ALBUK TV LIVE

Shefi i Hezbollahut thotë se sulmet e tij kundër Izraelit janë një “front mbështetje”

Hassan Nasrallah, udhëheqësi me ndikim i lëvizjes libaneze Hezbollah, ka thënë se grupi ka rritur ofensivën e tij kundër Izraelit javën e kaluar dhe se sulmet nga Libani jugor do të vazhdojnë, duke e përshkruar atë si një “front mbështetje”.

Duke iu drejtuar mbështetësve të tij për herë të dytë që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas më herët sot, ai tha se Hezbollahu – i cili konsiderohet një organizatë terroriste nga Britania e Madhe, SHBA dhe të tjerët – po godiste më thellë në territorin izraelit, me armë që përfshijnë dronë shpërthyes dhe një raketë me ngarkesë eksplozivi midis 300 dhe 500 kg.

Izraeli dhe Hezbollahu kanë shkëmbyer zjarr pothuajse çdo ditë përgjatë kufirit të tyre për më shumë se një muaj – por deri më tani, shumica e sulmeve janë kontrolluar në vende ushtarake dhe fusha të hapura.

Në fjalimin e tij të parë javën e kaluar, Nasrallah tha se Hezbollahu tashmë po bënte mjaftueshëm për të ndihmuar Hamasin në Gaza, duke i mbajtur trupat izraelite të zënë në kufirin verior të vendit. Për ata që presin që ai të shpallë ndonjë përshkallëzim, ai sot pati një mesazh: veprimet në terren do të flasin vetë.

Në fjalimin e tij televiziv, Nasrallah foli gjithashtu për sulmet e fundit të kryera nga milicitë kundër bazave amerikane në Irak dhe Siri, si dhe sulmet nga rebelët Houthi në Jemen. Ashtu si Hezbollahu, këto grupe janë pjesë e të ashtuquajturit Bosht i Rezistencës, një aleancë e forcave në rajon të mbështetur nga Irani.

Teherani, tha ai, u dha atyre grupeve mbështetje politike, ushtarake dhe financiare, por nuk mori vendime në emër të tyre.

The post Shefi i Hezbollahut thotë se sulmet e tij kundër Izraelit janë një “front mbështetje” appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *