ALBUK TV LIVE

Rishi Sunak ra dakord për marrëveshjen e emigrantëve, thonë aleatët e Suella Braverman

Kryeministri Rishi Sunak premtoi të ashpërsojë rregullat e migracionit nën një marrëveshje konkursi të udhëheqjes konservatore me Suella Braverman, thonë aleatët e ish-sekretarit të Brendshëm.

Gazeta Telegraph thotë se ka parë një kopje të një plani që zoti Sunak ra dakord me zonjën Braverman vitin e kaluar.

Dokumenti përfshin një zotim për të rritur pagat që migrantët do të duhet të fitojnë për të hyrë në MB.

Por aleatët e Sunak kundërshtojnë idenë se ai arriti një marrëveshje me zonjën Braverman.

Burime pranë kryeministrit këmbëngulin se ka pasur një diskutim më të përgjithshëm të politikave për migracionin legal dhe ilegal, sesa një marrëveshje për propozime specifike politikash.

Pretendimi për një marrëveshje erdhi në letrën e ashpër të zonjës Braverman drejtuar zotit Sunak pasi kryeministri e kishte shkarkuar nga posti i sekretares së brendshme.

Në letër, zonja Braverman tha se ajo mbështeti ofertën për udhëheqjen e konservatorëve të Z. Sunak vitin e kaluar për shkak të “garancive të forta që më dhatë për prioritetet kryesore të politikës”, të cilat përfshinin reduktimin e “emigrimit të përgjithshëm legal”.

Telegrafi raportoi se kishte parë “një kopje të paktit” gjatë fundjavës, disa ditë pasi shifrat zyrtare treguan se migrimi neto në MB arriti një rekord prej 745,000 vitin e kaluar.

Shifrat përfaqësojnë një sfidë për kryeministrin, partia e të cilit ka premtuar në mënyrë të përsëritur të zvogëlojë shifrat gjatë qëndrimit të saj 13-vjeçar në pushtet.

Zoti Sunak është përballur me presion nga deputetët e tij për të ulur migrimin neto, i cili është ndryshimi midis numrit të njerëzve që vijnë për të jetuar në MB dhe atyre që largohen.

Kur u pyet për shifrat të hënën, kryeministri tha se ishte i qartë se migracioni neto ishte “shumë i lartë” dhe duhej “të zbriste në nivele të qëndrueshme”.

Ai tha se kufizimi i disa studentëve të huaj pasuniversitar nga sjellja e anëtarëve të familjes në Mbretërinë e Bashkuar – një veprim i shpallur në maj – kishte qenë një veprim domethënës.

Por ai nuk komentoi një propozim për të rritur pragun e pagave për punëtorët e huaj të kualifikuar nga 26,000 £ në 40,000 £.

Ky propozim ishte në planin me katër pika të migrimit të dakorduar nga zonja Braverman dhe z. Sunak, sipas Telegrafit .

Dokumenti përmban gjithashtu ide të tjera, të tilla si mbyllja e rrugës së vizave të diplomuar dhe prioritizimi i aplikantëve të universitetit Russell Group gjatë vlerësimit të aplikimeve për viza studentore.

Aleatët e ish-sekretarit të Brendshëm pretendojnë se kryeministri ka rënë dakord për zbatimin e këtij plani.

Z. Sunak më parë tha se kishte biseduar me shumë njerëz gjatë garës për lidership, jo vetëm me zonjën Braverman.

Aleatët e Sunak theksojnë gjithashtu se ndërsa zonja Braverman ishte sekretare e Brendshme, qeveria shkurtoi numrin e vartësve që disa studentë mund të sillnin me vete.

Javën e kaluar, Ministri i Emigracionit Robert Jenrick ndau një sërë propozimesh për përpjekjen për të ulur imigracionin me numrin 10 , të cilat po diskutohen brenda vendit.

Ndër sugjerimet ishte një pagë minimale vjetore prej 35,000 £ për të marrë një vizë pune.

Por kjo do të jetë një tjetër ndërhyrje e padëshiruar nga zonja Braverman kur ai është nën presionin e disa deputetëve konservatorë të shqetësuar për numrin neto të migracionit.

Më vete, shumë deputetë konservatorë duan gjithashtu veprim të shpejtë për të shpëtuar planin e qeverisë për të dërguar disa azilkërkues në Ruandë.

Politika u shpall e paligjshme nga Gjykata e Lartë në fillim të këtij muaji.

Zëdhënësi i kryeministrit tha se ndërsa plani i Ruandës ishte “një pjesë thelbësore e qasjes sonë për të ndaluar anijet”, “nuk ka asnjë plumb argjendi”.

“Dhe kjo është arsyeja pse ne – krahas punës së vazhdueshme për të siguruar partneritetin e migracionit të Ruandës – ne po ndërmarrim veprime, qoftë kjo për marrëveshjet dypalëshe të kthimit, bashkëpunimin e mëtejshëm me homologët tanë francezë dhe kjo ka një ndikim,” tha zëdhënësi.

Z. Sunak ka premtuar një traktat të përmirësuar me Ruandën për planin e azilit dhe një ligj që synon të anulojë vendimin e Gjykatës së Lartë.

Por zëdhënësi i kryeministrit nuk pranoi të komentojë mbi afatin kohor të një traktati të ri me Ruandën mes spekulimeve mbi arsyen e vonesës së tij.

“Ajo do të publikohet në javët e ardhshme,” tha zëdhënësi.

The post Rishi Sunak ra dakord për marrëveshjen e emigrantëve, thonë aleatët e Suella Braverman appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *