ALBUK TV LIVE

Historia e diademës së Kate Middleton të veshur për herë të parë në 100 vjet

Princesha e Uellsit heq pluhurin nga xhevahiri i veshur nga nëna e Elizabeth në ditën e saj të dasmës

Nuk mund të thuhet se Kate është një admiruese e veçantë e bizhuterive të mbrëmjes, ajo i vesh ato me shumë kursim, shpesh duke preferuar ato të markave me kosto të ulët si një shprehje nënvlerësimi , edhe pse në kundërshtim me politikat mjedisore të mbretit Charles. Por për banketin shtetëror për nder të presidentit të Koresë së Jugut Yoon Suk Yeo dhe zonjës së parë Kim Keon-hee,  Princesha e Uellsit i befasoi të gjithë duke hequr pluhurin nga arkat e Windsor një diademë me 100 vjet histori . Një pjesë autentike muzeale, e cila jo çuditërisht u ekspozua në një ekspozitë në Muzeun Victoria & Albert në 2002.

Ndërsa Camilla zgjodhi një pjesë ikonike nga koleksioni i Elizabeth, Tiara Ruby Burmese me rubin dhe diamante, kombinuar me gjerdan dhe vathë të varur, nusja e sovranit i mahniti të gjithë me Strathmore Rose Tiara, një xhevahir që nuk ishte parë i veshur . gati një shekull, i ruajtur me xhelozi nga Nëna Mbretëreshë deri në vdekjen e saj në 2002. Historia e saj është sa e lashtë aq edhe magjepsëse, është në fakt një krijim i dyqanit të bizhuterive në Londër Catchpole & Williams në Oxford Street, i bërë tërësisht nga diamante me bimë motive. E krijuar për t’i ngjasuar një kurorë me trëndafila të egër, ajo përbëhet nga pesë lule që mund të ndahen në po aq karfica ose të vishen të gjitha së bashku në ballë, në stilin tipik të viteve 1920 ose në flokë, siç bëri Kate.

Xhevahiri u ble në vitin 1923 nga Claude Bowes-Lyon, Konti i 14-të i Strathmore, nga i cili më vonë diadema mori emrin e saj, si një dhuratë martese për vajzën e tij Elizabeth me Dukën e atëhershme të York Albert, djalin e dytë të mbretit George V dhe të ardhmen. sundimtar me titullin Gjergji VI. Siç kujton Diamantet e Mbretëreshës së Sir Hugh Roberts, një tekst kyç në historinë e bizhuterive të kurorës, shija e diademës së trëndafilit Strathmore “pasqyron stilin natyralist të stolive të kokës të njohura nga mesi i shekullit të 19-të e tutje”. Fotot zyrtare të kohës e portretizojnë Elizabetën me diademë në ballë, ndërsa flokët e saj janë stiluar në stilin Charleston me një prerje të shkurtër djaloshare, pak me onde dhe të ndara në qendër.

Dukat e Jorkut në ditën e tyre të dasmës, 26 prill 1923.

Edhe pse ishte një nga bizhuteritë më të dashura, Elizabeth e veshi në shumë pak raste, e fundit prej të cilave në 1935 në Royal Variety Performance, duke preferuar ta ruante në kutinë e bizhuterive të kujtimeve të rinisë së saj. Pasi u bë mbretëreshë, pas abdikimit të kunatit të saj Eduardit VIII më 11 dhjetor 1936, gruaja e Xhorxhit VI zgjodhi bizhuteri të tjera, me përjashtim të kllapave të errëta të luftës, e cila imponoi një stil më të ashpër kudo. Sapo trashëgoi xhevahirin në vitin 2002, vajza e saj Elizabeth II preferoi ta mbante atë në kasafortën mbretërore, ku mbeti edhe për 21 vite të tjera përpara se Kate të vendoste ta vishte pikërisht një shekull pas blerjes. Gruaja e William e ka shoqëruar me një fustan të bardhë Jenny Packham me detaje ari dhe doreza të gjata mëndafshi të bardha. Në gjoksin e saj, si gjithmonë, është fiksuar Urdhri i saj Familjar, si dhe Kryqi i saj i Madh Dame i Urdhrit Mbretëror Victorian, i dhënë asaj në vitin 2019 nga Elizabeth për shërbimet e kryera ndaj sovranit. Pas kësaj paraqitjeje të papritur, shpresa është që xhevahiri të vishet sërish së shpejti, së bashku me Lulen Lotus , Cambridge Lover’s Knot dhe Cartier Halo, aq të dashura nga Kate.

The post Historia e diademës së Kate Middleton të veshur për herë të parë në 100 vjet appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *