ALBUK TV LIVE

National Geographic / “Ylli në rritje i Evropës”, e para Shqipëria në listën e 30 vendeve që duhen vizituar në 2024

“National Geographic Traveler” ka publikuar “listën e saj të bukur” të vitit 2024, me 30 shtete që duhen vizituar.

Sipas “CNN”, rreth gjysma e listës është në Evropë, duke përfshirë zona të ndryshme si rrënojat e Pompeit dhe malet e Shqipërisë, të cilat revista i quan “ylli në rritje i Evropës”.

Për ushqim të shkëlqyeshëm, muzeume dhe jetë nate, drejtohuni në disa nga qytetet e paraqitura në listën e “National Geographic”. Midis atyre që fitojnë njohje janë Xi’an, Kinë , e cila është më e njohur për Terracotta Warriors të listuara në Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe Lima, Peru , e cila është bërë një nga destinacionet ushqimore më të njohura në botë.

Ndërkohë, Tainani, kryeqyteti origjinal i Tajvanit, do të shënojë 400-vjetorin e tij në 2024, gjë që ofron një justifikim të mirë për të parë petët e tij me ngjala, orizin me gjelin e detit, pudingun tofu.

National Geographic këshillon jo vetëm të vizitoni qytetin e Nju Jorkut, Empire State është gjithashtu shtëpia e disa bukurive natyrore në Lake Placid dhe Niagara Falls. Ndërkohë, Teksasi ka disa pika të shkëlqyera për të admiruar eklipsin e plotë diellor të vitit 2024.

Në Viktoria, shteti australian, shtëpia e Melburnit, një “Shtegu i Madh Victorian Bathing” u vlerësua me nxjerrjen në pah të burimeve termale më pak të njohura të zonës.

Ndërkohë, National Geographic lavdëroi gjithashtu shtetin verior indian të Sikkim, i cili ndodhet në Himalajet pranë kufijve të vendit me Butanin dhe Nepalin. Xhevahiri i kurorës së tij është Kangchenjunga, mali i tretë më i lartë në botë.

Dhe Nova Scotia, Kanada, e cila është një provincë, jo një shtet, u njoh për kulturën e saj akadiane.

Vendet që marrin vëmendjen përfshijnë shkretëtirën Atacama në Kili ( vendi më i thatë në botë ), ishulli i harlisur Karaibe i Dominikës dhe Pyjet e Thata Andrefana të Madagaskarit, të cilët janë të famshëm për pemët baobab.

Skocia ka zgjeruar rezervën e saj të biosferës të përcaktuar nga UNESCO në Galloway dhe Southern Ayrshire, duke i bashkuar ato me një qark mbarëkombëtar që lidh të 13 vendet e UNESCO-s të Skocisë.

Lista e plotë më poshtë.

Alpet shqiptare, Shqipëri

Belfast, Irlanda e Veriut

Emilia-Romagna, Itali

Evropa me tren

Galloway dhe Southern Ayrshire, Skoci

Nordland, Norvegji

North Yorkshire, Angli

Pompei, Itali

Saimaa, Finlandë

Tartu, Estoni

The Euro, Gjermani

Valleta, Maltë

Uiski në Uells

Wild Atlantic Way, Irlandë

Shkretëtira Atacama, Kili

Lima, Peru

Shteti i Nju Jorkut

Miami, Florida

Dominika

Nova Scotia, Kanada

Teksas

Gadishulli Jukatan, Meksikë

Ibera Ligatinat, Argjentinë

Akagera, Ruanda

Pyjet e thata Andrefana, Madagaskar

Sierra Leone

Sikkim, Indi

Tainan, Tajvan

Xi’an, Kinë

Victoria, Australi

The post National Geographic / “Ylli në rritje i Evropës”, e para Shqipëria në listën e 30 vendeve që duhen vizituar në 2024 appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *