ALBUK TV LIVE

Lionel Messi: Gjashtë fanella të kapitenit të Argjentinës nga triumfi i Kupës së Botës në Katar do të shiten në ankand

Gjashtë nga bluzat e veshura nga Lionel Messi gjatë fushatës së Argjentinës për fitimin e Kupës së Botës do të shiten në ankand.

Kapiteni Messi, 36 vjeç, ngriti trofeun pasi skuadra e tij mundi Francën me penallti në finalen e dhjetorit të kaluar në Katar.

Bluza e tij nga finalja është përfshirë në set, të cilat pritet të arrijnë më shumë se 8 milionë funte në ankandin e organizuar nga Sotheby’s në Nju Jork.

Rekordi për një fanellë futbolli të veshur gjatë lojës është fanella ‘Hand of God’ e Diego Maradona, e cila u shit për 7.1 milion £ në 2022.

Brahm Wachter, kreu i koleksioneve moderne të Sotheby, tha se shitja e gjashtë bluzave të Messit “qëndron si një rast monumental në historinë e ankandit”.

“Kupa e Botës FIFA 2022 qëndron si një nga ngjarjet më të mëdha në historinë e sportit, i lidhur thelbësisht me udhëtimin trim të Messit dhe duke vendosur në mënyrë të vendosur statusin e tij si lojtari më i madh i të gjitha kohërave”, tha Wachter.

Messi, një fitues tetë herë i Topit të Artë, u bë lojtari i parë në historinë e Kupës së Botës që shënon në fazën e grupeve, 16 të fundit, çerekfinale, gjysmëfinale dhe finale të një turneu të vetëm.

Wachter shtoi: “Është një nder për Sotheby’s të prezantojë dhe ekspozojë këto koleksione të paçmueshme për publikun, të cilat përmbledhin shkëlqimin e plotë të një lojtari që ka ripërcaktuar kufijtë e përsosmërisë së futbollit.”

Bluzat e Messit do të shfaqen në selinë e Sotheby’s në Nju Jork në një ekspozitë publike falas gjatë procesit të tenderit, i cili është i hapur midis 30 nëntorit dhe 14 dhjetorit.

Ai luajti në të shtatë ndeshjet e Argjentinës në Kupën e Botës 2022, por vetëm dy nga tre bluzat që Messi kishte veshur gjatë fazës së grupeve do të dalin në ankand, pasi anëtari i skuadrës së Australisë, Cameron Devlin, ndërroi fanellat .me ish-sulmuesin e Barcelonës gjatë turneut.

Sotheby’s tha: “Një pjesë e të ardhurave nga ankandi do t’i dhurohet Projektit Unicas, të udhëhequr nga Spitali i Fëmijëve në Barcelonë Sant Joan de Deu (SJD) me mbështetjen e Fondacionit Leo Messi, për të përmbushur nevojat e fëmijëve që vuajnë nga sëmundje të rralla. .”

The post Lionel Messi: Gjashtë fanella të kapitenit të Argjentinës nga triumfi i Kupës së Botës në Katar do të shiten në ankand appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *