ALBUK TV LIVE

Titujt e gazetave: Paralajmërim për ‘buxhetin për të pasurit’ dhe Farage në baltë

Nga BBC News

Titulli i imazhit,Spekulimet rreth asaj që do të jetë në deklaratën e vjeshtës të kancelarit Jeremy Hunt këtë javë mbushin disa faqe në gazetat e së dielës. Sunday Times kryeson planet për një ulje “të papritur” të tatimit mbi të ardhurat (e njëjta gjë e raportuar në disa gazeta të tjera ditët e fundit), me historinë e saj kryesore që shpjegon se përmirësimi i financave publike e ka shtyrë zotin Hunt të sjellë përpara planin e tij fillestar të uljes së taksave. me gjashtë muaj. Një karikaturë nga Newman injekton pak humor, duke përshkruar një të ve në varrin e burrit të saj duke vajtuar se “ishte i gjithë entuziazmi për uljet e taksave të trashëgimisë që e vrau atë”.

Titulli i imazhit,Por Observer raporton se Jeremy Hunt “përballet me një reagim” nga deputetët konservatorë të “murit të kuq” që përfaqësojnë ish bastionet më të varfra të Laburistëve, nëse ai jep “një buxhet për të pasurit” me një ulje të taksës së trashëgimisë të prioritizuar përpara masave të tjera.

Titulli i imazhit,Dhe “Sunday Mirror” numëron mbrapsht deri në deklaratën e vjeshtës me një sulm mbi mënyrën se si qeveria i ka shpenzuar fondet publike që nga zgjedhjet e fundit. Gazeta pretendon se pjesa më e madhe e “mbeturinave konservatore prej 100 miliardë funtesh” – e barabartë me “1500 paund për çdo person në MB” – u shpenzuan gjatë kohës së Rishi Sunak si kancelar nën Boris Johnson.

Titulli i imazhit,Një trio artikujsh kryesorë që fokusohen në çështjen e emigrantëve janë nisur nga Sunday Express, e cila thotë se gjashtë terroristë të dyshuar me një plan për të synuar qeverinë britanike ose shërbimet publike kanë hyrë në Mbretërinë e Bashkuar me një varkë të vogël që kapërceu Kanalin Anglez.

Titulli i imazhit,The Mail on Sunday i kushton të gjithë faqen e saj të parë rrëfimit të historisë së somalezit Yaqub Ahmed, i cili u bë tituj të lajmeve pesë vjet më parë kur Britania e Madhe u përpoq ta dëbonte pasi u dënua dhe u burgos për pjesën e tij në një përdhunim në grup, por pasagjerët në i njëjti aeroplan – i pavetëdijshëm për krimin e tij – thërriste që njeriu me pranga të hiqej nga fluturimi. The Mail thotë se që atëherë ai “e ka zvarritur luftën e tij për dëbimin në të paktën 24 seanca gjyqësore” – dhe gazeta u ofron lexuesve të saj një “dosje prej gjashtë faqesh” të mëtejshme mbi “farsën e azilit që lyp besimin”.

Titulli i imazhit,Dhe Sunday Telegraph raporton se Rishi Sunak do të zhvendosë zyrtarët e Home Office për të punuar në Ruandë – duke ofruar trajnime dhe duke ndihmuar me çështjet – në mënyrë që qeveria të mund të vazhdojë përpara me planin e saj për të dërguar disa azilkërkues atje. Gazeta mbart gjithashtu një foto të Nigel Farage të mbështjellë në baltë ndërsa ish-udhëheqësi i Ukip-it kryen detyrën e tij të parë në serinë e 23-të të shfaqjes realiste ITV I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here.

Titulli i imazhit,The Sun të dielën mbart të njëjtën foto së bashku me historinë e saj të spërkatur, e cila krijon një konfrontim të pritshëm me gruan që mendohet të jetë armiku i Nigel Farage në xhunglën televizive. Për të nisur “heqjen e baltës”, gazeta kalon nëpër mediat sociale të kritikes së Guardian, Grace Dent dhe zbulon disa “shaka të sëmura” që ajo bëri kur Farage u plagos në një aksident avioni në 2010.

Titulli i imazhit,Faqja e parë e Sunday People preferon të paraqesë ardhjen e Jamie-Lynn Spears – e destinuar të ketë emrin e saj të prefiksuar si “motra e Britney” për të paktën disa kohë. Por kjo çon në një paralajmërim për pesticidet që përdoren nga hotelet për të vrarë insektet.

Titulli i imazhit,Daily Star Sunday gjithashtu e paraqet Nigel Farage “në gjërat kafe”, por udhëheq me historinë e gëzueshme se është gjetur një kokrra të kuqe që nxit humbjen e peshës aq shumë sa mund të shënojë “fundin e barkut të birrës”.

Çfarë mund të jetë në deklaratën e vjeshtës të kancelarit Jeremy Hunt këtë javë, shfaqet në disa nga gazetat e së dielës.

Sunday Times raporton se Hunt po mendon për shkurtimet e tatimit mbi të ardhurat ose sigurimet kombëtare në minutën e fundit për të ndihmuar miliona persona me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Gazeta thotë se zoti Hunt shpreson se Deklarata e Vjeshtës e së mërkurës do të nxisë rritjen ekonomike – dhe “fatin elektoral” të Partisë Konservatore.

Observer thotë se ai mund të përballet me një revoltë nga deputetët konservatorë në “ulëset e murit të kuq” nëse ai vazhdon me një reduktim të madh të taksës së trashëgimisë – dhe ofron atë që e quan “një buxhet për të pasurit”, në vend të ndihmës për familjet e zakonshme.

Sunday Telegraph thotë se Rishi Sunak po planifikon të vendosë zyrtarë të Home Office në Ruanda – përpara një traktati të ri me vendin që pritet të zbulohet këtë javë. Duke i bërë jehonë paralajmërimeve të disa deputetëve konservatorë, gazeta thotë se kryeministri rrezikon të përballet me një “katastrofë zgjedhore” nëse nuk arrin të zbatojë politikën e tij të anijeve të vogla.

Në një intervistë me Mail on Sunday – e para e saj që kur u shkarkua si ministre e Brendshme – Suella Braverman kritikon trajtimin e Z. Sunak të politikës së Ruandës dhe qasjen e tij ndaj thirrjeve antisemitike në protestat e javëve të fundit; për çështjen e fundit, ajo thotë se atij i mungonte lidershipi moral.

Sunday Express raporton se tre emigrantë të paligjshëm me lidhje të dukshme me grupet terroriste në Iran janë të lirë në Britaninë e Madhe. Ai thotë se mbërritja e tyre e çon në 25 numrin e përgjithshëm të të dyshuarve për terrorizëm që kanë përdorur varka të vogla për të hyrë në Britani vetëm këtë vit. “Qelia e terrorit hyn fshehurazi në varka të vogla” është titulli.

Sipas Sunday Mirror, presioni është në rritje ndaj Sekretarit të ri të Jashtëm David Cameron që të “pastrojë” lidhjet e tij financiare me Kinën. “Na trego shumë, Cameron” është titulli i gazetës.

Observer thotë se Lord Cameron ka të ngjarë të sfidohet për promovimin e tij të një zhvillimi të mbështetur nga Pekini në Sri Lanka, për të cilin mendohet se është paguar. Gazeta citon një burim nga Aleanca Ndërparlamentare për Kinën, duke thënë se ka “pyetje shumë serioze se si ai u verifikua për postin e tij të ri”.

Zyra e Lord Cameron nuk ka komentuar mbi marrëveshjet.

Sunday Times thotë se Tesco po teston një skemë pilot për të llogaritur faturat e klientëve pa pasur nevojë të shkarkojnë shportën e tyre.

Gazeta thotë se qindra kamera në tavan do të ndjekin klientët që nga momenti që ata hyjnë në një dyqan. Gazeta citon një blerës që teston inovacionin në Londrën perëndimore të ketë thënë: “Unë dua të jem brenda dhe jashtë, kështu që është mirë që mund të skanojë veten.” Gazeta thotë se një blerës tjetër nuk pati aq shumë fat; ai u kthye në fermë me një pako tortelini, por ai u akuzua për dy.

Disa gazeta paraqesin një imazh të ish-udhëheqësit të Ukip, Nigel Farage, i mbuluar me baltë ujore në xhunglën “I’m a Celebrity” të ITV.

“Bushtucker i ndyrë” deklaron titullin e Sun, megjithëse flet për përmbajtjen e postimeve të shoqes së kampit Grace Dent, të cilat, siç thotë, përfshijnë disa “shaka të sëmura” që ajo bëri kur Farage u plagos në një aksident avioni në 2010.

The Sunday Telegraph thotë se Farage shpreson që pamja e tij të fitojë mbi një “legjion fansash të rinj”. Gazeta thotë se ai tashmë është përballur me sfidën e tij të parë, por mbetet për t’u parë nëse ai do të dalë i padëmtuar nga “situata ngjitëse”.

The post Titujt e gazetave: Paralajmërim për ‘buxhetin për të pasurit’ dhe Farage në baltë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *