ALBUK TV LIVE

Erdogan e quan kryeministrin izraelit “kasap të Gazës”: Do të përfundojë në Hagë si Millosheviçi

Presidenti turk ka thënë se kryeministri izraelit do të gjykohet përfundimisht për krime lufte për bombardimet e tij në Gaza.

Recep Tayip Erdogan e quajti Benjamin Netanyahun “kasapin e Gazës” dje teksa kritikoi “gjakderdhjen” nga ofensiva e Izraelit në rajon.

Erdogan tha se Netanyahu do të përfundonte në Hagë siç bëri ish-udhëheqësi serb Slobodan Millosheviç në fillim të viteve 2000.

Në një fjalim në një takim të komitetit të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) në Stamboll, Erdogan tha se vendet perëndimore që mbështesin Izraelin po i jepnin atij “mbështetje të pakushtëzuar për të vrarë foshnjat” dhe ishin bashkëpunëtorë në krimet e tij.

“Përtej të qenit kriminel lufte, Netanyahu, i cili është kasapi i Gazës tani, do të gjykohet si kasapi i Gazës, ashtu siç u gjykua Millosheviçi,” tha Erdogan, duke iu referuar ish-presidentit jugosllav, i cili u gjykua për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte në një gjykatë në Hagë.

The post Erdogan e quan kryeministrin izraelit “kasap të Gazës”: Do të përfundojë në Hagë si Millosheviçi appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *