ALBUK TV LIVE

Rrugë, makina të zhytura në ujë: banorët e Emirateve të Bashkuara Arabe përballen me paralizim të aktiviteteve

Rrugë, makina të zhytura në ujë: banorët e Emirateve të Bashkuara Arabe përballen me ndërprerjet e mëngjesit mes stuhive

Shumë banorë u zgjuan nga zhurma e bubullimave dhe shirave të dendur mëngjesin e së premtes , pas vranësirave dhe parashikimeve të reshjeve të së enjtes në mbrëmje.

Shiu herët në mëngjes në Emiratet e Bashkuara Arabe ka shkaktuar pak telashe për banorët, duke prishur rutinën e tyre të mëngjesit dhe duke e bërë atë paksa sfiduese për ta. Uji është futur në disa rrugë, duke e bërë të vështirë lëvizjen e njerëzve me makinat e tyre, duke shkaktuar shqetësim për ata që zakonisht me makinë për në punë.

Reklamim

Foto nga Shihab

Një video e shpërndarë nga punonjësi i KT Thanweer tregon makina të zhytura pjesërisht në një parking ndërtesash në Karama.

https://geo.dailymotion.com/player/xiqks.html?video=x8ppcvw

Ndërkohë në DIP 2, punëtorët u panë duke kaluar nëpër ujin deri në belin ndërsa bënin rrugën përtej rrugës.

https://geo.dailymotion.com/player/xiqks.html?video=x8ppcza

Shumë kompani në Emiratet e Bashkuara Arabe lejuan punonjësit të punonin nga shtëpia duke ardhur si një zgjidhje praktike për të shmangur telashet e shkaktuara nga rrugët e bllokuara.

Bilal Saeed, një drejtues marketingu që punon në Ajman dhe banon në Dubai, u lehtësua kur mori telefonatën nga shefi i tij herët në mëngjes. “Shefi im më tha të vija në zyrë pas namazit të xhumasë. Ndërsa kishim shumë takime dhe detyra të rreshtuara, ai u largua nga shtëpia herët dhe vuri re se E311 ishte zhytur në ujë. Unë do të punoj nga shtëpia tani dhe më vonë do të ndjek mbledhjet në zyrë

Abu Firas, një banor i Sharjah dhe një sekser u zgjua herët dhe po përgatitej të takonte një klient. “Por kur isha gati dhe gati për të takuar klientin tim për mëngjes dhe më pas për të parë pronën, gjeta gomat e makinës sime pothuajse të zhytura në ujë. Edhe rruga ngjitur me ndërtesën time ishte zhytur në ujë. ETA në Google Maps tregoi një kohë udhëtimi mbi 2 orë, gjë që më shqetësoi”, tha Firas.

“Vendosa ta thërras atë për të ricaktuar takimin tonë. Edhe ai e kishte të vështirë të dilte nga shtëpia për shkak të shiut. Ishte një lehtësim”, tha Firas.

Parashikohet që në disa pjesë të Emirateve të Bashkuara Arabe të vazhdojnë reshjet e shiut dhe stuhitë. Të enjten, Ministria e Burimeve Njerëzore dhe Emiratizimi (Mohre) u bëri thirrje kompanive private që të aplikojnë konfigurime fleksibël të punës më 17 nëntor.

Waji Najeeb, një pronar kafeterie në Al Nahda Sharjah nuk mundi të hapte vendin e tij të punës për shkak të bllokimit të ujit jashtë kafenesë së tij. “Normalisht hapem në orën 5 të mëngjesit dhe filloj të përgatis mëngjesin. Megjithatë, sot ishte pak e vështirë. Pritëm të zvogëlohej niveli i ujit dhe deri në orën 7 të mëngjesit, njerëzit mund të ecnin në shtegun. E hapëm por porositë e mëngjesit ishin shumë të pakta në krahasim me ditët e tjera”, tha Wajid.

Shumë shkolla në Dubai u futën në internet për shkak të shirave të dendur dhe stuhive . Drejtuesit e shkollave u dërguan email prindërve herët gjatë ditës, duke i informuar ata për kalimin në mësim në distancë.

The post Rrugë, makina të zhytura në ujë: banorët e Emirateve të Bashkuara Arabe përballen me paralizim të aktiviteteve appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *