ALBUK TV LIVE

Izraeli do të fillojë pauzat e përditshme ushtarake katër-orëshe në Gaza, thonë SHBA

Përmbledhje

SHBA thotë se Izraeli do të fillojë të zbatojë çdo ditë pauza ushtarake katër-orëshe në zonat e Gazës veriore për të lejuar civilët të largohen.

Presidenti i SHBA Joe Biden thotë se është një “hap në drejtimin e duhur” duke shtuar se ai do të vazhdojë të mbrojë ndihmën për territorin

Më parë ushtria izraelite tha se “ka pauza taktike, lokale për ndihmën humanitare për civilët e Gazës” dhe bëri të qartë “nuk ka armëpushim”

Grupi i Xhihadit Islamik në Gaza ka publikuar një video të dy pengjeve izraelitë – një grua e moshuar dhe një djalë

Luftime të ashpra janë raportuar rreth dy spitaleve kryesore në qytetin e Gazës, pasi Izraeli thotë se trupat e tij po luftojnë me luftëtarët e Hamasit thellë brenda zonës

Izraeli filloi sulmet në Gaza pas sulmeve të Hamasit më 7 tetor, ku u vranë 1400 njerëz dhe më shumë se 200 u morën peng.

Më shumë se 10,800 njerëz janë vrarë në Gaza që atëherë, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi, duke përfshirë më shumë se 4,400 fëmijë.

Pauza humanitare dhe fraksioni i armatosur publikon videon e pengjeve

Nathan Williams

Gazetari i lidhjeve live

Mijëra civilë të tjerë u drejtuan drejt jugut të Rripit të Gazës të enjtenTitulli i imazhit: Mijëra civilë të tjerë u drejtuan në jug të Rripit të Gazës të enjten

Ne po ndalojmë transmetimin tonë të drejtpërdrejtë për orët e ardhshme, kështu që deri atëherë, këtu është një përmbledhje e shpejtë se ku qëndrojnë gjërat në konflikt.

Presidenti i SHBA Joe Biden thotë se marrëveshja e Izraelit për të vëzhguar një pauzë ditore katër-orëshe në bombardimet e tij në veri të Gazës për të lejuar civilët të largohen është një hap në drejtimin e duhur.

SHBA do të vazhdojë të bisedojë me Izraelin për kohëzgjatjen dhe shpeshtësinë e pauzave të tilla ushtarake, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby për BBC. Ai gjithashtu thotë se çdo lirim i ardhshëm i pengjeve të mbajtura në Gaza do të kërkonte një pauzë më të gjatë në luftime për të siguruar kalimin e tyre të sigurt.

Kjo vjen pasi bota pa pamjen e parë të pengjeve izraelite për rreth 10 ditë, pasi fraksioni i dytë më i madh i armatosur në Gaza, Xhihadi Islamik, publikoi një video që tregonte dy pengje.

Njëra, Hanna Katsir, një grua rreth të 70-tave, është fotografuar e ulur në një karrige me rrota. Ajo u mor nga kibuci Nir Oz më 7 tetor. Tjetri është një djalë i ri.

Negociatat për fatin e rreth 240 pengjeve në Gaza janë intensive dhe kanë vazhduar për javë të tëra, dhe perspektiva për një lloj marrëveshjeje për lirimin e tyre ka lëvizur brenda dhe jashtë fokusit, thotë Paul Adams i BBC.

Publikimi i videos së pengjeve vjen pasi ushtria izraelite është përfshirë në luftime të ashpra në qendër të qytetit të Gazës, me trupat e saj që luftojnë Hamasin në një zonë afër dy spitaleve kryesore – Al Shifa dhe Al Quds. Një burrë i tha BBC-së se kishte ikur nën një “breshëri plumbash”.

Ka pasur gjithashtu përleshje në Bregun Perëndimor, me 14 palestinezë të raportuar të vrarë në një bastisje izraelite në kampin e refugjatëve Jenin, sipas ministrisë palestineze të shëndetësisë. Ky është një nga incidentet më vdekjeprurëse të këtij lloji në Jenin, i cili është bastisur disa herë nga Izraeli.

Më herët të enjten, forcat izraelite hapën përsëri rrugën kryesore nga qyteti i Gazës për disa orë për të lejuar civilët të lëvizin në jug, larg luftimeve më të ashpra. Mijëra e kanë bërë këtë, kryesisht në këmbë.

Zyrtari i OKB-së thotë se 99 kolegë janë vrarë në Gaza

Kemi dëgjuar nga Juliette Touma , drejtoreshë e komunikimit në agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA), e cila thotë se situata në Gaza po përkeqësohet gjithnjë e më shumë.

UNRWA tani po ndihmon më shumë se 700,000 njerëz në 150 strehimoret e saj, u thotë ajo kolegëve tanë televizivë në kanalin BBC News. Edhe kolegët e Touma-s po vazhdojnë të vriten, thotë ajo, duke theksuar se shifra është deri në 99.

“Ne nuk kemi furnizime dhe kemi të njëjtin problem me mungesën e karburantit,” thotë ajo, duke shtuar se fëmijët po kërkojnë nga zyrtarët e OKB-së që vizitojnë Gazën një copë bukë ose një gllënjkë uji.

E pyetur nëse Izraeli, pra, gabon kur sugjeron se nuk ka krizë humanitare në Gaza , Touma thotë se kjo “nuk është koha për të folur” dhe se ajo po merr pjesë në intervistë për të transmetuar “faktet”.

Për të ofruar më shumë ndihmë, thotë ajo, Unrwa ka nevojë për dy gjëra: karburant dhe një armëpushim humanitar.

Asnjë karburant nuk është lejuar në Gaza që nga sulmet e Hamasit më 7 tetor. Izraeli thotë se ka mjaft në territor, duke akuzuar Hamasin për grumbullimin e tij. SHBA thotë se OKB-ja ka qenë në gjendje të ketë akses në disa rezerva, por OKB-ja ka vazhduar të thotë se më shumë karburant nevojitet dëshpërimisht.

The post Izraeli do të fillojë pauzat e përditshme ushtarake katër-orëshe në Gaza, thonë SHBA appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *