ALBUK TV LIVE

SHBA kryen sulme në objektet iraniane në Siri

SHBA thotë se ka kryer sulme ajrore në dy baza iraniane në Sirinë juglindore, pas sulmeve të fundit kundër personelit të saj ushtarak në Siri dhe Irak.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin thotë se sulmet u kryen kundër vendeve “të përdorura nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) dhe grupet e lidhura me Iranin”.

Në një deklaratë, ai thotë: “Sulmet u kryen kundër një objekti trajnimi dhe një shtëpie të sigurt afër qyteteve Abu Kamal dhe Mayadin, respektivisht.

“Presidenti nuk ka prioritet më të lartë se siguria e personelit amerikan dhe ai drejtoi veprimin e sotëm për të bërë të qartë se Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë veten, personelin dhe interesat e tyre.”

Të mërkurën, SHBA-ja nisi një “sulm vetëmbrojtjeje” në atë që tha se ishte një depo armësh e përdorur nga IRGC dhe degët e saj në rajonin Maysulun të Sirisë lindore.

The post SHBA kryen sulme në objektet iraniane në Siri appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *