ALBUK TV LIVE

‘Incident i madh’ në Surrey pasi mijëra njerëz humbasin furnizimin me ujë

përmbledhje

Një incident i madh është deklaruar pasi mijëra janë pa ujë për shkak të një problemi teknik në një punë të trajtimit të ujit në Thames

Furnizuesi ka kërkuar falje, duke thënë se Stuhia Ciarán ishte një faktor

Ai thotë se tani është duke rimbushur rezervuarët, por uji “ka gjasa të kthehet gradualisht” të hënën

Një nga dy stacionet e tij të ujit në shishe ka mbetur pa furnizime

Rosie Blunt lajmet BBC

Këshilli i Qarkut Surrey ka shpallur një incident të madh pasi mijëra njerëz janë aktualisht pa ujë.

Thames Water ka kërkuar falje, duke thënë se punimet e trajtimit të Shalford në Guildford kishin probleme teknike “të shkaktuara nga stuhia Ciarán” dhe uji “vetëm gradualisht do të kthehej” gjatë të hënës.

Stacionet e ujit të ambalazhuar u ngritën në Artington Park dhe Ride in Old Portsmouth Road, Guildford dhe parkingun e makinave Godalming Crown Court, por kjo e fundit tani ka mbetur pa furnizime.

Thames Water tha në X, e jashtme, dikur Twitter, në orën 19:30 GMT: “Ne kemi bërë përparim në rregullimin e çështjeve të furnizimit, por duhet të rimbushim rezervuarët. Ne po ofrojmë ujë në shishe deri në orën 21:00 dhe presim ta bëjmë përsëri nesër.”

Pak më herët, kancelari dhe deputeti i South West Surrey Jeremy Hunt tha në X, e jashtme se CEO i Thames Water, Alastair Cochran i kishte thënë atij se uji “po hynte në furnizim dhe do të rrisë normat e prodhimit” gjatë tre orëve të ardhshme.

“Ende një rrezik, por mbetet premtues se një zgjidhje mund të jetë në horizont,” shtoi kancelarja.

Më herët, ai tha se edhe nëse furnizuesi do të ishte i suksesshëm, ndërprerja do të vazhdonte brenda natës dhe të hënën.

Uji po shkonte në komunitetet e cenueshme dhe spitalet lokale, tha zoti Hunt.

Udhëheqësi i Këshillit të Waverley Borough, Paul Follows tha se ai besonte se midis 5,000 dhe 10,000 shtëpi ishin prekur.

Në orën 20:00 GMT, ai tha se priste që shumë zona do të ishin ende pa ujë të hënën në mëngjes dhe shkollat ​​dhe çerdhet do të merrnin udhëzime zyrtare në orën 07:00 të së hënës nëse do të mbylleshin. Stacionet e ujit do të rihapen në orën 09:00 të së hënës, tha ai.

Zoti Hunt tha më herët se 13,500 shtëpi ishin jashtë furnizimit dhe 6,500 të tjera pritet të ndërpriten së shpejti.

Thames Water nuk ka konfirmuar asnjërin nga këta numra.

Më shumë se 18,000 prona në të gjithë Southampton dhe New Forest humbën furnizimin e tyre të enjten në mbrëmje , dhe shumë prej tyre janë ende pa ujë.

Titulli i imazhit,Njerëzit thanë se nuk ishin të kënaqur me përdorimin e shisheve plastike

Si dhe Godalming, banorët në fshatrat e afërta të Milford, Witley dhe Bramley raportuan ndërprerje.

Hunt tha se pyetja tjetër ishte ndikimi i mundshëm në shkolla të hënën, nëse incidenti nuk zgjidhej.

“Gjithashtu marrja e mesazheve nga pijet që kanë humbur tregtinë nga mbyllja në një ditë të ngarkuar – ndikim i madh dhe i madh te shumë njerëz,” shtoi Hunt.

Ka plane për të rimbushur stacionin e ujit në parkun e makinave Crown Court të dielën në mbrëmje dhe të dy stacionet do të jenë të hapura deri në orën 21:00 GMT.

Supermarketet thanë se njerëzit ishin në panik duke blerë ujë në shishe dhe Waitrose në Godalming tha se ishte shitur.

Me rritjen e trafikut në qytet, Z. Follows u bëri thirrje njerëzve që nuk kishin nevojë të dilnin jashtë dhe të merrnin ujë në shishe, të shmangnin një gjë të tillë.

“Provoni dhe bashkoni makinën që të mos ketë trafik të tepruar,” tha ai.

Titulli i imazhit,Uji në shishe po përdoret shpejt

Gazetarja e BBC-së Julia Abbott tha se burri i saj ra në radhë për ujë për rreth një orë dhe iu dha vetëm për një familje, pavarësisht se kishte kërkuar ujë për fqinjët e moshuar.

Ian Boardman, i cili ishte në radhë për ujë, tha se nuk i ishte dhënë asnjë informacion se kur do të rikthehej furnizimi i tij dhe nuk do të preferonte të “shalohej” me shishe plastike.

Ai tha: “Unë nuk dua që një ngarkesë plastike të hyjë në koshin tim të riciklimit.”

Susan Carlin, gjithashtu në radhë, tha se vuri re se uji i saj ndaloi rreth orës 16:45 të së shtunës.

“Vura re se nuk mund ta shpëlaj tualetin, atëherë vajza ime tha se nuk dilte asgjë nga rubinetat e kuzhinës,” tha ajo.

The post ‘Incident i madh’ në Surrey pasi mijëra njerëz humbasin furnizimin me ujë appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *