ALBUK TV LIVE

Stuhia Debi: Paralajmërimet për motin pasi stuhia ndërpret energjinë dhe udhëtimin

Paralajmërimet për erë dhe shi janë në fuqi në Irlandën Veriore, Uells, Anglinë veriperëndimore dhe Skocinë verilindore , ndërsa stuhia Debi përfshin të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Alarmet e zyrës Met vijnë pasi Debi, stuhia e katërt e emërtuar e sezonit, shkaktoi ndërprerje të energjisë dhe ndërprerje të udhëtimit në disa vende.

Shpejtësitë mund të arrijnë deri në 80 mph (130 km/h) në zonat e ekspozuara bregdetare dhe deri në 65 mph në brendësi.

Ekziston edhe një rrezik i mundshëm për jetën nga mbeturinat fluturuese dhe dallgët e mëdha.

Reshjet e shiut dhe erërave pritet të zvogëlohen gradualisht pasdite.

Në Irlandën e Veriut, stuhia Debi shkaktoi mbyllje të rrugëve dhe disa ndërprerje në rrjetin e transportit publik. NIE Networks tha se rreth 3,000 klientë ishin pa energji, kryesisht rreth Craigavon, Newry dhe Downpatrick.

Shpërthime deri në 77 milje në orë goditën pjesë të bregdetit të Uellsit pas një paralajmërimi të verdhë moti në të gjithë Uellsin verior, mes dhe perëndimor.

Një paralajmërim qelibar i Met Office – që do të thotë një rrezik potencial për jetën dhe pronën – ishte vendosur për erën në qarqet Armagh dhe Down në jugperëndim të Irlandës Veriore në mëngjes dhe qëndron deri në orën 16:00 në pjesë të Anglisë veriperëndimore, duke përfshirë Cumbria. , Lancashire dhe Merseyside.

Paralajmërimet e verdha të motit për erë janë gjithashtu në fuqi deri në orën 18:00 për pjesën më të madhe të Anglisë veriore dhe Uellsit, në zona duke përfshirë Manchester, Sheffield, Liverpool, Bangor dhe St Davids.

Një paralajmërim i verdhë për shi deri në orën 21:00 është lëshuar gjithashtu për pjesë të Skocisë verilindore të cilat u goditën nga stuhia Babet muajin e kaluar, duke përfshirë Inverness dhe Brechin në Angus, ku qindra shtëpi u desh të evakuoheshin pas lumit South Esk. ka shkelur bankat e saj.

Stuhia Debi u zhvillua në Republikën e Irlandës, ku paralajmërimet e kuqe të motit ishin në fuqi më herët. Rreth 100,000 shtëpi dhe biznese kanë humbur energjinë, ndërsa numri pritet të rritet.

Titulli i imazhit,Një makinë në një rrugë të përmbytur në County Tyrone. Stuhia Debi shkaktoi ndërprerje të energjisë elektrike në Irlandën e Veriut dhe Republikën e Irlandës

Simon King i BBC Weather tha se stuhia Debi mund të çojë në disa përmbytje të lokalizuara, veçanërisht në Irlandën e Veriut dhe Skocinë lindore.

Ai tha se kushtet e stuhishme do të ndihen veçanërisht rreth brigjeve të Detit Irlandez dhe mund të ketë degë ose pemë poshtë dhe potencialisht dëmtime në ndërtesa. Tragetet e kryqëzimit të Detit Irlandez gjithashtu ka të ngjarë të anulohen ose ndërpriten rëndë me vonesa të tjera të udhëtimit diku tjetër.

Zyra e Meteorologjisë tha se moti i ashpër mund të çojë në përmbytje të shtëpive dhe bizneseve – me rrjedhje të mundshme të shpejtë ose të thellë të ujit që shkakton rrezik për jetën.

Spërkatjet dhe përmbytjet mund të çojnë gjithashtu në kushte të vështira udhëtimi, me mbyllje të disa rrugëve dhe urave, dhe ndërprerje të shërbimeve hekurudhore, ajrore dhe trageteve.

Met Office tha se mbulimi i telefonit celular mund të ndikohet gjithashtu dhe lëndimet dhe rreziku për jetën mund të ndodhin nga valët e mëdha dhe materialet e plazhit që hidhen në frontet e detit, në pronat bregdetare dhe në rrugë.

Shërbimi Meteorologjik Irlandez, Met Éireann, ka lëshuar një paralajmërim të verdhë për çdo qark në vend deri në mesditën e së hënës.

Stuhia Debi pritet të kalojë në Detin e Veriut të hënën në mbrëmje.

Ai vjen pasi stuhia Ciarán shkaktoi përmbytje dhe përçarje në Ishujt Channel dhe Anglinë jugore – me ndërprerje të energjisë elektrike, probleme udhëtimi dhe qindra shkolla të mbyllura.

Një stuhi tjetër e fundit, Babet, përmbyti rreth 600 prona në Lincolnshire.

Ekspertët thonë se një atmosferë ngrohëse rrit mundësinë e reshjeve intensive dhe stuhive.

Megjithatë, shumë faktorë kontribuojnë në motin ekstrem dhe kërkon kohë që shkencëtarët të llogarisin se sa ndikim ka pasur ndryshimi i klimës në ngjarje të veçanta – nëse ka.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.

The post Stuhia Debi: Paralajmërimet për motin pasi stuhia ndërpret energjinë dhe udhëtimin appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *