ALBUK TV LIVE

Protestuesit pro-palestinezë shpërndanë fishekzjarre në turmë – katër oficerë policie u plagosën

Më shumë se 1300 oficerë ishin në detyrë ndërsa dhjetëra mijëra njerëz demonstruan në Londër.

Katër oficerë policie u plagosën pasi protestuesit pro-palestinez në Londër shpërthyen fishekzjarrë në turmat.

Scotland Yard tha se një urdhër shpërndarjeje u autorizua në orën 18:43 të së shtunës, i cili qëndroi në fuqi deri në orën 1 të mëngjesit të së dielës.

Imazhi:Demonstruesit marrin pjesë në një protestë ulur

Gjithsej 29 persona janë arrestuar pas një proteste që u mbajt në sheshin Trafalgar për të kërkuar një armëpushim në luftën Izrael-Hamas .

Ata u mbajtën nën dyshimin për nxitje të urrejtjes racore, krime të tjera me motive racore, dhunë dhe sulm ndaj një oficeri policie, tha Policia Metropolitane.

Demonstruesit u ngjitën në majë të shatërvanëve të famshëm të sheshit ndërsa grupi kryesisht paqësor valëviti flamuj dhe parulla.

Por policia tha se disa protestues kishin nisur fishekzjarrë në turmat dhe drejt oficerëve.

Pati përleshje me policinë ndërsa mbrëmja vazhdonte dhe grupe më të vogla protestuesish filluan të largoheshin nga sheshi.

Imazhi:Protestuesit pro-palestinez në Londër të shtunën pasdite

Të paktën një protestues u pa duke mbajtur një pankartë ku shkruhej “Ta mbajmë botën të pastër” – me një foto të një flamuri izraelit të hedhur në një kosh.

Protestuesit e tjerë brohoritën “nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë”, pavarësisht polemikave rreth kuptimit të sloganit.

Imazhi:Një shenjë anti-izraelite është ngritur në një tubim në sheshin Trafalgar

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman ka thënë se slogani është antisemitik dhe “i kuptuar gjerësisht” për të bërë thirrje për shkatërrimin e Izraelit. Megjithatë, protestuesit pro-palestinezë e kanë kundërshtuar këtë.

Imazhi:Figurat e foshnjave të vdekura u ekspozuan në një tubim në sheshin Trafalgar

Figurat e foshnjave të vdekura u lanë në tokë në sheshin Trafalgar, pranë fotografive të fëmijëve dhe qirinjve.

U lëshua një urdhër që u jep oficerëve fuqinë për të kërkuar nga dikush që të heqë çdo send që përdoret për të fshehur identitetin e tyre, tha forca.

MB: Arrestohen protestuesit pro-palestinezë

Komandantja Karen Findlay, e cila është përgjegjëse për policinë në Londër këtë javë, tha: “Shumica dërrmuese e njerëzve demonstruan në mënyrë paqësore gjatë një dite jashtëzakonisht të ngarkuar në qendër të Londrës, me protesta në një numër vendesh që kërkonin praninë e policisë.

“Është zhgënjyese që grupe të ndryshme të ndarë ishin përsëri përgjegjëse për sjelljen që nuk ka vend në Londër dhe ne jemi të vendosur ta trajtojmë këtë me forcë.”

The post Protestuesit pro-palestinezë shpërndanë fishekzjarre në turmë – katër oficerë policie u plagosën appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *