ALBUK TV LIVE

Shoku i ‘IS Beatle’ burgoset për vepra terrorizmi

Aine Davis ka lindur në Londrën perëndimore në vitin 1984. Në moshën madhore, ai kishte një sërë dënimesh për drogë dhe u burgos në vitin 2004 për posedim të një arme zjarri.

Ai u bë musliman dhe nganjëherë e quajti veten Hamza, edhe pse ai ende ka emrin Aine të bërë tatuazh në krahun e tij të majtë.

Në vitin 2007 ai kaloi kohë në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Në 2008 dhe 2009 ai vizitoi Jemenin, dhe ai udhëtoi në Egjipt në 2009 dhe 2011.

Ai ishte bërë një ekstremist islamik i përkushtuar dhe ndoqi të njëjtën xhami të Londrës Perëndimore si Mohamed Emwazi, i cili vazhdoi të ishte xhelati në të ashtuquajturën bandë “Beatles” dhe u bë i njohur si Xhihadi Xhon.

Në një moment Davis u dyshua nga agjencitë e inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA se ai ishte anëtar i bandës së rrëmbimeve dhe vrasjeve “Beatles”, megjithëse nuk mendohet më të jetë kështu.

Avokati i Davis, Mark Summers KC, i tha gjykatës se “jeta e hershme e të pandehurit ishte e vështirë dhe sfiduese” dhe se feja kishte qenë mënyra e tij për të dalë.

Ai tha se klienti i tij ndjeu se ishte “obligimi i tij fetar” t’i bashkohej konfliktit në Siri pasi kishte parë imazhe të luftës në vend dhe “ai pranon se ishte terrorizëm”.

“Realiteti që ai gjeti kur mbërriti në Idlib ishte thellësisht i ndryshëm nga çdo gjë që ai do të kishte imagjinuar ndonjëherë”, tha zoti Summers, duke shtuar se klienti i tij kishte qenë naiv.

Ai shtoi se Davis dëshironte t’i kërkonte falje popullit të Sirisë, familjes së tij dhe gjykatës.

Duke dhënë dënimin, gjyqtari Mark Lucraft KC tha: “Nga mesazhet dhe imazhet që i dërguat gruas suaj është e qartë se keni qenë me luftëtarë në Siri dhe se nuk keni qenë atje për qëllime të ligjshme”.

Ai shtoi: “Në emrin tuaj është paraqitur se ka shumë që është thënë për ju në media dhe gjetkë që nuk mbështeten me prova në gjykatë.

“E bëj të qartë se po ju dënoj për veprat në aktakuzë dhe për asgjë tjetër”.

https://emp.bbc.com/emp/SMPj/2.50.8/iframe.htmlTitulli i medias,

Shikoni: Gjykatësi Mark Lucraft KC jep dënimin për Aine Davis

Në shkurt 2012, Davis u largua nga Britania e Madhe me Alexanda Kotey, një mike tjetër nga xhamia, dhe dy burra të tjerë që vdiqën më vonë si luftëtarë të huaj në Siri.

Ata udhëtuan për në Turqi ku Kotey-t iu mohua hyrja, por Davis nuk ishte. Për arsye që nuk janë të qarta, Aine Davis u ndalua më pas nga Turqia në mars 2012.

Në gusht 2012, Alexanda Kotey arriti të shkonte në Siri me Mohamed Emwazi.

Kotey aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm në Shtetet e Bashkuara për torturimin dhe vrasjen e pengjeve amerikane atje.

Ai pranoi se ishte anëtar i bandës së rrëmbyesve që u bë i njohur nga robërit e tyre si ‘Beatles’, një emër që iu dha për shkak të theksit të tyre britanik.

Vetë Davis u kthye në Turqi në korrik 2013 dhe pasi kaloi kufirin në Siri i kaloi dy vitet e ardhshme me grupin e Shtetit Islamik, por ai gjithmonë e ka mohuar të jetë një nga vetë ‘Beatles’.

Në gusht 2014, gruaja e Davis, Amal El-Wahabi , të cilën ai e kishte takuar në një xhami në perëndim të Londrës, u shpall fajtore për përpjekjen për t’i dërguar atij 20,000 euro (17,460 £) për qëllime terrorizmi.

Titulli i imazhit,Aine Davis në momentin e arrestimit në Silivri të Turqisë

Në nëntor 2015, Davis kaloi kufirin nga Siria në Turqi duke përdorur një pasaportë false. Ai planifikoi të merrte pjesë në një takim me xhihadistët e tjerë të lartë, ndoshta – sipas dokumenteve të gjykatës turke – për të planifikuar një sulm në Turqi.

Ai u arrestua nga policia turke në një vilë në një kompleks luksoz bregdetar në Silivri të marrë me qira nga Kamran Faridi, një pasuri e FBI-së.

Po atë ditë Mohamed Emwazi (Xhihadi John), u vra nga një sulm me dron në Siri.

Davis u burgos në Turqi si anëtar i një organizate terroriste dhe pas lirimit u deportua në MB dhe u arrestua menjëherë.

Më 10 tetor të këtij viti ai u deklarua fajtor për posedim të një arme për qëllime terroriste dhe dy akuza për mbledhje fondesh.

Ai kishte bërë një betejë të gjatë ligjore për të rrëzuar akuzat, duke argumentuar në Old Bailey dhe në Gjykatën e Apelit se ai kishte kaluar tashmë një kohë në burg në Turqi për vepra të ngjashme.

Në një deklaratë pas dënimit, Cdr Dominic Murphy, i cili drejton Komandën Kundër Terrorizmit të Policisë Met, tha se ai shpresonte se rasti do të dërgonte mesazhin se “ne do të ndjekim dhe kërkojmë pamëshirshëm të ndjekim penalisht këdo që është i përfshirë në terrorizëm si në MB ashtu edhe jashtë saj. sado kohë të ketë kaluar”.

A kishte një ‘IS Beatle’ të katërt?

Kohët e fundit në tetor 2020, prokurorët amerikanë në një deklaratë për shtyp kishin folur ende për katër Beatle të Shtetit Islamik, dhe megjithëse ai nuk u emërua, Davis ishte njeriu i katërt i dyshuar.

Megjithatë, qeveria amerikane kurrë nuk kërkoi ta ekstradonte atë, pavarësisht se sekretarja e atëhershme e Brendshme Priti Patel në korrik 2022 kishte diskutuar me zëvendësprokurorin e përgjithshëm të SHBA nëse Davis mund të gjykohej në Shtetet e Bashkuara.

Dokumentet që dolën gjatë apelit të tij sugjerojnë se prokurorët në Distriktin Jugor të Nju Jorkut ende shpresonin të ngrinin një çështje kundër Aine Davis deri në korrik 2022.

Tani Mohamed Emwazi ka vdekur dhe Alexanda Kotey dhe një britanik i tretë El Shafee Elsheikh po vuajnë dënimin e përjetshëm në SHBA . Por kjo bën vetëm tre “Beatles”.

Tani është më pak e qartë nëse ka pasur një Beatle të katërt. Të paktën në publik, saktësisht ajo që bëri Davis në dy vitet e tij me grupin e Shtetit Islamik, mbetet një mister.

The post Shoku i ‘IS Beatle’ burgoset për vepra terrorizmi appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *