ALBUK TV LIVE

Pauza humanitare në Lindjen e Mesme, mbi 100 kamionë me ndihma hyjnë në Gaza pas lirimit të pengjeve

Qeveria egjiptiane ka njoftuar se rreth 120 kamionë që transportonin ndihma humanitare, kanë hyrë në Gaza këtë të dielë pas akordit mes Izraelit dhe Hamasit për një pauzë 4-ditore nga luftimet e përgjakshme të nisura në 7 tetor.

Kamionët që transportonin karburant dhe gaz për gatim u drejtuan drejt Gazës veriore në koordinim me Kombet e Bashkuara dhe Shoqërinë e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze (PRCS), tha në një deklaratë Diaa Rashwan, kryetarja e zyrës së shtypit të qeverisë së Egjiptit.Ajo ka deklaruar se numri i kamionëve me ndihma ka të ngjarë të rritet në orët e ardhshme.

Nga ana tjetër, PRCS tha në një deklaratë se një kolonë ndihme prej 100 kamionësh u dërgua në qytetin e Gazës dhe zonat veriore të rripit, duke transportuar ushqime, ujë, sende ndihme, furnizime të ndihmës së parë dhe ilaçe.

“Dhjetëra kamionë që hynë në vendkalim të shtunën ishin ende duke u përpunuar përmes pikës së kontrollit izraelit që nga e diela pasdite me orën lokale, ose ata ishin ende duke shkarkuar në anën e Gazës të pikës kufitare”, tha një zyrtar kufitar egjiptian për CNN. Ai shtoi se rreth 129,000 litra naftë dhe 80,000 litra gaz kaluan përmes pikës kufitare Rafah nga ana egjiptiane e kufirit.

Ndërsa shkëmbimi i pengjeve të Hamasit për të burgosurit dhe të burgosurit palestinezë të dielën ka përfunduar tashmë, shkëmbimi i së shtunës u vonua nga Hamasi për një mosmarrëveshje që përqendrohej kryesisht në çështjen e ndihmës për Gazën.

Hamasi tha se Izraeli nuk po i mbante kushtet e marrëveshjes së tij për të ofruar ndihmë në enklavën e rrethuar, duke thënë se “më pak se gjysma” e kamionëve të pritshëm të ndihmës kishin hyrë në Gazën veriore.

The post Pauza humanitare në Lindjen e Mesme, mbi 100 kamionë me ndihma hyjnë në Gaza pas lirimit të pengjeve appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *