ALBUK TV LIVE

Plagosja e gazetarit iranian në Londër, një prej autorëve mund të jetë shqiptar

Një gazetar iranian i goditur me thikë në Londër ka ndarë një raport që pretendon se sulmuesit e tij ishin punësuar nga Evropa Lindore dhe fluturuan në Britani përpara incidentit.

Pouria Zeraati, mikpritësi i Fjalës Përfundimtare të Iran International, u godit me thikë në këmbë jashtë shtëpisë së tij në Wimbledon muajin e kaluar.

Ai postoi në X të premten, duke ndarë një histori që detajonte teoritë më të fundit të policisë rreth sulmit.

Sipas The Guardian, detektivët besojnë se tre të dyshuar meshkuj janë punësuar nga Evropa Lindore për të kryer sulmin dhe njëri mund të jetë i lidhur me Shqipërinë.

Ata që planifikuan sulmin, i cili besohet të jetë i lidhur me regjimin iranian, mendohet se kanë përdorur njohuritë e bandave kriminale për të punësuar sulmuesit, shtoi ai.

Strategjia e përdorimit të proxy-ve e bën më të lehtë për Iranin të mohojë përfshirjen, ndërsa kushdo i punësuar nga Evropa Lindore nuk ka gjasa të jetë në listat e vëzhgimit në Mbretërinë e Bashkuar.

Zeraati, 36 vjeç, po kalonte rrugën për të shkuar te makina e tij jashtë shtëpisë së tij në jugperëndim të Londrës, kur një burrë i veshur me tuta me kapuç të zi iu afrua atij.

“Ai tha: “Vëlla, më duhen 3 paundë në para të gatshme”, tha Zeraati për The Sunday Times.

Ai i tha burrit se nuk kishte asnjë ndryshim. Në atë moment, një burrë i dytë vrapoi përtej rrugës dhe e kapi Zeraati në një përqafim të ariut.

Ai tha se nuk mund ta shihte fytyrën e burrit apo të lëvizte duart, por pa njeriun e parë të nxirrte një thikë nga xhepi.

“Ishte si diçka që gangsterët do ta përdornin; nuk ishte një thikë kuzhine. E gjithë kjo zgjati rreth 10 sekonda”, shtoi ai.

“Në ato pak sekonda, e vetmja gjë që po mendoja ishte: ku do të më godiste ai – në fyt, në sy, në zemër? Ata patën mundësinë të më vrisnin.”

Zeraati u godit me thikë në pjesën e pasme të kofshës së djathtë. Ai u dërgua në spital, ku mori qepje për plagën dhe u dërgua në shtëpi brenda 48 orëve.

Iran International dhe gazetarët e tij kanë qenë më parë objektiva të Gardës Revolucionare Islamike të Teheranit.

Kanali në Londër synon të sigurojë një mbulim të pavarur të Iranit, i cili e ka shpallur kanalin një organizatë terroriste.

Në janar, Ministria e Jashtme Britanike vendosi sanksione ndaj anëtarëve të Njësisë 840 të IRGC-së, pas një hetimi të ITV në një komplot për të vrarë dy prezantues të Iran International në MB.

Reporterët pa Kufij (RSF) këtë javë i kërkuan qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të mbrojë më mirë gazetarët iranianë të cilët janë në shënjestër të represionit “ftohës” nga Teherani.

RSF tha se pothuajse 90 për qind e gazetarëve iranianë të anketuar kishin përjetuar kërcënime ose ngacmime në internet, duke përfshirë kërcënime me vdekje ose përdhunim, në pesë vitet e fundit.

Të anketuarat femra thanë se atyre ose anëtarëve të familjes së tyre u janë dërguar imazhe të qarta ndërsa përballeshin me fushata për të dëmtuar reputacionin e tyre.

“Irani për një kohë shumë të gjatë ka vënë në shënjestër sistematikisht gazetarët që raportojnë për Iranin nga jashtë në një përpjekje për t’i mbyllur gojën,” tha drejtoresha e RSF në Mbretërinë e Bashkuar, Fiona O’Brien. “Ndikimi tek gazetarët dhe tek gazetaria është vërtet shkatërrues”.

The post Plagosja e gazetarit iranian në Londër, një prej autorëve mund të jetë shqiptar appeared first on ALBUK UK NEWS.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *