ALBUK TV LIVE

Post Title

Suella Braverman thuhet se është ‘shumë e qetë’ ndërsa zërat vazhdojnë të vërshojnë se ajo do të shkarkohet si Sekretare e Brendshme nga Rishi Sunak.

Sekretarja e Brendshme mbetet nën kritika nga të gjitha palët pasi akuzat e saj për anëmbajtje u mohuan nga Downing Street dhe u kritikuan nga Federata e Policisë.

Akuzat e paragjykimit policor, të bëra nga Sekretari i Brendshëm në The Times, pasuan presionin e Tories të lartë ndaj komisionerit të policisë metropolitane Sir Mark Rowley për të ndaluar një demonstratë pro-palestineze të qindra mijëra njerëzve sot, që është edhe Dita e Armistices.

Ndërsa kryeministri do të vendosë në se ai do ta shkarkojë atë, një aleat i saj thuhet se tha se ishte ‘shumë e qetë’ dhe ‘gjakatare’ rreth fatit të saj politik, duke shtuar se ajo ka ‘pikëpamjen se çfarëdo që të ndodhë, ndodh’.

Kjo vjen pasi anketuesit kanë thënë se mbështetja po rritet për Sekretarin e Brendshëm, me agjencinë e kërkimit politik Public që së pari tha se vunë re armiqësi në rritje ndaj protestave dhe policisë së tyre, duke këshilluar PM-në të shkelte me kujdes.

Partneri në firmën Xhejms Frayne tha se votuesit janë ‘të lodhur’ nga protestat e vazhdueshme dhe ‘të acaruar’ lidhur me tolerimin e policisë ndaj çrregullimit dhe shqetësimit, raporton The Times.

LEXO MË SHUMË: Tani dy deputetë kërcënojnë të largohen nëse Rishi Sunak shkarkon Suella Braverman – si të drejtën e tubimit të partisë Tori rreth Sekretarit të Brendshëm pas sulmit të saj ndezës ndaj trajtimit nga policia të marshimeve pro- palestineze 

REKLAMA

Ai shtoi se në qoftë se ajo shkarkohet shumë votues do të mendojnë se kjo është sepse ajo ishte ‘tepër e ashpër’ dhe ka gjasa ta etiketojë vendimin ‘krejtësisht qesharak. ‘Nëse ka ligje të hekurta në politikë, njëra është se sekretarët e shtëpisë nuk mund të jenë shumë të ashpër.’

Në pjesën e saj të opinionit, Zonja Braverman kishte shkruar se ‘turmat pro-palestineze’ janë ‘kryesisht të injoruara, edhe kur shkelin qartë ligjin’, ndërsa protestuesit agresivë të krahut të djathtë janë pritur me një reagim të ashpër nga oficerët, të cilët ajo i akuzoi për ‘standarde të dyfishta’.

Kancelarja Xheremi Hant e distancoi veten nga komentet e saj, duke sinjalizuar shqetësimin e kabinetit duke u thënë gazetarëve ‘fjalët që ajo përdori nuk janë fjalë që unë vetë do t’i kisha përdorur’.

Një zëdhënëse e Downing Street tha se Kryeministri “ka besim” në Znj. Braverman, por nuk përjashtoi një riorganizim të kabinetit.

Por mbrëmëai Right of the Tory party u mblodh rreth Suella Braverman mbrëmë – me të paktën dy deputetë që kërcënonin të jepnin dorëheqjen nëse ajo shkarkohej. Një nga deputetët që konsideron qëndrimin e tyre është një sekretar privat parlamentar, një ‘transportues çantash’ ministrore i papaguar, i cili vepron si sytë dhe veshët e një ministri midis mbështetësve të pasme, kuptohet.

Ndërsa Steve Hartshorn, kryetari kombëtar i Federatës së Policisë së Anglisë dhe Uellsit – i cili përfaqëson oficerët e rangut dhe dosjeve, tha se ishte e papranueshme për Sekretarin e Brendshëm ‘të përpiqej publikisht të pengonte pavarësinë operacionale të policisë’.

Në një deklaratë, Z. Hartshorn tha se ‘policia duhet të jetë e lirë nga politika’.

“Eshtë krejtësisht e arsyeshme që Sekretari i Brendshëm mund të ngrejë shqetësime me krerët e lartë të policisë privatisht, është e papranueshme të përpiqesh publikisht të pengosh pavarësinë operacionale të policisë,” tha ai.

‘Policia duhet të jetë e lirë nga politika. Pavarësia operacionale është një shtyllë kyçe e policisë së MB dhe duhet respektuar.

‘Policia nuk komenton mbi manovrat politike dhe ne presim të jemi në gjendje të kryejmë detyrat tona pa ndërhyrje politike.’

Midis kritikave, Zonja Braverman i dha policisë ‘mbështetjen e plotë’ të saj në një takim me Sër Mark të premten, tha një burim pranë Sekretarit të Brendshëm.

Oficeri i ngarkuar me policinë e Londrës gjatë protestës së së shtunës tha se forca ka qenë ‘e qartë’ se si proteston policia.

The post appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *