ALBUK TV LIVE

“Neutralizuan sensorët dhe armët me telekomandë”, Washington Post zbulon: Si e shembi Hamasi ‘Murin e famshëm të hekurt’ të Izraelit

Shumë pak mbulim mediatik gjatë muajit të fundit për mënyrën se si arrit Hamasi të thyente “Murin e Hekurt” të Izraelit për të kryer sulmin e 7 Tetorit, shkruan gazeta amerikane Washington Post, ndërsa hedh një vështrim retrospektiv në strehimoret e një prej konflikteve më kritike në Lindjen e Mesme në gjysmën e shekullit të kaluar.

Gjithçka filloi në dhjetor 2021…, kur ushtria izraelite tha se një përmirësim i teknologjisë së lartë të digës që ka rrethuar prej kohësh Rripin e Gazës do të mund të mbronte banorët e territoreve të afërta izraelite nga terroristët.

“Si nëntokë dhe mbi të, me masa të avancuara, do të mund të pengohej hyrja në Izrael në mënyrën më të mirë të mundshme”, deklaroi me krenari gjeneral brigade Eran Ofir, i cili drejtoi projektin. Përmirësimi kushtoi 1 miliard dollarë dhe u deshën tre vjet për t’u përfunduar.

Megjithatë, videoja e Washington Post tregon qartë se si më 7 tetor Hamasi shfrytëzoi dobësitë e krijuara nga mbështetja e Izraelit në teknologji në “Murin e Hekurt” për të kryer sulmin e vetëm më vdekjeprurës në historinë e Izraelit.

Videoja detajon se si personat e armatosur të Hamasit neutralizuan kamerat me rreze të gjatë, sensorë të sofistikuar dhe armë me telekomandë, një taktikë e njohur brenda grupit si “skema verbuese”, për të shmangur teknologjinë e lartë.

Siç tregon investigimi gazetaresk i mediave amerikane, u gjet material që tregonte 14 çarje të veçanta të digës. Duke krahasuar pamjet me harta, imazhe satelitore dhe të dhëna të tjera, gazetarët vunë në dukje se ku ndodhën shkeljet – nga Qafa e Erezit në veri deri në Kerem Shalom në jug. Izraeli tha se kishte gjithsej rreth 30 shkelje.

U zbulua se Hamasi gjithashtu kishte zgjeruar forcat e tij, aktivitet i dukshëm në hartat online, ndërsa po stërvitej për muaj të tërë për të thyer gardhin.

Megjithatë, ajo që nënvizohet është fakti se forcat izraelite nuk i vlerësuan drejt synimet e Hamasit, duke besuar se ky i fundit nuk do të vazhdonte me një pushtim.

“Ne nuk mendonim se Hamasi kishte këtë aftësi, kështu që nuk e imagjinonim se çfarë do të ndodhte”, tha Charles Frelich, ish-zëvendës këshilltari i sigurisë kombëtare i Izraelit.

Në të njëjtën kohë, forcat izraelite nuk pranuar ta komentojnë raportin e Washington Post.

The post “Neutralizuan sensorët dhe armët me telekomandë”, Washington Post zbulon: Si e shembi Hamasi ‘Murin e famshëm të hekurt’ të Izraelit appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *