ALBUK TV LIVE

Mbreti Charles drejton shërbimin përkujtimor në Cenotaph për Ditën e Përkujtimit

Mbreti Charles ka drejtuar Shërbimin Kombëtar të Kujtimit në Cenotaph në Londrën qendrore.

Shërbimi nderon kontributin e ushtarakëve dhe ushtarakëve civilë dhe grave në Luftërat e Parë dhe të Dytë Botërore dhe në konflikte të tjera.

Mijëra veteranë, personel të ushtrisë dhe anëtarë të publikut në kryeqytet iu bashkuan pjesës tjetër të Mbretërisë së Bashkuar në një heshtje dy minutëshe në orën 11:00 GMT.

Anëtarët e familjes mbretërore dhe politikanë vendosën gjithashtu kurora me lule.

Në orën 11:00 Big Ben-i thirri për të sinjalizuar fillimin e heshtjes prej dy minutash. Ajo përfundoi me zhurmën e një topi që shpërtheu nga Parada e Rojeve të Kuajve, e ndjekur nga një sulmues që luante Postën e Fundit.

Mbreti Charles vendosi kurorën e parë në emër të MB dhe ai përshëndeti Cenotafin përpara se të kthehej prapa.

Titulli i imazhit,Mbretëresha Camilla dhe Princesha e Uellsit po ndjekin shërbimin e të Dielës së Përkujtimit në Whitehall

Kurora e dytë u vendos në emër të mbretëreshës Camilla dhe kjo u pasua nga Princi i Uellsit, Duka i Edinburgut dhe Princesha Anne të cilët të gjithë dolën përpara me kurorat e tyre.

Kryeministri Rishi Sunak, lideri laburist Sir Keir Starmer, anëtarë të kabinetit dhe drejtues të tjerë të partive politike morën gjithashtu pjesë në pjesën e parë zyrtare të shërbimit.

Mbretëresha Camilla pa shërbimin e Ditës së Përkujtimit nga ballkoni i Ministrisë së Jashtme, së bashku me Katerinën, Princeshën e Uellsit.

Titulli i imazhit,Politikanë të lartë të Westminster dhe ish-kryeministra u mblodhën në Whitehall

Titulli i imazhit,Sekretari i Jashtëm James Cleverly dhe Ministrja e Brendshme Suella Braverman janë ndër të tjera që morën pjesë në ceremoni

Massed Bands dhe Pipers u mblodhën dhe luajtën në shi në Cenotaph ndërsa anëtarët e forcave të armatosura vendosën kurorat e tyre.

Cenotafi mbetet nën një prani policore 24 orëshe deri në përfundimin e ngjarjeve përkujtimore.

Shërbimet u mbajtën gjithashtu në pjesë të MB, duke përfshirë Belfast , Plymouth, Cardiff , Liverpool dhe Manchester.

Në Skoci, Ministri i Parë Humza Yousaf vendosi një kurorë në Gurin e Kujtesës ndërsa Livingston dhe Rangers mbajtën një minutë heshtje përpara përplasjes së tyre në Premiership skocez në West Lothian .

Të shtunën, nëntë oficerë policie u plagosën pasi parandaluan një turmë të dhunshme të huliganëve kryesisht të futbollit që të arrinin në memorialin e luftës, ndërsa po zhvillohej një shërbim.

Përleshjet shpërthyen fillimisht pak pas orës 10:00 GMT ndërsa policia u përpoq të ndalonte një turmë njerëzish që mbanin flamujt e Shën Gjergjit duke marshuar përgjatë Embankment drejt Whitehall ku ndodhet Cenotaph.

Oficerët u përballën me agresion nga disa kundër-protestues – të cilët përfshijnë disa grupe të ekstremit të djathtë – pranë Cenotafit, tha Policia Metropolitane.

Grupi, i cili kishte brohoritur “Angli ’til I die”, kaloi përmes barrierës së policisë, me disa që thërrisnin “le t’i kemi ata”.

Megjithatë, një heshtje prej dy minutash e mbajtur në Cenotaph në orën 11:00 GMT për të shënuar Ditën e Armëpushimit u respektua “me respekt”, shtoi policia.

Asnjë protestë e madhe nuk është planifikuar të zhvillohet të dielën e Përkujtimit, megjithëse operacioni policor do të vazhdojë me rreth 1,375 oficerë të vendosur mes ngjarjeve përkujtimore në kryeqytet.

Një paradë nëpër Whitehall pasoi vendosjen e kurorave.

Mes atyre që marshojnë janë veteranë të testit bërthamor, të cilët për herë të parë mbajnë një medalje duke vlerësuar kontributin e tyre .

Pas 70 vitesh pritjeje për njohje, të ekspozuarve ndaj efekteve të bombave bërthamore gjatë programit të testimit të MB-së iu dha një medalje – që përshkruan një atom të rrethuar nga degë ulliri – për shërbimin e së Dielës së Përkujtimit.

Më shumë se 300 Forca të Armatosura të ndryshme dhe organizata civile janë të përfaqësuara në marshim, si dhe rreth 300 veteranë që nuk janë të lidhur me një shoqatë, të cilët janë ftuar të bashkohen për herë të parë.

Më herët, Anthony Metcalfe i Legjionit Mbretëror Britanik i tha BBC Breakfast se ai priste që “afër 10,000 individë” të merrnin pjesë.

“Të gjithë nga një veteran 100-vjeçar i D-Day deri tek ushtarët e rinj skocezë dhe shumë shoqata regjimentale dhe grupe të tjera”, tha ai.

The post Mbreti Charles drejton shërbimin përkujtimor në Cenotaph për Ditën e Përkujtimit appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *