ALBUK TV LIVE

Akuzohet për shkelje të rendit publik, aktivistja Greta Thunberg paraqitet në Gjykatën e Londrës: Nuk jam fajtore!

Greta Thunberg ka deklaruar se është e pafajshme pas akuzave për një shkelje të rendit publik në një gjykatë në Londër.

Aktivistja mjedisore u arrestua pranë hotelit InterContinental në Mayfair më 17 tetor, ndërsa protestonte për një konferencë të madhe të industrisë së naftës dhe gazit, Forumin e Inteligjencës Energjitike, që po zhvillohej brenda.

Demonstruesit i detyruan të pranishmit të kalonin në një “protestë të turpit” duke bllokuar hyrjen e hotelit prestigjioz.

Një grup aktivistësh të Greenpeace dhe Fossil Free London u mblodhën jashtë Gjykatës së Magjistraturës së Westminsterit të mërkurën në mëngjes, duke brohoritur dhe mbajtur pankarta ku lexonin “Oily Money Out” dhe “Make Ndoters Pay”.

Duke u paraqitur sot në gjykatë, aktivistja suedee e akuzuar për shkeljen e nenit 14 të Ligjit për Rendin Publik 1986, përkatësisht mosdaljen nga autostrada dhe vazhdimin e protestës në trotuar.

Nëse shpallet fajtore, ajo mund të përballet me një gjobë deri në 2500 £.

Thunberg u shfaq së bashku me katër aktivistë të tjerë, duke përfshirë tre nga Greenpeace, të cilët u akuzuan të gjithë për të njëjtën vepër. Të gjithë thanë se ishin të pafajshëm.

Thunberg u bë fytyra e aktivizmit të klimës pasi filloi të organizonte protesta javore në moshën 15-vjeçare në Suedi në vitin 2018.

Ajo tani udhëton nëpër botë duke iu drejtuar turmave në marshime dhe protesta. Të dielën, Thunberg iu rrëmbye mikrofoni në një tubim klimatik në Amsterdam, pasi ftoi një grua palestineze dhe një grua afgane në skenë.

The post Akuzohet për shkelje të rendit publik, aktivistja Greta Thunberg paraqitet në Gjykatën e Londrës: Nuk jam fajtore! appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *