ALBUK TV LIVE

8 këshilla se si të aplikoni parfumin në mënyrë që të zgjasë më gjatë

Ndoshta të gjithë e kemi përjetuar këtë: të blejmë një parfum të ri të shkëlqyeshëm, ta spërkasim me entuziazëm, por të venitet brenda 2 orësh ose më pak pas aplikimit të tij. Por mënyra se si e aplikoni një parfum gjithashtu ka një ndikim të madh në atë se sa do të zgjasë.

Këtu janë 10 këshilla për të aplikuar parfumin në mënyrën e duhur, në mënyrë që të zgjasë më gjatë

Së pari, bëni një dush ose banjë dhe thani lëkurën tuaj- Lëkura juaj e thith më mirë parfumin kur është i ngrohtë dhe poret tuaja janë të hapura. Marrja e një dush të nxehtë ose një banjë thjesht do të bëjë truk. Sigurohuni që të thani lëkurën tuaj (veçanërisht pikat e pulsit) përpara se të aplikoni parfumin, përndryshe nuk do të ngjitet.

Aplikoni fillimisht një locion trupi pa aromë dhe vazelinë- Kur parfumi bie në lëkurë të thatë, ai do të avullojë shpejt. Është si të derdhësh ujë në tokë të thatë: ai thjesht do të thahet. Prandaj, sigurohuni që lëkura juaj të jetë e butë dhe e hidratuar përpara se të aplikoni parfum, në mënyrë që parfumi të bllokohet në lëkurën tuaj. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të aplikoni një locion trupi pa aromë ose hidratues ose të aplikoni së pari pak vazelinë.

Fillimisht parfum, pastaj rroba- Tani jeni gati të spërkatni parfumin tuaj, bëjeni përpara se të vishni rrobat tuaja. Ju lejon të arrini pikat e pulsit ku dëshironi të aplikoni parfumin tuaj dhe shmang njollat e mundshme në rrobat tuaja.

Spërkatni parfum në pikat tuaja të pulsit- Pikat më të mira për të aplikuar një parfum janë pikat tuaja të pulsit: pikat që janë të ngrohta dhe të lagura sepse venat tuaja janë më afër lëkurës në ato vende.

Vendi ku aplikoni një parfum do të ketë ndikim në mënyrën se si ju dhe të tjerët e përjetoni atë- Nëse qëllimi juaj është të nuhasni vetë parfumin, aplikojeni atë në pikat e pulsit që janë më afër hundës, si qafa, mjekra dhe klavikulat. Aplikimi i tij në kyçet e dorës dhe bërrylat e brendshme ju lejon të nuhasni parfumin tuaj sa herë që ju pëlqen. Nëse dëshironi të nuhasni mirë për të dashurin tuaj, aplikojeni atë në gjoks, tehet e shpatullave, poshtë dhe sipër veshëve dhe pse jo, në kërthizën tuaj.

Spërkatni por mos e fërkoni- Le ta pranojmë, ne të gjithë jemi të tunduar ta bëjmë atë. Duke spërkatur pak parfum në njërin kyç dhe më pas duke e fërkuar me kyçin tjetër. Mos e bëni atë. Ai shkatërron parfumin tuaj dhe është garancia më e mirë për të mos e lënë parfumin tuaj të qëndrojë për një kohë të gjatë. Spërkateni në pikat e pulsit që keni zgjedhur dhe prisni që të thahet përpara se të vishni rrobat tuaja.

Mos e teproni- Në përgjithësi, mjafton një spritz për pikë pulsi sipas zgjedhjes suaj. Qëllimi është të nuhasni mirë, jo të mbingarkoni veten dhe njerëzit përreth jush me një nuhatje depërtuese të parfumit. Sigurisht, përqendrimi i parfumit është një faktor i rëndësishëm.

Krehni atë në flokët tuaj- Flokët mund të mbajnë një parfum më të gjatë se lëkura, sepse janë porozë. Megjithatë, pasi shumica e parfumeve përmbajnë alkool i cili mund të dehidratojë dhe dëmtojë flokët tuaj, është më mirë të jeni të kujdesshëm. Vajrat e parfumeve dhe parfumet me bazë uji janë ideale, por nëse dëshironi të përdorni një parfum të rregullt, mënyra më e mirë është të spërkatni pak në furçën tuaj dhe ta krihni butësisht në flokët tuaj.

Spërkatni parfum në rrobat tuaja- Parfumi do të qëndrojë më gjatë në tekstil sesa në lëkurën tuaj. Por kini kujdes: disa parfume mund të shkaktojnë njolla në rrobat tuaja, veçanërisht parfumet më të koncentruar me një ngjyrë më të errët dhe të qelibarit. Është më mirë ta provoni fillimisht në një pjesë të vogël. Materialet sintetike mund të ndryshojnë gjithashtu mënyrën se si një parfum nuhat, kështu që është më mirë ta spërkatni atë vetëm në pëlhura natyrale.

Një parfum do të ketë erë të ndryshme në rrobat tuaja sesa në lëkurën tuaj. Gjithkush ka një erë specifike, në varësi të stilit të jetesës, modelit të të ushqyerit, llojit të lëkurës, etj. Nëse aplikoni një parfum në lëkurën tuaj, ai do të përzihet me erën e trupit tuaj, duke krijuar një aromë unike.

The post 8 këshilla se si të aplikoni parfumin në mënyrë që të zgjasë më gjatë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *