ALBUK TV LIVE

Shtohen lëkundjet, vullkani i Islandës gati të shpërthejë. Ekspertët japin alarmin

Duket se është vetëm çështje kohe para se vullkani i paralajmëruar të shpërthejnë në Islandë.

Sipas shërbimeve lokale, gjithçka tani tregon për një shpërthim vullkanik së shpejti. Përveç lëkundjes së tokës, u regjistruan edhe gazra që tregojnë magmë.

Kristín Jónsdóttir, kreu i departamentit të vullkanizmit në Islandë, beson se skenari i një shpërthimi vullkanik është më i mundshëm.

Megjithatë, kjo nuk është fotografia e një shpërthimi klasik vullkanik. Në vend të kësaj, një tunel magmë afërsisht 15 kilometra i gjatë kalon nën komunën e Grindavík deri në shtratin e detit. Ky tunel rrezikon të shpërthejë, në mënyrë që shkëmbi i lëngshëm, pra magma, të ngrihet në sipërfaqen e tokës.

Gjeofizikani Benedikt Ófeigsson shpjegon gjithashtu se ka prova të qarta se tuneli i magmës po zgjerohet.

“Shkëmbi i lëngshëm është ndoshta ende në një thellësi prej rreth 500 metrash”, shpjegoi ai të mërkurën, siç raportoi transmetuesi RUV.

Vetëm të premten mbrëma, shërbimet regjistruan rreth 1000 tërmete. Imazhet e rrugëve të asfaltuara të plasaritura dhe të tymosura bënë xhiron e botës. Ky deformim i tokës tani është ngadalësuar.

Megjithatë, gazrat që tregojnë magmë u matën pranë termocentralit Svartsengi, i cili ndodhet në veri të komunës së evakuuar të Grindavík.

Eksperti Ófeigsson thotë: “Përmbajtja në rritje e dioksidit të squfurit në ajër tregon gjithashtu këtë zhvillim.”

Grindavík ndodhet 40 kilometra jo shumë larg kryeqytetit Reykjavik. 3,700 banorëve iu desh të lironin shtëpitë e tyre javën e kaluar. Ata u lejuan të ktheheshin vetëm për pak të mërkurën, ndërsa mblodhën shpejt gjërat e tyre, ndërkohë policia ishte në vendngjarje.

Vetëm ata që nuk kishin hyrë në qytet të hënën dhe të martën u lejuan të ktheheshin. Shumica e banorëve të tjerë i kishin marrë gjërat e nevojshme dy ditë më parë. Ndërkohë janë mbyllur edhe atraksionet turistike, përfshirë atë të Lagunës Blu.

The post Shtohen lëkundjet, vullkani i Islandës gati të shpërthejë. Ekspertët japin alarmin appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *