ALBUK TV LIVE

Sulmet e SHBA dhe Britanisë në Jemen, Rusia kërkon takim urgjent të OKB-së

Rusia ka kërkuar një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të premten në lidhje me sulmet SHBA dhe Britanisë së Madhe në Jemen, thotë Misioni i Përhershëm Rus në OKB.

Misioni i tha agjencisë ruse të lajmeve Tass se takimi ishte planifikuar për në 10:00 në Nju Jork (15:00 GMT).

Të mërkurën, një rezolutë e Këshillit të Sigurimit kërkoi që Houthi-t e Jemenit t’i japin fund menjëherë sulmeve të tyre ndaj anijeve në Detin e Kuq.

Rusia dhe Kina, anëtarë të përhershëm të Këshillit, abstenuan në votimin për atë rezolutë, së bashku me Algjerinë dhe Mozambikun, ndërsa 11 vende votuan për të.

The post Sulmet e SHBA dhe Britanisë në Jemen, Rusia kërkon takim urgjent të OKB-së appeared first on ALBUK UK NEWS.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *