ALBUK TV LIVE

Volodymyr Zelenskiy shkarkon komandantin e lartë të ushtrisë ukrainase

Valerii Zaluzhnyi do të zëvendësohet nga komandanti i forcave tokësore, Oleksandr Syrskyi, në ‘rinovimin’ e forcave të armatosura.

Volodymyr Zelenskiy ka shkarkuar komandantin e tij të lartë të ushtrisë, Valerii Zaluzhnyi, në tronditjen më të madhe ushtarake të Ukrainës që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë gati dy vjet më parë.

Të dy burrat u takuan të enjten, pas së cilës Zelenskiy postoi një fotografi të përbashkët duke falënderuar Zaluzhnyi për shërbimin e tij, por duke përshkruar nevojën për “rinovim” në forcat e armatosura. “Koha për një rinovim të tillë është tani. I propozova gjeneralit Zaluzhnyi që të mbetet pjesë e ekipit”, ka shkruar ai.

I met with General Valerii Zaluzhnyi.
I thanked him for the two years of defending Ukraine.
We discussed the renewal that the Armed Forces of Ukraine require.
We also discussed who could be part of the renewed leadership of the Armed Forces of Ukraine.
The time for such a renewal… pic.twitter.com/tMnUEZ3BCX

— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 8, 2024

Menjëherë më pas, Zelenskiy njoftoi se kishte emëruar Oleksandr Syrskyi, komandantin e forcave tokësore të Ukrainës, si komandantin e ri të përgjithshëm.
Shkarkimi i Zaluzhnyit ka qenë një temë shumë e diskutuar në Ukrainë gjatë 10 ditëve të fundit, 
pasi detajet e një takimi javën e kaluar në të cilin presidenti i kërkoi Zaluzhnyit të jepte dorëheqjen u zbuluan në media. 
Zaluzhnyi refuzoi të hiqte dorë.
Vendimi për të vazhduar me shkarkimin shihet si një veprim i rrezikshëm për Zelenskiy, duke pasur parasysh vlerësimet e larta të miratimit të Zaluzhnyit midis ukrainasve. 
Syrskyi, zëvendësuesi i tij, udhëhoqi mbrojtjen e suksesshme të Kievit në fillim të luftës dhe u vlerësua me planifikimin dhe ekzekutimin e një kundërofensivë të suksesshme në rajonin e Kharkiv më vonë në vitin 2022. Megjithatë, ai ka një reputacion të përzier në mesin e trupave të vijës së parë, me pretendime se ai ka ka qenë indiferent ndaj jetës së ushtarëve gjatë operacioneve.

Disa vëzhgues kanë sugjeruar se vendimi ishte të paktën pjesërisht i motivuar nga frika se Zaluzhnyi mund të bëhej një kundërshtar i mundshëm politik në të ardhmen, pasi debati i brendshëm dhe lufta e brendshme kthehen ngadalë në Ukrainë pas një periudhe uniteti kombëtar pas pushtimit.

Në një video tetë minutëshe që shpjegon vendimin, Zelenskiy mohoi çdo motivim politik dhe tha se situata e vështirë me të cilën përballen trupat e vijës së parë kërkon një qasje të re.

“Kjo nuk ka të bëjë me emrat, aq më tepër, as me politikën. Bëhet fjalë për sistemin e ushtrisë sonë, për menaxhimin në forcat e armatosura dhe për përfshirjen e përvojave të drejtpërdrejta të komandantëve ushtarakë në këtë luftë”, tha ai.

Zelenskiy tha se një pjesë e detyrës për komandantin e ri do të ishte krijimi i një “qasjeje të re ndaj mobilizimit”, pasi trupat e rraskapitur në front ankohen për gradat e varfëruara dhe mungesën e pajisjeve. Situata ndërkombëtare, me bllokimin e një pakete të madhe ndihme për Ukrainën nga kongresi amerikan , nuk ka ndihmuar.

Tensioni midis Zelenskiy dhe komandantit të tij të lartë është rritur prej muajsh, sipas të brendshëmve. Zaluzhnyi rrallëherë bënte deklarata publike ose jepte intervista, por kur e bënte kjo shpesh acaronte zyrën e presidentit. Në një intervistë me Economist në fund të vitit të kaluar, Zaluzhnyi e përshkroi luftën si një “ngërç”, një përshkrim që Zelenskiy e mohoi kategorikisht.

Një analist politik me bazë në Kiev, Volodymyr Fesenko, tha: “Zelenskiy dëshiron një mrekulli, ai dëshiron diçka që do ta ndryshonte situatën në mënyrë dramatike dhe Zaluzhnyi nuk po e ofronte këtë mrekulli.

“Këtu ka edhe një faktor psikologjik. Zelenskiy është i irrituar nga Zaluzhnyi, ai nuk dëshiron të punojë me të, ta shohë më”, shtoi ai.

Kundërshtarët politikë të Zelenskiy e kanë kritikuar atë për paqartësinë e deklaratave të tij se pse ai dëshiron të zëvendësojë Zaluzhnyin dhe sugjeruan se vendimi mund të motivohet më shumë nga frika e popullaritetit të Zaluzhnyit sesa nga shqetësimet operacionale.

Volodymyr Ariev, një deputet nga partia opozitare e udhëhequr nga ish-presidenti Petro Poroshenko, tha: “Ata nuk mund të gjejnë një shpjegim të vërtetë, gjithçka që dëgjojmë është se do të ndryshojmë drejtim. Çfarë drejtimi dëshironi të ndryshoni?.

“Jam shumë i shqetësuar se ushtria do të demoralizohet nga një shkarkim pa shpjegimin e duhur të arsyeve. Njerëzit janë gati të vdesin për Ukrainën, por kur të shohin lojëra politike do të demoralizohen shumë,” shtoi ai.

Në një intervistë të martën, këshilltari i Zelenskiy, Mykhailo Podolyak, tha se presidenti dëshironte “vendime të reja në nivelin operacional kur bëhet fjalë për strategjinë ushtarake”, pasi lufta hyn në vitin e tretë dhe situata në front bëhet më e vështirë për Kievin.

Ai tha: “Në vitin 2023 kishte pritshmëri të veçanta dhe ne nuk i përmbushëm ato. Tani është 2024, nuk mund të jetë vetëm një vit që ne ulemi dhe presim që diçka të ndodhë në Rusi. Ne kemi nevojë për përgjigje të drejtpërdrejta për pyetjet reale … ​​sepse tani për tani jemi në stanjacion.”

Zaluzhnyi u emërua nga Zelenskiy si kreu i ushtrisë në vitin 2021, shtatë muaj para se Rusia të fillonte pushtimin e saj. Një biografi e fundit e Zelenskiy nga gazetari Simon Shuster pretendon se në prag të pushtimit të Rusisë në shkurt 2022, dyshja shpesh nuk pajtoheshin rreth përgatitjeve, me Zaluzhnyin më të bindur për kërcënimin e një lufte në shkallë të gjerë se Zelenskiy. Por sapo filloi lufta, ata zhvilluan një marrëdhënie pozitive dhe reciproke respektuese.

Zaluzhnyi vlerësohej shumë në mesin e trupave në vijën e frontit, me një reputacion për trimëri, modesti dhe humor të mirë, dhe ai u bë një figurë kulti në shoqërinë ukrainase më gjerësisht. Fesenko tha: “Ai u bë një mit. Ai nuk flet shpesh publikisht dhe kjo do të thoshte se njerëzit filluan t’i jepnin karakteristika të idealizuara.”

Ndërsa Zaluzhnyi kurrë nuk ka bërë asnjë deklaratë për ambiciet politike, shumë kundërshtarë të Zelenskiy e shohin atë si një figurë të mundshme rreth të cilës mund të bashkohet dhe besojnë se ai do të ketë një të ardhme në politikë nëse dëshiron një të tillë. Nëse situata në front vazhdon të përkeqësohet pas largimit të tij, stoku i Zaluzhnyi ka të ngjarë të rritet.

“Për Zelenskiy, kjo është një lëvizje jashtëzakonisht e rrezikshme,” tha Fesenko.

Zaluzhnyi tha se ai pranoi se “të gjithë duhet të ndryshojnë dhe të përshtaten me realitetet e reja” dhe ra dakord se kishte “nevojë për të ndryshuar qasjet dhe strategjinë” në luftë, në një mesazh Telegram të enjten në mbrëmje.

The post Volodymyr Zelenskiy shkarkon komandantin e lartë të ushtrisë ukrainase appeared first on ALBUK UK NEWS.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *