ALBUK TV LIVE

Titujt e gazetave: Kryeministri thërret shefin e Met dhe Starmer lufton për kontroll

Nga BBC News

Titulli i imazhit,Shumë nga gazetat e së enjtes çojnë në debatin e vazhdueshëm nëse marshimi pro-palestinez i së shtunës në Londër duhet të lejohet të vazhdojë në mes të përkujtimeve. Metro raporton se kryeministri Rishi Sunak “thirri” Komisionerin e Policisë Metropolitane Sir Mark Rowley në numrin 10 pasi paralajmëroi se ai do të “mbahej në llogari” nëse marshimi ndërhynte në përkujtimore. Sir Mark ka thënë se oficerët do të bëjnë gjithçka që munden për të mbrojtur aktivitetet e përkujtimit, por se nuk ka arsye për të ndaluar protestën.

Titulli i imazhit,Daily Express gjithashtu raporton se zoti Sunak i tha Sir Mark se ai do të fajësohej nëse marshimi do të bëhej i dhunshëm dhe e citon atë duke e cilësuar demonstrimin e planifikuar “jo respekt”.

Titulli i imazhit,Takimi mes dyshes përshkruhet si një “përballje e tensionuar 45-minutëshe” nga Daily Mail. Gazeta është gjithashtu një nga të shumtat që mban një fotografi të Princeshës së Uellsit me uniformë dhe helmetë ushtrie gjatë një vizite në Gardën e Parë të Dragoit të Mbretëreshës në Norfolk të mërkurën. Vizita ishte e para e princeshës që kur ajo u emërua kryekolonele e regjimentit, një pozicion i mbajtur nga Mbreti Charles III kur ishte Princi i Uellsit, në gusht.

Titulli i imazhit,The Times raporton se Sekretarja e Brendshme Suella Braverman ka akuzuar Met se “luan me favoritë” dhe ka një qasje më të butë ndaj protestave nga grupet e krahut të majtë sesa ato të atyre të krahut të djathtë. Duke shkruar për gazetën, zonja Braverman thotë se “protestuesit e krahut të djathtë dhe nacionalistë që përfshihen në agresion me të drejtë përballen me një përgjigje të ashpër, por turmat pro-palestineze që shfaqin sjellje pothuajse identike janë injoruar kryesisht, edhe kur shkelin qartë ligjin”.

Titulli i imazhit,Një numër në rritje i konservatorëve janë të shqetësuar se komentet e zonjës Braverman mbi marshimin do të ndezin tensionet dhe do të nxisin zemërimin në të djathtën ekstreme, sipas i. Gazeta citon një ministre në detyrë duke thënë se “puna e saj është të qetësojë gjërat”, por duke përshkruar qëndrimin që ajo ka mbajtur si “të rrezikshëm dhe krejtësisht të papërgjegjshëm”.

Titulli i imazhit,Faqja e parë e The Sun pyet: “Ku kanë shkuar gjithë lulëkuqet?” Gazeta thotë se stacionet hekurudhore të ngarkuara kanë mbetur pa shitës lulëkuqesh “mes frikës së më shumë protestave pro-palestineze” dhe se zoti Sunak “i ka kërkuar kombit të mblidhet rreth apelit vjetor”.

Titulli i imazhit,Udhëheqësi i laburistëve Sir Keir Starmer “po lufton për të rikthyer autoritetin e tij” brenda partisë së tij mes tensioneve me disa anëtarë të stolit të tij të parë për shkak të qëndrimit të tij ndaj Gazës. Gazeta thotë se katër ministra në hije janë të përgatitur të japin dorëheqjen “në ditët e ardhshme” në vend që të votojnë kundër një armëpushimi në konflikt, ndërsa deri në 10 të tjerë janë në “vëzhgim të dorëheqjes”. Ajo vjen pas dorëheqjes së Imran Hussain, ministrit në hije për marrëveshjen e re për njerëzit që punojnë, për këtë çështje. Sir Keir deri më tani ka refuzuar të mbështesë një armëpushim, duke thënë se kjo do të linte të paprekur infrastrukturën e Hamasit, dhe në vend të kësaj ka bërë thirrje për një pauzë humanitare për të lejuar ndihmën në Gaza.

Titulli i imazhit,Daily Telegraph kryeson me një veprim ligjor prej shumë milionë funtesh që është ngritur kundër gjigantit farmaceutik AstraZeneca duke e quajtur vaksinën e saj Covid “të dëmtuar” dhe duke sugjeruar se pretendimet për efikasitetin e saj ishin “shumë të mbivlerësuara”. Gazeta thotë se një rast po sillet nga një burrë i cili pësoi një dëmtim të trurit si rezultat i një mpiksje gjaku pas goditjes, ndërsa një tjetër po sillet nga një burrë që vdiq pasi e mori atë, duke shtuar se “rastet e testimit mund të hapin rruga” për më shumë në të ardhmen. Gazeta shton se Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se vaksina është “e sigurt dhe efektive” për të gjithë mbi 18 vjeç dhe se efektet anësore të llojit që kanë nxitur veprimin janë “shumë të rralla”. Ai gjithashtu vë në dukje se studimet e pavarura kanë vlerësuar se vaksina shpëtoi gjashtë milionë jetë globalisht në vitin e parë të paraqitjes së saj.

Titulli i imazhit,Nëna e Alfie Lewis, 15-vjeçarit që vdiq pasi u godit me thikë pranë një shkolle në Leeds të martën, ra në gjunjë dhe thirri “Pse?” kur ajo vizitoi vendin e ngjarjes të mërkurën, sipas Mirror. Gazeta e përshkruan Alfie si “një viktimë tjetër e epidemisë së krimit me thikë” dhe thotë se nëna e një adoleshenti tjetër të vrarë në një goditje me thikë ka kërkuar që qeveria të marrë masa për këtë çështje.

Titulli i imazhit,Financial Times raporton se kompania japoneze e investimeve SoftBank u pagoi 1.5 miliardë dollarë kreditorëve të ofruesit të hapësirës bashkëpunuese WeWork në ditët përpara se firma të detyrohej të paraqiste falimentimin në fillim të kësaj jave. Gazeta thotë se pagesa e çon totalin që SoftBank i ka zotuar WeWork në më shumë se 16 miliardë dollarë që nga një investim fillestar në 2017, një lëvizje që ajo thotë se ka rezultuar “një nga investimet më të këqija të kapitalit sipërmarrës në histori”.

Titulli i imazhit,Dhe Daily Star sjell një foto të asaj që ajo e quan “gjurmë e madhe me madhësi 23” e gjetur në një pyll në Uells. Ai thotë se imazhi sugjeron se “vëzhguesit e përbindëshave” kanë “gjetur Big Foot”.

The post Titujt e gazetave: Kryeministri thërret shefin e Met dhe Starmer lufton për kontroll appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *