ALBUK TV LIVE

Kush janë Hezbollahu dhe pse janë të rëndësishëm?

Sky News Uk

Prej javësh ne kemi raportuar për përleshjet midis Hezbollahut dhe Izraelit përgjatë kufirit libanez.

Shqetësimet se përleshjet mund të hapin një kufi të ri lufte janë ngritur që nga 7 tetori.

Me liderin e saj, Hassan Nasrallah, i cili do të mbajë fjalimin e tij të parë që nga sulmet e Hamasit brenda pak çastesh, frika është ringjallur se ai mund të vendosë ta çojë Hezbollahun në luftë.

Këtu, ne i hedhim një vështrim grupit militant, qëllimet e tij të deklaruara dhe si u krijuan në radhë të parë.

Luftëtarët e Hezbollahut kryejnë një stërvitje stërvitore AP

Origjina

Garda Revolucionare e Iranit themeloi Hezbollahun në vitin 1982, në mes të luftës civile të Libanit 1975-90. 

Ishte pjesë e përpjekjeve të Iranit për të eksportuar Revolucionin e tij Islamik të vitit 1979 në rajon dhe për të luftuar forcat izraelite, pas pushtimit të tyre në Liban në vitin 1982.

Hezbollahu vazhdoi të luftojë një luftë pesë-javore kundër ushtrisë izraelite në vitin 2006, e cila shpërtheu pasi ajo kaloi në Izrael, duke rrëmbyer dy ushtarë dhe duke vrarë të tjerë.

Cilat janë synimet e saj?

Hezbollah, që do të thotë “Partia e Zotit” në arabisht, bën thirrje hapur për shkatërrimin e “regjimit sionist në Palestinë” dhe konsiderohet një organizatë terroriste nga shumica e fuqive perëndimore.

Milicia është rreshtuar prej kohësh me Hamasin dhe Xhihadin Islamik, pavarësisht se ka rekrutuar kryesisht shiitë libanezë në radhët e saj – Hamasi është sunit.

Irani u referohet grupeve, së bashku me milicitë e tjera të rreshtuara në rajon, si Boshti i Rezistencës, megjithëse secila prej tyre ruan njëfarë autonomie.

Sa i fuqishëm është Hezbollahu?

Hezbollahu është grupi militant më i fuqishëm në të ashtuquajturën rezistencë, i armatosur deri në dhëmbë me armë të sofistikuara.

Fuqia e saj ushtarake u rrit pasi u vendos në Siri, një tjetër nga aleatët e Iranit në rajon, për të mbështetur presidentin Bashar al-Assad.

I financuar nga Irani, Hezbollahu mburret me armë, duke përfshirë raketa preçize dhe drone, dhe thotë se mund të godasë të gjitha pjesët e Izraelit.

Në vitin 2021, Nasrallah tha se grupi kishte 100,000 luftëtarë.

Ajo që ai thotë më pas do të shqyrtohet me kujdes nga të gjithë ata që dëgjojnë në rajon.

The post Kush janë Hezbollahu dhe pse janë të rëndësishëm? appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *