ALBUK TV LIVE

Policia e Met u kërkon organizatorëve të marshimit pro-palestinez të vonojnë demonstrimin

Policia Metropolitane u ka kërkuar organizatorëve të demonstratave pro-palestineze që të shtyjnë ngjarjet që do të zhvillohen në fundjavën e armëpushimit.

Mijëra njerëz pritet të marrin pjesë në një marshim në Londër më 11 nëntor, në të njëjtën ditë që janë planifikuar disa ngjarje përkujtimore në kryeqytet.

Kryeministri Rishi Sunak e ka quajtur më parë kohën e protestave të planifikuara “mosrespektuese”.

Organizatorët kishin thënë se do të shmangnin zonën ku ndodhet Cenotafi.

Por Met paralajmëroi për një rrezik “në rritje” të dhunës dhe çrregullimit të nxitur nga grupet e shkëputura të lidhura me protestat.

Zëvendës Ndihmës Komisionerja Ade Adelekan tha: “Kjo është shqetësuese përpara një fundjave të rëndësishme dhe të ngarkuar në kryeqytet.

“Mesazhi ynë për organizatorët është i qartë: Ju lutemi, ju kërkojmë të rishqyrtoni urgjentisht. Nuk është e përshtatshme të mbahet ndonjë protestë në Londër këtë fundjavë.”

Një deklaratë nga forca tha se kishte folur me organizatorët të hënën nga disa grupe dhe se ata kishin “refuzuar të shtynin” çdo demonstratë.

Rruga e marshimit pro-palestinez të shtunën shkon nga Hyde Park në Ambasadën e SHBA në Londrën jugore. Nuk kalon nëpër Whitehall.

Asnjë demonstratë e madhe nuk është planifikuar për të Dielën e Përkujtimit.

Organizatorët kanë theksuar se marshimi i së shtunës do të fillojë pothuajse dy orë pas heshtjes kombëtare dy minutëshe të përkujtimit.

Lindsey German i Stop the War – i cili është një nga gjashtë grupet e listuara si organizator – tha: “Ne takuam policinë sot dhe argumentuam se donim të marshonim dhe ishim të vendosur të shkonim përpara.

“Ne besojmë se ky është një mohim i lirive tona civile dhe lirisë sonë të shprehjes.”

Met deri më tani ka ndaluar së thirruri një ligj për rendin publik ku mund t’i kërkojë Sekretares së Brendshme Suella Braverman të ndalojë mbajtjen e një demonstrate.

Si kryeministri ashtu edhe zonja Braverman kanë kritikuar kohën e marshimit.

Z. Sunak tha të premten: “Të planifikosh protesta në ditën e armëpushimit është provokuese dhe mosrespektuese, dhe ekziston një rrezik i qartë dhe i pranishëm që Cenotafi dhe memorialet e tjera të luftës mund të përdhosen, diçka që do të ishte një fyerje për publikun britanik dhe vlerat. ne qëndrojmë për”.

Ai shtoi se policia kishte “mbështetjen e plotë të qeverisë në përdorimin e fuqishëm të të gjitha kompetencave tuaja për të mbrojtur aktivitetin e Kujtesës”, në një letër drejtuar Komisionerit të Takimeve Sir Mark Rowley.

Zonja Braverman i ka përshkruar më parë protestat pro-palestineze si “marshime urrejtjeje”.

Grupi për liritë civile Liberty tha se policia “nuk duhet të jetë në gjendje të zgjedhë dhe të zgjedhë për çfarë njerëzit mund të flasin në çdo ditë”, duke shtuar se “mbyllja” e protestave do të ishte një “përgjigje jashtëzakonisht joproporcionale”.

The post Policia e Met u kërkon organizatorëve të marshimit pro-palestinez të vonojnë demonstrimin appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *