ALBUK TV LIVE

“NATO ka vdekur”, zyrtari i BE zbulon bisedën me Trump: Më tha se nëse BE sulmohet, SHBA nuk do të ndërhyjë

Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm Thierry Breton ka zbuluar një bisedë të kaluar mes tij dhe ish-presidentit amerikan Donald Trump, duke thënë se ky i fundit e paralajmëroi se SHBA nuk do e ndihmonte BE-në nëse do të sulmohej.

“Duhet të kuptoni se nëse Evropa është nën sulm, ne nuk do të vijmë kurrë t’ju ndihmojmë dhe t’ju mbështesim,” citoi ai të ketë thënë ish-shefi i Shtëpisë së Bardhë.

Sipas Breton, ish-presidenti e bëri këtë koment gjatë një bisede me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos në vitin 2020. Në takim ishte i pranishëm edhe vetë Breton.

Komisioneri evropian pretendon se edhe Trump tha se “NATO ka vdekur” dhe se SHBA-të do të tërhiqen nga aleanca. “Kjo ishte një thirrje e madhe zgjimi dhe ai mund të kthehet,” tha Breton për Trump.

The post “NATO ka vdekur”, zyrtari i BE zbulon bisedën me Trump: Më tha se nëse BE sulmohet, SHBA nuk do të ndërhyjë appeared first on ALBUK UK NEWS.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *