ALBUK TV LIVE

Zyrtarët e Meksikës gjetën 123 emigrantë të bllokuar në rimorkio

Autoritetet meksikane kanë gjetur 123 persona nga vendet fqinje të bllokuar në një rimorkio në shtetin qendror të San Luis Potosi.

Ata përfshijnë 34 fëmijë, tha agjencia e imigracionit e Meksikës.

Shumica e atyre që u gjetën në Matehuala, 600 km (372 milje) në veri të Mexico City, ishin nga Guatemala, Nikaragua dhe Hondurasi.

Zyrtarët nuk dhanë detaje se ku po shkonin emigrantët, por shumë udhëtojnë nëpër Amerikë me shpresën për të arritur në Shtetet e Bashkuara.

Ata u gjetën pasi një banor vendas raportoi se kishte dëgjuar klithma nga një kuti rimorkio e mbyllur, tha Instituti Kombëtar i Migracionit të Meksikës (INM), duke shtuar se atyre po iu jepej ushqim dhe ndihmë mjekësore.

Ai gjithashtu tha se atyre u sigurohet strehim derisa të zgjidhet situata e tyre.

Disa nga ata që u gjetën ishin gjithashtu nga El Salvador, Ekuador dhe Kuba.

Është e paqartë nëse ato të gjetura në rimorkio janë pjesë e një karvani migrantësh prej 7,000 personash që po kalon rrugën nga Meksika jugore në Shtetet e Bashkuara, shumica e të cilëve janë nga Amerika Qendrore dhe Jugore.

Shumë nga ata që udhëtojnë në këtë rrugë varen nga bandat e krimit të organizuar dhe janë të cenueshëm ndaj rrëmbimeve dhe zhvatjeve.

Përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm, presidenti amerikan Joe Biden është sulmuar, veçanërisht nga republikanët, për trajtimin e tij të migracionit, me situatën në kufirin SHBA-Meksikë që është më e spikatura.

Autoritetet amerikane kanë arrestuar më shumë se 2.2 milionë emigrantë përgjatë kufirit SHBA-Meksikë që nga tetori i kaluar.

Numri në rritje i emigrantëve në qytete si Nju Jorku është bërë një sfidë për presidentin, i cili është përballur me kritika të forta për trajtimin e kufirit.

The post Zyrtarët e Meksikës gjetën 123 emigrantë të bllokuar në rimorkio appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *