ALBUK TV LIVE

Trupat izraelite “pastrojnë” spitalin Al Shifa të Gazës për luftëtarë të Hamasit dhe armë

GAZA, 15 nëntor (Reuters) – Trupat izraelite hynë në spitalin më të madh të Gazës të mërkurën dhe kontrolluan dhomat dhe bodrumin e tij, thanë dëshmitarët, në ndjekje të militantëve palestinezë të Hamasit, një operacion që ka ndezur alarmin global mbi fatin e mijëra civilëve të bllokuar brenda .

Spitali Al Shifa në qytetin e Gazës është bërë objektivi kryesor i inkursionit në territor nga forcat izraelite, të cilat thonë se luftëtarët e Hamasit kanë gjetur “zemrën rrahëse” të operacioneve të tyre në një seli në tunele poshtë tij, gjë që Hamasi e mohon.

Izraeli tha se trupat e tij kishin zbuluar armë të paspecifikuara dhe “infrastrukturë terroriste” brenda kompleksit të spitalit pasi vranë militantët në një përleshje jashtë. Pasi hynë brenda, ata thanë se nuk kishte pasur luftime dhe fërkime me civilët, pacientët apo stafin.

Duke përshëndetur hyrjen e forcave të tij në spital pas ditësh rrethimi, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha në një deklaratë: “Nuk ka asnjë vend në Gaza që ne nuk mund ta arrijmë. Nuk ka strehë. Nuk ka asnjë strehë apo strehë për Hamasin. vrasësve.

“Ne do të arrijmë dhe eliminojmë Hamasin dhe do të kthejmë pengjet tona. Këto janë dy misione të shenjta,” tha ai.

Dëshmitarët që folën për Reuters nga brenda kompleksit përshkruan një situatë që dukej e qetë, nëse e tensionuar, ndërsa trupat izraelite lëviznin midis ndërtesave që kryenin kontrolle. U dëgjuan të shtëna sporadike, por nuk pati raportime të menjëhershme për persona të lënduar brenda terrenit.

Ushtria izraelite publikoi foto të një ushtari që qëndronte pranë kutive të kartonit të shënuara “furnizime mjekësore” dhe “ushqim për fëmijë”, në një vend që Reuters verifikoi se ishte brenda Al Shifa. Foto të tjera treguan trupat izraelite në formacion taktik duke ecur pranë tendave dhe dyshekëve të improvizuar.

Vëmendja ndërkombëtare është përqendruar në fatin e qindra pacientëve të bllokuar brenda pa energji elektrike për të operuar pajisjet bazë mjekësore dhe mijëra civilëve të zhvendosur që kishin kërkuar strehim atje. Zyrtarët e Gazës thonë se shumë pacientë, përfshirë tre foshnja të porsalindura, vdiqën ditët e fundit si rezultat i rrethimit të spitalit nga Izraeli.

“Para se të hynin në spital, forcat tona u përballën me mjete shpërthyese dhe skuadra terroriste, pasuan luftime në të cilat terroristët u vranë”, tha ushtria izraelite.

“Ne mund të konfirmojmë se inkubatorët, ushqimet për fëmijë dhe furnizimet mjekësore të sjella nga tanket e IDF nga Izraeli kanë arritur me sukses në spitalin Shifa. Ekipet tona mjekësore dhe ushtarët që flasin arabisht janë në terren për të siguruar që këto furnizime të arrijnë tek ata që kanë nevojë,” tha ai.

Izraeli nisi fushatën e tij për të zhdukur Hamasin, grupin islamik që sundon Gazën, pasi militantët kaluan në Izrael më 7 tetor dhe tërbuan nëpër qytete, duke vrarë civilë dhe duke tërhequr pengjet përsëri në enklavë. Izraeli thotë se 1200 njerëz u vranë dhe rreth 240 robër u zunë në ditën më vdekjeprurëse të historisë së tij 75-vjeçare.

Që atëherë, Izraeli e ka vënë të gjithë popullsinë e Gazës prej 2.3 milionë banorësh nën rrethim, duke goditur brezin e mbushur me njerëz me sulme ajrore. Zyrtarët shëndetësorë të Gazës, të konsideruar të besueshëm nga Kombet e Bashkuara, thonë se më shumë se 11,000 palestinezë janë konfirmuar të vrarë, rreth 40% e tyre fëmijë dhe të tjerë janë varrosur nën rrënoja. Izraeli ka urdhëruar evakuimin e gjithë gjysmës veriore të Gazës dhe rreth dy të tretat e banorëve tani janë të pastrehë.

PAUZAT HUMANITARE

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të votonte më vonë të mërkurën mbi një projekt-rezolutë që bën thirrje për pauza urgjente dhe të zgjatura humanitare në luftimet si dhe korridoret në të gjithë Rripin e Gazës për një numër të mjaftueshëm ditësh për të mundësuar aksesin e ndihmës, thanë diplomatët.

Ushtarët izraelitë ecin në kompleksin spitalor Al Shifa, në mes të operacionit të tyre tokësor kundër grupit islamik palestinez Hamas, gjatë asaj që ata thonë se është një dërgesë e ndihmave humanitare në objektin në qytetin e Gazës, në këtë imazh të palëvizshëm nga video e marrë. 15 nëntor 2023. Mbrojtja izraelite… 

Izraeli deri më tani ka refuzuar thirrjet për një armëpushim, për të cilin thotë se do të përfitonte nga Hamas, një pozicion i mbështetur nga Uashingtoni. Por një pauzë në luftime është diskutuar në negociatat e ndërmjetësuara nga Katari për lirimin e disa prej pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Një zyrtar i informuar mbi negociatat tha se ndërmjetësit e Katarit po kërkonin një marrëveshje që do të përfshinte një armëpushim tre-ditor, me Hamasin të lironte 50 robër të tij dhe Izraelin të lironte disa gra dhe të mitur nga radhët e të burgosurve të sigurisë.

Zyrtari tha se Hamasi kishte rënë dakord me konturet e marrëveshjes, por Izraeli nuk kishte dhe ishte ende duke negociuar kushtet.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, u tha gazetarëve se inkursioni izraelit në spitalin Al Shifa ishte “krejtësisht i papranueshëm”.

“Spitalet nuk janë fusha beteje”, tha ai në Gjenevë.

“Ajo që po ndodh në Gaza është një krim shumë i qartë, shumë i qartë lufte që Izraeli po kryen kundër atyre që janë trajtuar në spitale,” tha kryeministri palestinez Mohammad Shtayyeh, i cili shërben në Autoritetin Palestinez që ushtron vetëqeverisje të kufizuar në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli.

Izraeli ka pohuar vazhdimisht se spitali ndodhet mbi një seli të Hamasit, një pohim që Shtetet e Bashkuara thanë të martën u mbështet nga inteligjenca e tij.

Shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths, duke folur gjithashtu në Gjenevë, iu lut Izraelit të mërkurën që të lejonte ndihmën humanitare në Gaza përmes vendkalimit Kerem Shalom në Izrael. Ndihma aktualisht po lejohet në Gaza përmes kalimit Rafah nga Egjipti, por ajo ishte projektuar për këmbësorë, jo për kamionë.

‘INFRASTRUKTURA E TERROREVE’

Një zyrtar i lartë ushtarak izraelit tha se ushtarët “tashmë kishin gjetur armë dhe infrastrukturë tjetër terroriste” brenda ambienteve të Al Shifa – prova, shtoi ai, se Hamasi e ka përdorur spitalin si “një shtab të terrorizmit”.

Hamasi e quajti pohimin se armët u gjetën “një vazhdimësi e gënjeshtrave dhe propagandës së lirë”, ajo tha se Izraeli po nxirrte për të justifikuar “krimin e tij që synon shkatërrimin e sektorit shëndetësor në Gaza”.

Dr Ahmed El Mohallalati, një kirurg, i tha Reuters me telefon të mërkurën në mëngjes se stafi ishte fshehur ndërsa luftimet u zhvilluan rreth spitalit gjatë natës. Teksa fliste, në sfond dëgjohej zhurma e asaj që ai e përshkroi si “të shtëna të vazhdueshme nga tanket”.

“Një nga tanket e mëdha hyri brenda spitalit nga porta kryesore lindore dhe… ata sapo u parkuan përpara departamentit të urgjencës së spitalit,” tha ai.

Izraelitët i kishin thënë paraprakisht administratës së spitalit se kishin në plan të hynin, tha ai. Nga mesi i mëngjesit, ai dhe stafi tjetër nuk kishin marrë ende udhëzime nga trupat, megjithëse ushtarët ishin “metra larg” prej tyre.

Pas pesë ditësh gjatë të cilave ai tha se spitali ishte nën sulm të përsëritur izraelit, ishte një lehtësim të paktën të kishim arritur një “pikë fundore”, me trupat tani brenda terreneve në vend që të qëllonin jashtë, tha Mohallalati.

The post Trupat izraelite “pastrojnë” spitalin Al Shifa të Gazës për luftëtarë të Hamasit dhe armë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *