ALBUK TV LIVE

Protestat në Londër: Shtatë të akuzuar dhe 145 të arrestuar ndërsa apelet e policisë vazhdojnë

Shtatë burra janë akuzuar për çrregullime në Ditën e Armëpushimit për vepra, përfshirë nxitjen e urrejtjes racore.

Policia Met tha se 145 persona u arrestuan – “shumica dërrmuese” e të cilëve ishin kundër-protestues – dhe nëntë oficerë u plagosën të shtunën.

Ajo dënoi dhunën nga kundër-protestuesit e krahut të djathtë, të cilët thotë se kishin nisur të përballeshin me marshimin pro-palestinez.

Hetimet për vepra të tjera – përfshirë krimet antisemitike të urrejtjes – vazhdojnë, tha policia.

Demonstrata pro-palestineze – e cila përkoi me Ditën e Armëpushimit – pa rreth 300,000 njerëz që marshuan në qendër të Londrës duke bërë thirrje për një armëpushim në Gaza.

Ky ishte tubimi më i madh në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit më 7 tetor.

Policia shtoi se ndërsa vetë marshimi nuk pa një dhunë të tillë fizike, po hetoheshin vepra të tjera të rënda.

Shtatë burrat, të moshës nga 23 deri në 75 vjeç, janë akuzuar për vepra, duke përfshirë mbajtjen e armëve, rendin publik, posedimin e drogës dhe sulmin ndaj një punonjësi të urgjencës.

Dy nga të akuzuarit jetojnë në Londër, me të tjerët që vijnë nga e gjithë Mbretëria e Bashkuar, duke përfshirë Norfolk, Flintshire, Kent, Manchester dhe West Lothian.

Kryeministri Rishi Sunak tha se personat e përfshirë në krime duhet të përballen me forcën e plotë të ligjit, me “veprimet e neveritshme të një pakice njerëzish” që minojnë “ata që kanë zgjedhur të shprehin pikëpamjet e tyre në mënyrë paqësore”.

Ai shtoi se “banditë e EDL [Liga e Mbrojtjes Angleze] që sulmuan policinë dhe shkelën memorialin e luftës Cenotaph” nuk kishin respektuar nderin e forcave të armatosura të Mbretërisë së Bashkuar.

Të shtunën, Ndihmës Komisioneri i Met, Matt Twist tha se dhuna e drejtuar ndaj oficerëve ishte “e jashtëzakonshme dhe thellësisht shqetësuese”, me nëntë të plagosur pasi kundër-protestuesit u përleshën me policinë.

“Ata arritën herët, duke deklaruar se ishin atje për të mbrojtur monumentet, por disa ishin tashmë të dehur, agresivë dhe qartësisht në kërkim të konfrontimit,” tha ai.

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman tha të dielën se ishte “një zemërim” që disa oficerë ishin plagosur, duke i falënderuar ata për “profesionalizmin e tyre përballë dhunës dhe agresionit nga protestuesit dhe kundërprotestuesit”.

Ajo është aktualisht nën presion pasi kritikoi policinë përpara marshimit, duke pretenduar se ata ishin të njëanshëm që e lanë të zhvillohej. Ka pasur thirrje për shkarkimin e saj, me disa ministra të distancuar nga komentet e saj.

Twist tha se marshimi pro-palestinez “nuk e pa llojin e dhunës fizike të kryer nga krahu i djathtë”, por “një numër veprash serioze të identifikuara në lidhje me krimin e urrejtjes dhe mbështetjen e mundshme për organizatat e ndaluara” gjatë protestës hetuar.

Policia lëshoi ​​pesë fotografi të gjashtë personave të dyshuar për krime të urrejtjes.

Zëvendës Ndihmës Komisioneri Laurence Taylor, i cili udhëhoqi operacionin policor të së shtunës, tha: “Ne i bëjmë thirrje kujtdo që ka informacion në lidhje me identitetin e të dyshuarve, ose që ka filmime ose foto të veprave të tjera të mundshme, të kontaktojë në mënyrë që të marrim veprimet e duhura. “

Forca ka lëshuar një apel për informacion në lidhje me videot e filmuara në stacionet Waterloo dhe Victoria që tregojnë “abuzime të papranueshme duke përfshirë gjuhën antisemitike, si dhe sjellje kërcënuese”.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale treguan Michael Gove duke kaluar nëpër Stacionin Victoria të Londrës nga oficerët e policisë, ndërsa turmat që valëvitnin flamujt palestinezë bërtisnin: “Turp për ju”.

Të dielën, Sekretari i Nivelimit të Lartë iu drejtua incidentit në X , dikur Twitter, duke falënderuar policinë për “punën e tyre shembullore për të më kthyer në shtëpi të sigurt dje”.

Në marshimin pro-palestinez, u dëgjuan thirrjet “Palestinë e lirë” dhe “armëpushim tani” ndërsa turmat filluan të marshonin nga Hyde Park i Londrës.

Në një moment marshimi, i organizuar nga Fushata e Solidaritetit të Palestinës, u shtri nga hoteli Hilton në Park Lane deri në Ambasadën e SHBA në Nine Elms – një distancë prej afërsisht 2.5 miljesh.

Shërbimi i të Dielës së Përkujtimit në Cenotaf, i udhëhequr nga Mbreti, kaloi pa incidente .

The post Protestat në Londër: Shtatë të akuzuar dhe 145 të arrestuar ndërsa apelet e policisë vazhdojnë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *