ALBUK TV LIVE

Lufta në Lindjen e Mesme, vritet nga bombardimet në Gazë mbesa e liderit të Hamasit

Roaa Haniyeh, mbesa e liderit të lartë politik të Hamasit, Ismail Haniyeh, u vra në një sulm ajror izraelit në qytetin e Gazës, raporton Al Jazeera. Izraeli nuk e ka komentuar raportin.

Ismail Haniyeh, 60 vjeç, u bë kryeministër i Autoritetit Palestinez në vitin 2006, por u rrëzua në vitin 2007 nga presidenti Mahmoud Abbas.

Ai dhe Këshilli Legjislativ Palestinez nuk e njohën këtë akt dhe që atëherë ai ushtron autoritet de facto në Rripin e Gazës, ndërsa në Bregun Perëndimor autoriteti ushtrohet nga Autoriteti Palestinez i kontrolluar nga Fatah i Abbasit.

The post Lufta në Lindjen e Mesme, vritet nga bombardimet në Gazë mbesa e liderit të Hamasit appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *