ALBUK TV LIVE

Lord Cameron thotë se Britania e Madhe duhet të angazhohet me Kinën

David Cameron thotë se gjashtë vitet e tij si kryeministër “ishin një praktikë e mirë” për të qenë sekretar i jashtëm

Lordi Cameron ka mbrojtur politikën e tij pro Kinës si kryeministër, duke këmbëngulur se është ende e drejtë të “angazhohet” me Pekinin.

Në intervistën e tij të parë të plotë që kur u bë sekretar i jashtëm, Lord Cameron tha se Kina është çelësi për zgjidhjen e çështjeve të mëdha si ndryshimi i klimës.

Komentet rrezikojnë të zemërojnë deputetët konservatorë, disa prej të cilëve Kina i ka sanksionuar.

Por ai i tha BBC-së se mbështeti “politikën realiste dhe kokëfortë” të qeverisë aktuale ndaj Kinës.

Në një bisedë të gjerë, Lord Cameron mohoi gjithashtu se ishte bërë sekretar i jashtëm sepse ishte i mërzitur.

“Të jesh kryeministër për gjashtë vjet ishte një praktikë e mirë për të qenë sekretar i jashtëm,” tha ai.

Lord Cameron është kritikuar për përfshirjen e tij të ngushtë me investimet kineze në vitet e fundit.

Ai ka mbajtur fjalime duke lavdëruar një zhvillim porti në Sri Lanka në pronësi të një kompanie shtetërore kineze.

Ai u përpoq të krijonte një fond 1 miliard paund për investime në Kinë. Dhe ai takoi figura të larta kineze gjatë vizitave në Pekin.

Kjo ka ngritur frikën tek disa deputetë se Lord Cameron mund të kërkojë të zbusë qëndrimin e qeverisë ndaj Kinës.

“Diplomacia e luftëtarëve ujku”

Por ai i tha BBC-së se bota kishte ndryshuar që kur ai ishte kryeministër.

“Kina është bërë shumë më agresive, shumë më bindëse, ndaj ujgurëve, ndaj Hong Kongut, diplomacisë “luftëtar ujku”,” tha ai.

“Dhe prandaj kjo është arsyeja pse siguria dhe mbrojtja është një pjesë kaq e rëndësishme e politikës sonë.

“Ne gjithashtu duhet të rreshtohemi më me kujdes me aleatët tanë për t’u siguruar që mund të kundërshtojmë çdo kërcënim malinj që vjen nga Kina. Pra, kjo është një politikë realiste e ashpër.”

Por ai mbrojti politikën e tij të mëparshme në Downing Street që kërkonte një “epokë të artë” të re në marrëdhëniet kino-MB.

Ai tha: “Kur u bëra kryeministër, nevoja më e madhe ishte që Britania të rritej sërish, të tregtonte sërish, me eksporte për të ndihmuar bizneset tona në mbarë botën.

“Ngarkova aeroplanë, i çova në Indi, i çova në Kinë, i çova në Afrikë për të lëvizur sërish ekonominë”.

Dhe qeveria, tha ai, duhet të merret me Pekinin edhe sot.

“Angazhimi i Kinës është një pjesë e qasjes që duhet të marrim,” tha ai.

Jo më pak, sepse Kina është një e pesta e njerëzimit. Ne nuk do të zgjidhim sfida si ndryshimi i klimës, nëse nuk angazhohemi.

“Dhe shpresoj se mund të jem pjesë e kësaj.”

David Cameron e çoi presidentin kinez Xi Jinping në një pijetore pranë Checkers si pjesë e shtytjes së tij për një epokë të dytë të artë të marrëdhënieve kineze.

Lordi Cameron rrezikoi gjithashtu të zemërojë deputetët konservatorë pro-Brexit duke thënë se Britania duhet të angazhohet më ngushtë me Bashkimin Evropian në politikën e jashtme, të mbrojtjes dhe të sigurisë.

Ai tha se Britania kishte vendosur të mos ishte anëtare e BE-së, por duhej të ishte “një mik, një fqinj dhe partneri më i mirë i mundshëm” dhe Britania e Madhe duhej ta bënte këtë punë.

“Kur shikon angazhimin në Ukrainë, ndoshta ky është shembulli më i mirë se si funksionon”, tha ai.

“Nuk ka dyshim se Britania është fuqia kryesore evropiane në ndihmën e Ukrainës.

“E kam dëgjuar vazhdimisht këtë nga presidenti e poshtë. Por ne po e bëjmë këtë në partneritet me kolegët tanë evropianë.

“Pra, unë mendoj se ne mund të bëjmë miqtë, fqinjin dhe partnerin të punojnë. Dhe unë jam i vendosur ta bëj këtë.”

Mbështet Sunak

Edhe në ditët e para të kthimit në detyrë, Lord Cameron ka qenë një avokat i fortë për nxitjen e politikës së zhvillimit ndërkombëtar të Britanisë.

Por ai sugjeroi se nuk do të shtynte për një kthim në objektivin e shpenzimit të 0.7% të të ardhurave kombëtare për ndihmën e huaj.

“Unë e mora këtë punë duke pranuar përgjegjësinë kolektive të kabinetit,” tha ai.

Lord Cameron dha “mbështetjen 100%” të tij për politikën e qeverisë për migracionin në Ruandë, duke thënë se “ne duhet të bëjmë atë që duhet për të thyer modelin e kontrabandistëve të njerëzve”.

Ai tha: “Ajo që jam absolutisht i gatshëm të bëj është të mbështes politikën e qeverisë dhe 100% sepse ne duhet të ndalojmë anijet.

“Dhe nuk e them këtë me shkathtësi. E di që nuk ka asgjë më shkatërruese për sistemin e imigracionit dhe politikën e imigracionit të një vendi sesa migrimi i paligjshëm në shkallë të gjerë dhe shumë i dukshëm.

“Dhe kjo është ajo që ne kemi. Kjo është ajo që duhet të ndalojmë.

“Tani numri i kalimeve me varka të vogla është ulur me një të tretën. Por ne duhet të bëjmë gjithçka që duhet për të thyer modelin e punëtorëve të popullit.”

I pyetur nëse ishte i gatshëm të mbështeste tërheqjen e Britanisë nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut, ai e injoroi pyetjen dhe tha: “Jam shumë i lumtur të them se mbështes 100% politikën e qeverisë dhe çdo gjë që duhet.”

The post Lord Cameron thotë se Britania e Madhe duhet të angazhohet me Kinën appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *