ALBUK TV LIVE

Paralajmërimi i shërbimit sekret estonez: Rusia po përgatitet për konfrontim ushtarak me Perëndimin

Rusia po përgatitet për një konfrontim ushtarak me Perëndimin brenda dekadës së ardhshme dhe mund të pengohet nga një kundër-ndërtim i forcave të armatosura, tha të martën Shërbimi i Inteligjencës së Jashtme të Estonisë.

Një numër në rritje i zyrtarëve perëndimorë kanë paralajmëruar për një kërcënim ushtarak nga Rusia ndaj vendeve përgjatë krahut lindor të NATO-s, duke bërë thirrje që Evropa të përgatitet duke riarmatosur.

Shefi i shërbimit të inteligjencës tha se vlerësimi bazohej në planet ruse për të dyfishuar numrin e forcave të stacionuara përgjatë kufirit të saj me anëtarët e NATO-s, Finlandën dhe shtetet baltike të Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë.

“Rusia ka zgjedhur një rrugë që është një konfrontim afatgjatë … dhe Kremlini me siguri po parashikon një konflikt të mundshëm me NATO-n brenda dekadës së ardhshme,” u tha Kaupo Rosin gazetarëve në publikimin e raportit të kërcënimeve të sigurisë kombëtare të Estonisë.

Një sulm ushtarak nga Rusia është “shumë i pamundur” në afat të shkurtër, tha ai, pjesërisht për shkak se Rusia duhet të mbajë trupa në Ukrainë dhe do të bëhet e pamundur nëse grumbullimi i forcave ruse do të krahasohej në Evropë. “Nëse nuk jemi të përgatitur, gjasat (për një sulm rus) do të ishin shumë më të larta se pa ndonjë përgatitje”, shtoi Rosin.

Estonia dhe shtetet e tjera baltike kanë rritur shpenzimet e tyre ushtarake në mbi 2% të vlerës së ekonomive të tyre pasi Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe aleatët e NATO-s kanë rritur praninë e tyre në ato vende.

Gjermania planifikon të ketë 4,800 trupa të gatshme luftarake në rajon deri në vitin 2027, në dislokimin e saj të parë të përhershëm të huaj që nga Lufta e Dytë Botërore, dhe Rosin tha se NATO dhe aleatët e saj po lëviznin në drejtimin e duhur për të kundërshtuar kërcënimin rus.

Rosin tha se ai nuk priste një përparim rus në Ukrainë përpara zgjedhjeve të saj presidenciale në mars, pasi do t’i duhej të mobilizonte shumë më shumë trupa për të arritur këtë qëllim.

Duke folur për komentet e kandidatit për president të SHBA-së, Donald Trump, se ai nuk do të mbronte aleatët që nuk shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen, Rosin tha: “Deklarata të tilla nuk janë kurrë të dobishme”.

Aftësia e Rusisë për të ofruar municion për trupat e saj vazhdon të jetë më e madhe se ajo e Ukrainës dhe nëse Perëndimit nuk ofron mbështetje, Ukraina nuk ka gjasa të jetë në gjendje të ndryshojë situatën në fushën e betejës, shtoi ai.

The post Paralajmërimi i shërbimit sekret estonez: Rusia po përgatitet për konfrontim ushtarak me Perëndimin appeared first on ALBUK UK NEWS.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *