ALBUK TV LIVE

“Çështja Beleri, pengesë për integrimin evropian”- Deputeti i PL: Rama nuk e do anëtarësimin në BE. Kryetarët e tij vazhdojnë punën edhe pse janë të akuzuar

Deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili ka komentuar deklaratat e Greqisë në lidhje me çështjen Beleri, ku kanë paralajmëruar se nuk do të mbështesin integrimin e Shqipërisë në BE, nëse Fredi Beleri nuk betohet si kryebashkiak i zgjedhur i Himarës.

Në një reagim në rrjetet sociale, Vasili shprehet se Veto e Greqisë është një pengesë krejt e kapërcyeshme me lejimin e Belerit që ai të bëjë betimin si Kryetar i zgjedhur i Bashkisë së Himarës.

“Ky betim i Belerit nuk pengon aspak vazhdimin e procesit gjyqësor, pikërisht njëlloj si edhe për Kryetarët e Bashkive të Edi Ramës, të cilët vazhdojnë punën si kryetare bashkie megjithëse janë të akuzuar njëlloj si Beleri”, shprehet ai.

“Rama nuk e do dhe pengon vazhdimisht anëtarësimin në BE”, theskon ai.

Reagimi i Petrit Vasilit

Sot me Belerin, dje me Ndrekon e Qarkut te Fierit,Rama mbetet gangrena e integrimit ne BE!

Sot çeshtja Beleri eshte perkthyer ne nje pengese per integrimin europian dhe konkretisht procesin e anetaresimit ne Bashkimin Europian.

Veto e Greqise eshte nje pengese krejt e kapercyeshme me lejimin e Belerit qe ai te beje betimin si Kryetar i zgjedhur i Bashkise se Himares.

Ky betim i Belerit nuk pengon aspak vazhdimin e procesit gjyqesor  pikerisht  njelloj si edhr per Kryetaret e Bashkive te Edi Rames, te cilet vazhdojne punen si kryetare bashkie megjithse jane te akuzuar njelloj si Beleri.

Por Rama nuk e do dhe pengon vazhdimisht anetaresimin ne BE.

Ashtu si dhjete vite me pare kur ai vetem per te zgjedhur sic donte vete Kryetarin e Keshillit te Qarkut te Fierit bllokoi, per me shume se tre vjet, tre ligjet qe perbenin detyrim per marrjen e statusit te vendit kandidat per ne BE edhe sot po ben te njejten gje me nje sebep te ri.

Ne cdo kohe Edi Rama me qellim dhe sipas nje strategjie te qarte bllokuese krijon ngjarje, qe pengojne integrimin ne Europe te Shqiperise.

Rasti Beleri eshte njelloj si Vangjel Ndreko kandidati per kryetar keshilli per Qarkun e Fierit, qe te dy rastet te perbashket kane Edi Ramen si bllokues recidivant.

Dikur para dhjete vitesh per shkak te Edi Rames qe donte te zgjidhte me pahir nje kryetar te Qarkut e Fierit, Shqiperia humbi qindra miliona euro ndihme europiane per shkak te bllokimit te tre ligjeve.

Sot ceshtja Beleri ben qe per shkak te Edi Rames Shqiperia te bllokohet serish ne nje moment shume te rendesishem ne rrugen per anetaresim ne BE.

Mbasi u humben vite me radhe per hapjen e Negociatave per anetaresim ne BE, per shkak te Tete kushteve, qe Rama nuk i plotesonte qelklmisht e qe lidheshin me zgjedhjet e lira korrupsionin reformen ne drejtesi, hetimin e dosjeve 184 dhe 339, serish sot Rama vendos pengesen e radhes per integrimin.

Problemi i vetem pra eshte Edi Rama, as Greqia dhe as Beleri.

Nga Qarku i Fierit tek Beleri gangrena e integrimit te Shqiperise ne BE eshte dhe mbetet Edi Rama!

The post “Çështja Beleri, pengesë për integrimin evropian”- Deputeti i PL: Rama nuk e do anëtarësimin në BE. Kryetarët e tij vazhdojnë punën edhe pse janë të akuzuar appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *