ALBUK TV LIVE

Pas 19 vitesh karrierë, tërhiqet nga futbolli ish-lojtari i Arsenal dhe Barcelonës

Fotofinish për Alexandre Song. Një futbollist i lirë që nga fundi i aventurës së tij me klubin xhibutian AS Arta/Solar7 qershorin e kaluar, mesfushori mbrojtës ka vendosur t’i japë fund karrierës së tij 19-vjeçare.

“Me pikëllim të madh ka ardhur koha që unë te terhiqem”, ka thënë ai në rrjetet e tij sociale. “Udhëtimi im, i cili filloi në Yaoundé kur isha fëmijë duke luajtur pa çizme, zbathur dhe me zhavorr të fortë, më dha forcë dhe guxim për të pasur sukses.”

Alexandre Dimitri Song Billong (lindur më 9 shtator 1987), i njohur më mirë si Alex Song, luajti si mesfushor qendror ose mbrojtës. Ai luajti edhe si qendërmbrojtës duke veshur me sukses edhe fanelat e Arsenalit dhe Barcelona-s por edhe ne kombetaren e Kamerunit.

Fillimisht një lojtar i te rinjve, Song u bë shpejt një pjesë integrale e 11-shes fillestare të Arsenalit gjatë parasezonit 2008–09, duke çuar përfundimisht në një transferim prej 15 milionë euro te Barcelona në 2012.

Song luajti për ekipin kombëtar të Kamerunit në Kupat e Botës FIFA 2010 dhe 2014.[3][4] Ai u thirr për Kupën e Kombeve të Afrikës 2010 dhe ishte i vetmi kamerunian i emëruar në ekipin e turneut. Song posedon edhe kombësinë franceze  Ai është nipi i ish-futbollistit Rigobert Song.

Song ka lindur në Douala, Kamerun dhe humbi babanë e tij në moshën tre vjeçare. Që atëherë, xhaxhai i tij Rigobert Song ka qenë si një baba i dytë dhe ka pasur një ndikim të madh në zgjedhjen e futbollit si karrierë.

Në pamundësi për të gjetur një klub apo akademi ku mund të përmirësonte aftësitë e tij, Petit Song (siç njihet në anën e Kamerunit) vendosi të transferohej në Francë, duke iu bashkuar Bastias në moshën 16-vjeçare. Një nga lojtarët që frymëzoi Song më shumë kur ishte i ri ishte Michael Essien.

The post Pas 19 vitesh karrierë, tërhiqet nga futbolli ish-lojtari i Arsenal dhe Barcelonës appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *