendra e kujtimit të Holokaustit në Izrael. Zhdukja e tij ka shkaktuar një fushatë për lirimin e tij, si në Izrael ashtu edhe në Poloni, vendin e lindjes së tij.

Titulli i imazhit,Alex Danzig ka shpenzuar dekada duke edukuar njerëzit për Holokaustin

Yitzhak Elgert u rrëmbye në të njëjtën kohë me Alex Danzig, tha vëllai i tij Danny Elgert për stacionin televiziv izraelit Kan 11, duke shtuar se ai gjurmoi telefonin e vëllait të tij në kufirin me Gazën.

Hagar Brodutch, 40 vjeç, vajza e saj Ofri, 10, dhe djemtë Yuval, 8, dhe Oria, 4 vjeç, ishin në Kfar Aza, një kibutz afër kufirit me Gazën, kur Hamasi goditi, sipas Avichai Brodutch, bashkëshorti i Hagarit dhe babai i fëmijëve. . Ai i tha ABC News se fillimisht besonte se ata kishin vdekur – por më pas mori një mesazh nga kibuci se ata ishin parë të gjallë, duke u larguar.

Doron, Raz dhe Aviv Asher u kapën ndërsa qëndronin me të afërmit pranë kufirit me Gazën. Burri Yoni pa një video të gruas dhe vajzave të tij, 5 dhe 3 vjeç, duke u ngarkuar në një kamion me pengje të tjerë. Ai gjithashtu gjurmoi telefonin e saj celular në Gaza.

Titulli i imazhit,Doron Asher (C) dhe vajzat Aviv (L) dhe Raz (R) ishin mes atyre që u rrëmbyen, sipas videove të parë nga të afërmit.

Gadi Mozes u rrëmbye gjithashtu gjatë të njëjtit sulm në kibutin Nir Oz, sipas të afërmve dhe agjencisë izraelite të ndihmës ku ai punonte si ekspert bujqësor. Efrat Katz, partneri i tij dhe nëna e Doron Asher, fillimisht mendohej se ishte kapur gjithashtu, por më vonë ajo u gjet e vdekur, raportoi Times of Israel.

Ravid Katz , 51 vjeç, vëllai i Doron Asher, u mor gjithashtu nga Nir Oz, thotë familja e tij. Ravid kishte lënë gruan e tij dhe foshnjën katër muajshe me fqinjët në dhomën e tyre të sigurt, ndërsa ai shkoi të luftonte Hamasin me ekipin e sigurisë së kibucit, tha Times of Israel.

Meirav Tal, partneri i saj Yair Yaakov dhe fëmijët e tij Yagil, 13 dhe Or, 16, janë të listuar në mesin e pengjeve. Nëna e fëmijëve, Ranana, ishte në telefon me ta kur erdhi Hamasi dhe dëgjoi djalin e saj të vogël duke qarë: “Mos më merrni, jam shumë e vogël!” Një video gjithashtu duket se tregon Yair dhe Meirav me kapësit e tyre.

Titulli i imazhit,Yair Yaakov u fotografua duke u mbajtur rob nga një person i armatosur në një video të shpërndarë në internet

Amit Shani, 16 vjeç, u urdhërua të hipte në një makinë nga persona të armatosur të Hamasit pasi ata hynë në dhomën e sigurt të familjes në Kibbutz Be’eri, tha nëna e tij për New York Times.

Tsachi Idan u pa për herë të fundit nga gruaja e tij, Gali, teksa u mor nga persona të armatosur të Hamasit. Familja e tyre kishte rënë në pritë në dhomën e tyre të sigurt në Kibbutz Nahal Oz. Sprova e tyre u transmetua drejtpërdrejt nga Hamasi. Fëmija i tyre i madh, Maayan – i cili sapo kishte mbushur 18 vjeç – u qëllua për vdekje, tha Gali për BBC.

Titulli i imazhit,Tsachi Idan u zu në pritë me gruan dhe fëmijët e tij dhe më pas u largua

Ron Scherman , një ushtar 19-vjeçar izraelit, u rrëmbye në një pikë kufitare, tha nëna e tij Maayan për kanalin e lajmeve i24 të Izraelit. Ajo më vonë e identifikoi atë në një video të postuar nga Hamasi, tha ajo.

Shiri, Yarden, Ariel dhe Kfir Bibas besohet se janë rrëmbyer nga kibuci në jug të Izraelit ku ata jetonin dhe ku Shiri ishte mësuese kopshti. Shiri u fotografua duke mbajtur Ariel, 3 vjeç dhe Kfir 9 muajsh, të rrethuar nga persona të armatosur të Hamasit.

Titulli i imazhit,Shiri Bibas dhe dy fëmijët e saj të vegjël po merren nga Hamasi

Yossi dhe Margit Silberman , prindërit e Shirit, janë gjithashtu të zhdukur dhe mendohet se janë kapur.

Daphna Elyakim, 15, dhe motra e saj Ella, 8, u panë në video duke u mbajtur në shtëpinë e tyre në kibutz Nahal Oz , thanë të afërmit. Babai i vajzave Noam Elyakim, partnerja e Noam-it Dikla Arava dhe djali i saj 17-vjeçar Tomer u vranë. Të afërmit thanë se Ella dhe Daphna janë shfaqur në fotot e postuara nga Hamasi.

Karina Ariev , një ushtare 19-vjeçare, po shërbente në një bazë ushtarake pranë Gazës kur u rrëmbye. Motra e saj Alexandra i tha BBC-së se dëgjoi të shtëna ndërsa Karina e thirri gjatë sulmit dhe më vonë pa një video që tregonte se Karina po merrej me një automjet.

Titulli i imazhit,Karina Ariev ishte në bazën ushtarake Nahal Oz, e cila ishte ndër të parat që u sulmua

Ofer, Erez dhe Sahar Kalderon u kapën robër në Kibbutz Nir Oz. Një video në mediat sociale u shfaq për të treguar 12-vjeçarin Erez duke u marrë nga persona të armatosur drejt Gazës, tha i afërmi i tyre Ido Dan për BBC. Dy të afërm të tjerë, 80-vjeçarja Carmela Dan dhe mbesa e saj, Noya, 12, besohet se ishin marrë gjithashtu, por autoritetet izraelite më vonë njoftuan se ata ishin gjetur të vdekur.

Titulli i imazhit,Erez (L) dhe Sahar Kalderon (R) janë ndër anëtarët e një familjeje që u rrëmbyen nga kibuci Nir Oz

Maya Goren, 56 vjeç, po ngrinte kopshtin e fëmijëve në kibutz Nir Oz në mëngjesin e 7 tetorit kur Hamasi sulmoi, raportoi Times of Israel. Burri i saj Avner u vra. Telefoni i Maya-s që atëherë është gjurmuar në Gaza.

Tami Metzger, 78 vjeç, dhe burri i saj Yoram, 80 vjeç, ishin banorë të kibucit Nir Oz. Nusja e tyre u tha gazetarëve se IDF kishte informuar familjen se telefonat e tyre ishin gjurmuar në Gaza. Yoram ka diabet dhe ka thyer ijën e tij gjashtë muaj më parë, ndërsa Tami është duke marrë medikamente të shumta, tha nusja.

Mia Shem , 21 vjeç, nga Shoham, u shfaq në videon e parë të pengut të publikuar nga Hamasi duke thënë se ajo ishte rrëmbyer nga një festë. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit konfirmuan se ajo ishte marrë peng dhe thanë se ishin në kontakt me familjen e saj, të cilët ranë dakord që imazhet nga video të shfaqeshin.

Titulli i imazhit,Mia Shem u lut për lirimin e saj në videon e parë të pengut të publikuar nga krahu i armatosur i Hamasit, Brigadat al-Qassam

Channah Peri, 79 vjeç dhe djali i saj Nadav Popplewell, 51 vjeç, u morën peng nga Hamasi, tha vajza e Channah, Ayelet Svatitzky, e cila po fliste me ta në telefon kur personat e armatosur hynë brenda. Ajo tha se rrëmbyesit dërguan fotografi të dy të afërmve të saj. që të dy kanë diabet, me burra të armatosur në sfond.

Omri Miran , 46 vjeç, u rrëmbye pasi familja e tij hapi derën e strehës së tyre të sigurt për një fëmijë izraelit, i cili tha se përndryshe do të vritej. Gruaja e Omrit, Lishay Lavi, tha se e pa atë duke u marrë në pranga me tre pengje të tjerë nga kibuci i Nahal Oz.

Liri Elbag , 18 vjeç, sapo kishte filluar stërvitjen ushtarake si vëzhguese e ushtrisë pranë kufirit të Gazës kur Hamasi sulmoi, tha babai i saj Eli për Associated Press. Eli tha se e pa atë në një video të shpërndarë më vonë nga Hamasi, e mbushur me të tjerë në pjesën e pasme të një kamioni ushtarak që ishte sekuestruar nga personat e armatosur.

Aviv Atzili dhe gruaja e tij Liat Beinin Atzili , të dy 49 vjeç, u zhdukën nga shtëpia e tyre në Kibbutz Nir Oz në ditën e sulmit. Shtëpia e tyre u dogj, por nuk kishte asnjë shenjë lufte apo gjaku, dhe sipas The Times of Israel, telefoni i Avivit u vendos në Gaza një ditë më vonë.

Një numër njerëzish besohet se janë rrëmbyer nga festivali i muzikës Supernova në Izraelin jugor. Midis tyre:

Idan Shtivi , 28 vjeç, një student i shkencave mjedisore, po merrte pjesë në festival për të bërë fotografi në seminaret e muzikës dhe jogës që mbaheshin nga miqtë. Ai u arratis nga vendi me makinën e tij, por u sulmua nga Hamasi përgjatë rrugës: trupat e dy prej pasagjerëve të tij u gjetën dhe familja e tij tha për Jerusalem Post se dyshojnë se ai ishte rrëmbyer.

Yosef Ohana , 24 vjeç, kishte qenë në festival me një mik, i cili i tha nënës së tij se ai dhe Yosef kishin mbetur për të ndihmuar njerëzit t’i shpëtonin të shtënave përpara se të vraponin vetë. Yosef u pa për herë të fundit duke u fshehur nën një makinë dhe autoritetet izraelite kanë vizituar nënën e tij për të thënë se ai ishte rrëmbyer.

Noa Argamani , një shtetas izraelit me origjinë kineze, u rrëmbye gjithashtu nga festivali. Videoja – e verifikuar nga babai i saj Yaakov Argamani për Channel 12 të Izraelit – tregon 25-vjeçaren duke u marrë në anën e pasme të një motoçiklete duke bërtitur, “Mos më vrit!”

Titulli i imazhit,Familja e Eden Yerushalmit thotë se u tha se ajo ishte marrë peng

Eden Yerushalmi , 24 vjeçe, thirri familjen e saj gjatë sulmit të Hamasit në festival, tha motra e saj May për CBS News. Familja thotë se ata u informuan më pas nga IDF se Eden ishte rrëmbyer.

Hanan Yablonka , 42 vjeç, është baba i dy fëmijëve nga Tel Avivi, sipas raporteve, të cilat thonë se ai mori pjesë në festival me miqtë dhe do të festonte ditëlindjen e tij disa ditë pas sulmeve.

Titulli i imazhit,Guy Gilboa-Dalal u filmua në robëri në Gaza, thotë familja e tij

Guy Gilboa-Dalal , 22 vjeç, mori pjesë në festival me vëllain e tij. Guy shfaqet në një video pengje që familja e tij thotë se e konfirmon atë në Gaza.

Uriel Baruch , 35 vjeç, u plagos gjatë sulmit të Hamasit në festival, tha gruaja e tij në Facebook. Raportet në mediat izraelite thonë se nëna e tij, Naomi, ka dëgjuar nga IDF se ai është peng.

Titulli i imazhit,Nëna e Maxim Kharkin përshkroi duke folur me të në mëngjesin e 7 tetorit

Maxim Kharkin është 35 vjeç dhe flet rusisht, tha nëna e tij për mediat ruse. Ajo shtoi se ai e kishte telefonuar në orën 07:00 të mëngjesit të sulmit.

Moran Stela Yanai , 40 vjeç, një dizajnere bizhuterish, po shiste punën e saj në festival kur ndodhi sulmi. Ajo u pa më vonë në një video e ulur në tokë e rrethuar me tekst poshtërues arab për hebrenjtë, tha vëllai i saj për Associated Press.

Titulli i imazhit,Elkana Bohbot është parë në një video të postuar nga Hamasi

Elkana Bohbot , 34 vjeç, kishte shkuar në festë me miqtë dhe, përpara se të humbiste kontaktin, ai foli me gruan dhe nënën e tij duke u thënë atyre se po ndihmonte në evakuimin e të plagosurve, raportoi Times of Israel. Disa orë më vonë, familja e tij gjeti një video të tij të postuar në internet nga Hamasi, e cila është parë nga BBC Verify.

Rom Braslavski , 19 vjeç, po punonte për sigurinë për festivalin. Sipas një llogarie të publikuar nga Forumi i Pengjeve dhe Familjeve të Zhdukura, ai po përpiqej të shpëtonte një person të plagosur në sulm, kur u kap në një breshëri zjarri. Që atëherë ai nuk është dëgjuar më.

Omer Wenkert , 22 vjeç , një menaxher restoranti, i dërgoi një mesazh familjes së tij për të thënë se ai po shkonte në një strehë të sigurt, por më pas humbi kontaktin, tha babai i tij Shai Wenkert për programin Today të BBC-së. Shai Wenkert tha se kishte parë pamjet e djalit të tij në robëri, duke përfshirë një foto të tij të prangosur dhe të veshur vetëm me të brendshme.

Titulli i imazhit,Familja e Evyatar David thotë se atyre iu dërgua një video e tij në robëri

Evyatar David, 23 vjeç, ishte në festival dhe, në mëngjesin e sulmeve, përshkroi se kishte ikur nga të shtënat me armë para se të humbiste kontaktin me botën e jashtme, thotë vëllai i tij. Më vonë, thotë familja e tij, motra e Evyatar postoi në Instagram duke kërkuar informacion rreth vendndodhjes së tij – ajo më pas mori një mesazh nga një numër i panjohur, i cili përmbante pamjet video të Evyatarit të prangosur në dyshemenë e një dhome të errët. Sipas ministrisë së jashtme të Izraelit, ai po mbahet rob nga Hamasi në Gaza.

Eitan Mor , 23 vjeç, i cili jeton në Jerusalem, po punonte si roje sigurie në festival, tha Times of Israel. Thuhet se ai i dërgoi mesazh xhaxhait të tij pasi Hamasi mbërriti dhe u pa për herë të fundit me një mik duke sjellë të tjerët në siguri.

Alon Ohel , 22 vjeç, një shtetas serb, u strehua në një strehë pasi festivali u sulmua, thotë familja e tij. Ata kanë parë pamjet e tij duke u tërhequr zvarrë pas një sulmi me granatë.

Almog Meir Jan , 21 vjeç, u përpoq të largohej nga festivali. Ai dhe një shok shkuan në makinën e shokut, por arritën të kalonin vetëm një distancë të shkurtër përpara se të detyroheshin të ndalonin. Familja e Almogut thotë se kanë parë një video pengje në të cilën ai shfaqet.

Inbar Heiman , një student 21 vjeç, u pa nga dy të rinj izraelitë duke u marrë nga festivali me një motoçikletë. Hamasi ka publikuar një video në të cilën shihet Inbar shumë shkurt.

Hersh Goldberg-Polin , 23 vjeç, nga Kalifornia, u pa nga dëshmitarët duke u ngarkuar në një kamion, tha familja e tij për Los Angeles Times. Ai ishte plagosur rëndë dhe pa ndjenja, thanë dëshmitarët, dhe vendndodhjen e tij të fundit të njohur të telefonit e tregoi atë në kufirin me Gazën.

Maya Regev, 21 vjeç , dhe vëllai i saj Itay , 18 vjeç, nga Herzliya besohet se janë marrë gjithashtu. Në mëngjesin e sulmit, babai i Maya mori një telefonatë nga vajza e tij, e cila bërtiti “Babi ata po qëllojnë mbi mua, unë kam vdekur”. Familja tha se më vonë e panë Itay në pranga në pjesën e pasme të një automjeti në një video të publikuar nga Hamasi. Pothuajse dy ditë më vonë, ushtria izraelite informoi familjen se Maya dhe Itay ishin rrëmbyer.

Titulli i imazhit,Itay dhe Maya Regev (rreshti i parë) fotografuar me nënën dhe vëllain e tyre më të vogël

Segev Kalfon , 26 vjeç, po ikte nga festivali, përtej autostradës, kur u kap nga Hamasi, sipas Forumit të Pengjeve dhe Familjeve të Zhdukura.

Roni Krivoi , një 25-vjeçar me shtetas të dyfishtë izraelito-rus, ishte duke punuar në festival si inxhinier zëri. Familja e tij nuk ka dëgjuar për të që nga mëngjesi i sulmeve, por kur ata përfundimisht arritën te telefoni i tij, dikush u përgjigj në arabisht. Ushtria izraelite më vonë kontaktoi familjen për të thënë se ata besonin se ai ishte rrëmbyer.

Titulli i imazhit,Shani Louk fotografohet me të dashurin e saj Orión Hernández Radoux

Orión Hernández Radoux , 30 vjeç, nga Meksika, mori pjesë në festival me të dashurën e tij, Shani Louk. Që atëherë ai nuk është parë më. Gazeta Sun thotë se ka parë mesazhe kërcënuese të shkruara në arabisht të dërguara nga telefoni i tij. Shani, një turist nga Gjermania, fillimisht mendohej se ishte midis të kapurve. Por më 30 tetor, nëna e saj Ricarda tha për mediat gjermane se familja ishte informuar nga ushtria izraelite për vdekjen e saj pas identifikimit të ADN-së.

Stella Moran Yanai , 40 vjeç, një australiane, kishte një stendë në festival duke shitur modelet e saj të bizhuterive, tha vëllai i saj për revistën Rolling Stone. Familja e saj thotë se e kanë parë atë në një video të Hamasit.

Romi Lesham Gonan , 23 vjeç, ishte në telefon me nënën e saj teksa ajo përpiqej të arratisej nga festivali Supernova. Merav Leshem Gonan ka rrëfyer bisedën në të cilën vajza e saj lutej për ndihmë pasi u qëllua. ABC News ka raportuar se telefoni i Romit është tani në Gaza.

Bar Kuperstein , 21 vjeç, foli për herë të fundit me familjen e tij herët në mëngjesin e 7 tetorit, teksa u shpalos sulmi. Më vonë të njëjtën ditë, familja e tij thotë se e identifikuan atë në një video të të burgosurve izraelitë, të postuar nga Hamasi. Që atëherë, ata thonë se nuk kanë pasur asnjë informacion të mëtejshëm.

Eliya Cohen , 26 vjeç, po fshihej me të dashurën e tij Ziv nga sulmi, kur Ziv e ndjeu duke u tërhequr dhe përzënë nga personat e armatosur, ka thënë nëna e Eliya për iniciativën e videos #BringThemHomeNow. Familja më pas gjeti një foto të Eliya në Gaza, raportoi Times of Israel.

Amit Buskila , 28 vjeç, nga Ashdod, u dëgjua për herë të fundit për t’i bërë një telefon xhaxhait të saj, Shimonit, ndërsa Hamasi pushtoi festivalin. Familja e saj thotë se tani u është thënë nga qeveria se ajo po mbahet në Gaza.

Vivian Silver , 74 vjeç, një aktiviste e njohur e paqes. Komunikimi i saj i fundit ishte të thoshte se shtëpia e saj në Kibbutz Be’er ishte nën sulm.

Titulli i imazhit,Vivian Silver – e fotografuar me një poster në lidhje me aktivitetin e saj të paqes – nuk është dëgjuar që nga sulmi i Hamasit.

Roni Eshel , 19, fillimisht mendohej se ishte në mesin e të kapurve, por ajo IDF ka konfirmuar se ajo ishte ndër të vrarët në sulmin fillestar të 7 tetorit. Ajo ishte vendosur në një bazë ushtarake në kufirin e Gazës. Familja e saj thotë se hera e fundit që dëgjuan për të ishte në mëngjesin e sulmit të Hamasit. Baza e saj ishte nën sulm. Ajo rreth orës 09:30 i ka dërguar një sms nënës së saj ku i thotë: “Mami jam mirë, jam i zënë, të dua”.

Titulli i imazhit,Roni Eshel i ka dërguar një mesazh nënës së saj, por që prej atëherë nuk është marrë më asnjë lajm

Jordan Roman-Gat , një shtetase gjermano-izraelite 36-vjeçare, u rrëmbye me burrin dhe fëmijën e saj të vogël nga Hamasi nga Kibbutz Be’eri. Ajo, bashkëshorti i saj Alon dhe Gefen tre vjeçar shpëtuan kur makina ndaloi për pak kohë, por Jordan u nda nga të tjerët, thanë të afërmit për CNN, duke shtuar se frikësohen se ajo mund të ishte kapur sërish.

Titulli i imazhit,Jordan Roman-Gat fillimisht u arratis me burrin Alon dhe vajzën Gefen, por u zhduk gjatë ndjekjes

Camel Gat, 39, është kunata e Jordanit, dhe gjithashtu është parë nga babai i saj duke u marrë nga persona të armatosur nga Kibbutz Be’eri, raportoi gazeta Haaretz. Që atëherë ajo nuk është dëgjuar më.

Ohad dhe Ethan Vahalomy u rrëmbyen nga kibuci i tyre, sipas nënës së Ohadit, Esther. Ajo tha se nusja e saj dhe dy nga mbesat e saj arritën të shpëtonin kur pesë persona të armatosur hynë në shtëpinë e tyre, por Ohad dhe 12-vjeçari Ethan u kapën.

Ditza Heiman , 84 vjeç, u pa nga një fqinj në Kibbutz Nir Oz duke u larguar nga persona të armatosur të Hamasit, tha mbesa e saj. Një ish-punonjëse sociale, ajo është e veja e Zvi Shdaimah, e cila erdhi në MB me Kindertransport, shpëtimin e organizuar të fëmijëve nga zonat e kontrolluara nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Titulli i imazhit,Në moshën 84-vjeçare, Ditza Heiman u mor nga kibuci ku ajo jetonte, tha një fqinj.

Dror Or, djali i tij Noam dhe vajza Alma u panë nga një fqinj duke u tërhequr zvarrë nga shtëpia e tyre në Kibbutz Be’eri, sipas nipit të tyre Emmanuel Besorai. Që atëherë nuk ka pasur asnjë kontakt, tha ai. Noam është 15 vjeç dhe Alma 13. Trupi i Yonat, 50 vjeç – gruaja e Dror dhe nëna e fëmijëve – u identifikua mes 120 personave të vrarë në kibbutz, tha vëllai i Yonat për gazetën Guardian.

Dr Shoshan Haran, vajza e saj Adi Shoham, partneri i Adi, Tal Shoham, dhe fëmijët e tyre, Naveh dhe Yahel, u rrëmbyen nga shtëpia e tyre në Kibbutz Be’eri, sipas organizatës jofitimprurëse që ajo themeloi, Fair Planet. Fair Planet tha se ata humbën kontaktet me Dr Haran pas sulmit nga Hamasi, por një telefon që i përkiste burrit të Dr Haran, Avshalom u gjurmua në Gaza dhe ata besojnë se e gjithë familja ishte marrë. Avshalom Haran – një ekonomist dhe shtetas i dyfishtë gjerman/izraelit – tani ka vdekur, ka konfirmuar BBC. Ai ishte 66 vjeç. Shoshan është 67 vjeç, Naveh është tetë vjeç dhe Yahel është tre.

Sharon Avigdori, 52 vjeç, dhe vajza e saj Noam, 12, janë të afërm të Dr Haran dhe besohet se janë rrëmbyer në të njëjtën kohë. Eviatar Kipnis, 65 vjeç dhe gruaja e tij Lilach Kipnis, 60 vjeç, u vranë, ka thënë familja.

Yafa Adar , 85 vjeç, u rrëmbye nga një kibbutz afër kufirit me Gazën. Mbesa e saj Adva gjeti një video të dërgimit të saj në Gaza, e rrethuar nga katër burra të armatosur.

Titulli i imazhit,Yaffa Adar u filmua duke u transportuar në një karrocë golfi nga një grup njerëzish të armatosur

Ada Sagi , 74 vjeç, besohet gjithashtu se është rrëmbyer nga shtëpia e saj në Kibbutz Nir Oz. Djali i saj, Noam, tha se ushtarët izraelitë gjetën njolla gjaku, por asnjë shenjë të nënës së tij dhe ajo nuk ishte në mesin e të vrarëve ose të plagosurve në komunitetin e vogël.

Titulli i imazhit,Noam kishte pritur nënën e tij, Ada Sagi, në Londër javën e ardhshme për ditëlindjen e saj të 75-të

Sagui Dekel-Chen , një shtetas amerikano-izraelit, është zhdukur që nga sulmi i Hamasit në kibutin Nir Oz, tha babai i tij Jonathan për BBC. Jonathan tha se djali i tij nuk u gjet mes të vdekurve dhe “i vetmi shpjegim i arsyeshëm” është se ai u dërgua në Gaza.

Titulli i imazhit,Babai i Sagui Dekel-Chen nuk ka dëgjuar për të që kur Hamasi sulmoi kibutin ku ai jetonte.

Joshua Loitu Mollel dhe Clemence Felix Mtenga, nga Tanzania, janë rrëmbyer, ka thënë Ministria e Jashtme e Izraelit. Dy burrat ishin në Izrael në një program praktike bujqësore. Babai i Mollel i tha BBC-së se djali i tij po studionte në Kibbutz Nahal Oz.

Anucha Angkaew , një shtetase tajlandeze e cila kishte punuar në një fermë avokadoje për gati dy vjet, u pa në një video të publikuar nga Hamasi. Gruaja e tij, Wanida Maarsa, e identifikoi atë në BBC Thai.

Boonthom Phankhong dhe Nattawaree “Yo” Moonkan , të cilët janë burrë e grua, po punonin në një fabrikë të paketimit të kërpudhave pranë Gazës kur persona të armatosur të Hamasit hynë brenda dhe filluan të qëllonin, sipas raporteve të TV Thai. Yo, 35 vjeçe, bërtiti ndërsa të gjithë të tjerët fshiheshin dhe u mor me burrin e saj, 45 vjeç.

O-wat Suriyasri u fotografua me duart e lidhura pas shpine teksa njerëz të armatosur shikonin, në një foto të dërguar nga një koleg familjes së tij, sipas raporteve të TV Thai. Ai ka një fëmijë me gruan e tij në Tajlandë.

Manee Jirachat , i cili udhëtoi në Izrael për punë katër vjet më parë, u kap nga Hamasi së bashku me pesë punëtorë të tjerë që ishin strehuar së bashku, sipas një interviste televizive tajlandeze me babain e tij, i cili kishte folur me të mbijetuarit.

Natthaporn Onkaew, Komkrit Chombua, Parinya Taemklang, Pattanayuth Tonsokri, Kiattisak “Top” Patee dhe një z. Pongtorn (nuk jepet emri i parë) u emëruan të gjithë nga ministria e jashtme tajlandeze si pengje. Tajlanda tha se gjithsej 14 shtetas të saj u kapën.

Pengët e liruar

Pesë pengje tashmë dihet se janë të lirë. Dy amerikane – Judith Raanan dhe vajza e saj Natalie Raanan – u liruan të premten më 20 tetor .

Dy gra të moshuara – Nurit Cooper dhe Yocheved Lifschitz – u liruan të hënën më 23 tetor .

Një ushtare izraelite – Ori Megidish – u lirua gjatë operacioneve tokësore në Gaza më 29 tetor dhe u ribashkua me familjen e saj, tha Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

The post Pengët e Hamasit: Fytyrat e atyre që u dërguan nga Izraeli në Gaza appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *