ALBUK TV LIVE

I huaji i ekstremit të djathtë Milei fiton balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Argjentinë

Libertariani i ekstremit të djathtë, Javier Milei, ka fituar balotazhin e zgjedhjeve presidenciale të Argjentinës, sipas rezultateve të përkohshme.

Rivali i Mileit, ministri i ekonomisë Sergio Massa, e thirri atë të pranonte.

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump e uroi Milei për fitoren e tij, duke thënë se ai do ta bënte Argjentinën përsëri të madhe!

Zgjedhjet vijnë në një kohë të vështirë për Argjentinën me inflacion në rritje dhe një ekonomi në krizë në mendjet e njerëzve.

Propozimet e z. Milei, të cilat përfshinin shpërthimin e bankës qendrore, fituan mbështetjen e votuesve të dëshpëruar për ndryshim.

Ai ngatërroi anketuesit duke mundur me lehtësi kandidatin e peronistëve në pushtet, provizorisht me më shumë se 10 pikë.

Rezultatet e përkohshme treguan se Milei kishte gati 56% të votave krahasuar me 44% për z. Massa, me pothuajse 90% të votave të numëruara.

“Natyrisht që rezultatet nuk janë ato që prisnim. Unë kam kontaktuar Javier Milei për ta uruar atë,” tha zoti Massa.

“Nga nesër përgjegjësia për të siguruar siguri i takon Mileit”.

Ishte një garë e ngushtë deri në fund, por ish eksperti, i cili në një moment përdorte një sharrë elektrike me motor në shtegun e fushatës, fitoi.

Një burrë që është krahasuar me ish-presidentin amerikan Donald Trump dhe ish-udhëheqësin brazilian Jair Bolsonaro, Javier Milei është i paprovuar.

Por kjo ishte pjesë e apelit të tij.

Biseda e tij për futjen e dollarit amerikan si monedhë zyrtare të vendit u prit me duartrokitje nga mbështetësit e tij. Edhe pse shumë ekonomistë flasin për katastrofë financiare.

Pa marrë parasysh, në një vend ku inflacioni vjetor është tani mbi 140% dhe dy në pesë njerëz jetojnë në varfëri, fitorja e tij dëshmon se argjentinasit janë ngopur me politikën tradicionale dhe katastrofën ekonomike.

Fitorja e tij do të thotë se ata janë të gatshëm të provojnë diçka të re në një përpjekje për ta bërë jetën e tyre më të mirë.

Titulli i imazhit,Sergio Massa tha se ai e telefonoi Javier Milei për ta uruar atë

Duke reaguar ndaj rezultatit, ish-presidenti Trump postoi në platformën e tij “Truth Social”: “E gjithë bota po shikonte! Jam shumë krenar për ju.

“Ju do ta ktheni vendin tuaj dhe do ta bëni vërtet Argjentinën përsëri të madhe!”

Udhëheqësit e Amerikës së Jugut kanë komentuar gjithashtu fitoren e z. Milei, me presidentin e Brazilit Luiz Inácio Lula da Silva duke postuar: “I uroj fat dhe sukses qeverisë së re. Argjentina është një vend i madh dhe meriton gjithë respektin tonë.”

“Brazili do të jetë gjithmonë i disponueshëm për të punuar së bashku me vëllezërit tanë argjentinas,” postoi ai në X, dikur Twitter.

Gjatë fushatës, presidenti i zgjedhur kritikoi publikisht politikat e Lulës dhe e quajti atë një “komunist të zemëruar”.

Presidenti i Kolumbisë Gustavo Petro tha se rezultati i zgjedhjeve ishte “i trishtuar për Amerikën Latine”.

“Neoliberalizmi nuk ka më një propozim për shoqërinë, ai nuk mund t’i përgjigjet problemeve aktuale të njerëzimit,” postoi ai në X.

Por presidenti i Kilit Gabriel Boriç tha se ai përshëndeti Milei “për fitoren e tij dhe Sergio Massa për njohjen e denjë të humbjes”.

Ai postoi në X: “I uroj popullit argjentinas më të mirën dhe e di se ata gjithmonë do të kenë respektin dhe mbështetjen tonë”.

Raportim shtesë nga Emily McGarvey në Londër

The post I huaji i ekstremit të djathtë Milei fiton balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Argjentinë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *