ALBUK TV LIVE

Futbollisti Díaz i lutet rrëmbyesve të ELN të babait që ta lirojnë

Futbollisti i Liverpool-it me origjinë kolumbiane, Luis Díaz, i është lutur rrëmbyesve të babait të tij që ta lirojnë menjëherë dhe t’i japin fund kësaj pritjeje të dhimbshme.

Të dy prindërit e Diazit u kapën me armë në qytetin e tij të lindjes Barrancas nga guerilët e majtë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (ELN) më 28 tetor.

Ndërsa nëna e tij u gjet, babai i tij është ende i zhdukur.

Díaz shënoi një gol kundër Luton të dielën, duke ngritur fanellën e tij për të zbuluar fjalët në spanjisht “liri për babin”.

“Çdo sekondë, çdo minutë ankthi ynë rritet,” tha Díaz, 26, në një deklaratë të lëshuar menjëherë pas ndeshjes në Premier League të Anglisë.

“Nëna ime, vëllezërit e mi dhe unë jemi të dëshpëruar, në ankth dhe nuk kemi fjalë për të përshkruar atë që po ndjejmë. Kjo vuajtje do të marrë fund vetëm kur ta kemi atë në shtëpi me ne.

“Lutem që ta lirojnë menjëherë, duke respektuar integritetin e tij dhe duke i dhënë fund kësaj pritjeje të dhimbshme. Në emër të dashurisë dhe dhembshurisë kërkojmë që ata të rishqyrtojnë veprimet e tyre dhe të na lejojnë ta kthejmë atë.”

Díaz falënderoi gjithashtu “kolumbianët dhe komunitetin ndërkombëtar për mbështetjen që është marrë, [dhe] demonstratat e shumta të kujdesit dhe solidaritetit në këtë moment të vështirë”.

Titulli i imazhit,Qeveria kolumbiane po ofron një shpërblim për informacion në lidhje me vendndodhjen e Luis Manuel Díaz

Qeveria kolumbiane ka vendosur qindra policë dhe ushtarë për të liruar babanë e futbollistit, Luis Manuel Díaz.

Në ditën e sulmit të rrëmbimit, pamjet e CCTV treguan makinën që po ngisnin prindërit e Díaz-it, duke u ndjekur nga burra me motoçikleta.

Çifti u kap nga personat e armatosur teksa ishin ndalur në një pikë karburanti në Barrancas, në provincën veriore të La Guajira.

Rrëmbyesit më vonë braktisën nënën e Luis Díaz në një makinë ndërsa policia u mbyll, por tërhoqën zvarrë babanë e tij.

Policia fillimisht tha se më shumë gjasa për të fajësohej një bandë kriminale.

Por një delegacion qeveritar – i cili aktualisht është i angazhuar në bisedimet e paqes me grupin rebel – tha vonë se kishte “njohuri zyrtare” se rrëmbimi ishte kryer nga “një njësi që i përkiste ELN”.

Një përfaqësues i grupit thuhet se ka thënë se grupi do të lirojë babanë e Diazit në ditët në vijim.

ELN është grupi kryesor i mbetur aktiv gueril i Kolumbisë. Ajo ka luftuar kundër shtetit që nga viti 1964 dhe ka rreth 2,500 anëtarë.

Ajo është më aktive në rajonin kufitar me Venezuelën, ku jetojnë Luis Manuel Díaz dhe gruaja e tij Cilenis Marulanda.

The post Futbollisti Díaz i lutet rrëmbyesve të ELN të babait që ta lirojnë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *