ALBUK TV LIVE

Ministria e Shëndetësisë në Gaza bën bilancin: Janë vrarë mbi 10,000 njerëz që kur Izraeli nisi bombardimet

Numri i njerëzve të vrarë në Gaza që kur Izraeli filloi të bombardonte territorin tani ka arritur në 10,022, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në Gaza.

Shifra vjen pas një nate sulmesh intensive izraelite, me ushtrinë izraelite që tha se ata goditën qindra objektiva duke përfshirë një kompleks ushtarak të Hamasit.

Drejtori i spitalit më të madh në qytetin e Gazës i tha BBC më herët se rreth 200 njerëz u vranë.

Një grup i agjencive humanitare të OKB-së dhe organizatave bamirëse kanë thënë se “vrasjet e tmerrshme” të civilëve në Gaza janë një “mizori”. Mijëra fëmijë besohet të jenë në mesin e të vdekurve.

Disa politikanë, duke përfshirë presidentin amerikan Joe Biden, kanë vënë në dyshim saktësinë e shifrave të ministrisë së shëndetësisë të Gazës.

Kur u pyetën për këtë, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ata kishin bindjen se numrat ishin të besueshëm. Ashtu si agjencitë e tjera qeveritare në Gaza, ministria e shëndetësisë kontrollohet nga Hamasi, një grup terrorist i ndaluar në MB, SHBA dhe BE.

Izraeli filloi sulmet e tij në Gaza pasi Hamasi vrau më shumë se 1,400 njerëz në Izrael dhe rrëmbeu më shumë se 200 të tjerë më 7 tetor. Ushtria izraelite thotë se operacioni i saj synon të shkatërrojë plotësisht Hamasin.

The post Ministria e Shëndetësisë në Gaza bën bilancin: Janë vrarë mbi 10,000 njerëz që kur Izraeli nisi bombardimet appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *