ALBUK TV LIVE

‘Valët’ e dronëve rusë sulmojnë Kievin për natën e dytë radhazi

Rusia ka nisur disa valë sulmesh me dronë në Kiev për natën e dytë me radhë, tha administrata ushtarake e qytetit.

Serhiy Popko, kreu i administratës, tha se sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës goditën rreth 10 dronë në Kiev dhe periferitë e tij.

Asnjë “dëm kritik” apo viktima nuk është raportuar, tha ai.

Ndërkohë, autoritetet ruse thanë se një dron ukrainas që po shkonte për në Moskë u rrëzua të shtunën.

Ministria e Mbrojtjes tha se avioni pa ekuipazh (UAV) u kap mbi distriktin Bogorodsky në periferi verilindore të kryeqytetit.

Kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin tha se nuk kishte dëme apo viktima.

Sulmet ajrore të së dielës kundër objektivave ukrainas pasojnë një valë sulmesh një natë më parë, me Kievin që tha se kishte rrëzuar 29 nga 38 dronët Shahed të prodhuar nga Irani të lëshuar nga Rusia.

BBC nuk është në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur se sa dronë janë lëshuar dhe shkatërruar.

Të shtunën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lavdëroi forcat e tij ajrore për rrëzimin e UAV-ve – numri më i lartë i raportuar të jetë lëshuar nga Rusia në më shumë se gjashtë javë.

Në fjalimin e tij të natës, Zelensky tha: “Saktësia juaj, djema, është fjalë për fjalë jetë për Ukrainën” – por ai paralajmëroi se me afrimin e dimrit Rusia do të përpiqet t’i bëjë sulmet e saj më të fuqishme.

Ai tha se Rusia mund të grumbullojë raketa për një sulm dimëror në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Sulmet me dron të së premtes mbrëma shkaktuan ndërprerje të energjisë elektrike në më shumë se 400 qytete dhe fshatra në të gjithë Ukrainën dhe gjithashtu dëmtuan një depo nafte në Odesa në jug – duke lënë më shumë se 1500 banorë pa energji.

Ukraina tha se rreth 21,000 njerëz në rajonin e Donetsk nuk kanë energji elektrike dhe 63 vendbanime janë ndërprerë në rajonin e Zaporizhzhia.

Dimrin e kaluar, sulmet ruse lanë miliona ukrainas pa energji për orë të tëra në temperatura të ulëta.

Ndërkohë, shtabi i përgjithshëm i Ukrainës tha të shtunën se forcat e saj “vazhdojnë të mbajnë pozicione në bregun e majtë (lindor) të lumit Dnipro”.

Forcat ukrainase thanë këtë javë se kishin fituar një bazë në bregun lindor të Dnipro-s, rreth 30 km (19 milje) nga qyteti i Kherson.

Lumi ka ndarë forcat ukrainase dhe ruse që kur trupat e Moskës u tërhoqën nga Kherson një vit më parë.

“Mbrojtësit tanë po konsolidojnë pozicionet e tyre dhe po qëllojnë mbi pushtuesit,” tha shtabi i përgjithshëm të shtunën, duke përditësuar operacionet e tij në anën lindore të lumit.

Rusia pranoi më 15 nëntor se “grupe të vogla” të forcave ukrainase kishin ngritur pozicione në fshat, por këmbënguli se ata kishin pësuar humbje të mëdha dhe nuk kishin asnjë shans për të depërtuar.

Të enjten, Zelensky tha se Rusia po “akumulonte” raketa dhe se ndërsa Ukraina nuk kishte “mbrojtje 100%” nga sulmet ruse, mbrojtja ajrore e vendit ishte më e mirë se vitin e kaluar.

The post ‘Valët’ e dronëve rusë sulmojnë Kievin për natën e dytë radhazi appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *