ALBUK TV LIVE

The Crown: Si e ka trajtuar Netflix vdekjen e Princeshës Diana?

Nga Annabel RackhamGazetarja e kulturës

Vdekja e princeshës Diana si pasojë e një aksidenti automobilistik në Paris mund të ketë ndodhur më shumë se 25 vjet më parë, por është ende e freskët në kujtimet e shumë njerëzve.

Kjo është arsyeja pse portretizimi i ngjarjeve të tilla në serinë e re të “The Crown” të Netflix është nën një vëzhgim kaq të madh.

Pjesa e parë e serisë gjashtë, e cila u shkrua nga Peter Morgan dhe u publikua të enjten, tashmë ka ndarë kritikët për portretizimin e ngjarjeve të ndjeshme dhe private.

Kujdes: Ky artikull përmban spoilerë.

Gjatë katër episodeve, eksplorohet jeta e Princeshës Diana pas divorcit – nga roli i saj si nënë e dashur për princat William dhe Harry, tek puna e saj bamirëse në minat tokësore në Bosnje dhe miqësia me biznesmenin egjiptian, Mohamed Al Fayed, dhe romanca me të. djali Dodi.

Episodi i tretë fokusohet në ngjarjet që çuan në vdekjen e Princeshës Diana, duke kulmuar në aksidentin me makinë që e vrau atë, 36 vjeç dhe Dodi, 42 vjeç, në nënkalimin Pont de l’Alma në Paris.

Në episodin e katërt, i cili përfundon publikimin e parë të serisë së gjashtë, ne shohim një dramatizim të ngjarjeve që çuan në vdekjen e Dianës dhe Dodit, duke përfshirë reagime nga familja mbretërore, publiku dhe kryeministri i atëhershëm Tony Blair.

Çfarë bën të drejtë

Kjo pjesë e serialit (gjashtë episodet e ardhshme do të dalin në mes të dhjetorit) dominohet nga vëmendja e medias që merr Princesha Diana, me paparacët që e ngacmojnë atë kudo që shkon, ndërkohë që tregojnë gjithashtu përpjekjet e saj për të bërë pazare me ta. mbrojë veten dhe fëmijët e saj.

Komentatori mbretëror dhe kritiku i filmit Richard Fitzwilliams thotë se ky përshkrim “është mjaft i saktë” dhe shkon aq larg sa thotë “ajo u gjuajt” nga kamerat.

Ai i thotë BBC-së: “Nëse jeni të sinqertë për këtë, Diana luajti me shtypin dhe [The Crown] dha disa njohuri për këtë”.

Z. Fitzwilliams tha gjithashtu se portretizimi i shfaqjes së luftës “absolutisht të tmerrshme” të ofertave nga gazetat për fotografitë e princeshës së ndjerë ndihej e vërtetë me historinë, ashtu si edhe marrëdhënia e ndërlikuar mes shtypit dhe mbretërve në atë kohë.

Titulli i imazhit,Reagimi i Mbretëreshës për vdekjen e Princeshës Diana është shqyrtuar në emision

Episodi i katërt lufton gjithashtu me reagimin mbretëror ndaj vdekjes së Princeshës Diana, me një histori të bazuar në hezitimin e dukshëm të Mbretëreshës për të bërë ndonjë deklaratë publike.

Specialistja akademike dhe mbretërore Pauline MacLaren thotë se portretizimi i Mbretëreshës në shfaqje dhe reagimi i publikut ndaj familjes mbretërore në këtë kohë “është mjaft i saktë”.

Ajo thotë se fjalimi i Mbretëreshës drejtuar kombit që ndodhi gati një javë pas vdekjes së Dianës “ishte sigurisht një kritikë e madhe” në atë kohë.

“Një nga pikat e krizës që kishte mbretëresha në mbretërimin e saj ishte reagimi i publikut ndaj mungesës së dukshme të simpatisë së saj për vdekjen e Dianës,” tha ajo për BBC.

MacLaren gjithashtu thotë se beson se pikëllimi i princave William dhe Harry në shfaqje “është trajtuar mirë”.

Titulli i imazhit,Fflyn Edwards si Princ Harry, Elizabeth Debicki si Princesha Diana dhe Rufus Kampa si Princi William

Princat e rinj, William i luajtur nga Rufus Kampa dhe Harry, i luajtur nga Fflyn Edwards, ishin 15 dhe 12 vjeç në kohën kur nëna e tyre vdiq.

Në shfaqje, Princi William shihet duke u marrë me vdekjen e nënës së tij duke u zhdukur në territorin e Kalasë Balmoral, në Skoci, për disa orë nën shiun e rrëmbyeshëm.

Ndërsa MacLaren thotë se nuk dihet nëse këto ngjarje janë “fakt apo trillim”, ajo e sheh këtë si një “portret të ndjeshme të pikëllimit të djemve për vdekjen e nënës së tyre”.

Titulli i imazhit,Ylli i Wire, Dominic West ripërsërit rolin e tij si Princi Charles, siç ishte atëherë, në sezonin e gjashtë të shfaqjes

Ajo që nuk shkon mirë

Princi Charles, tani Mbreti Charles III, shfaqet shumë në skenat që tregojnë pasojat e vdekjes së Dianës në The Crown.

Në skenat që dramatizojnë bisedat e tij me Mbretëreshën, ai duket se kërkon një aeroplan mbretëror për të sjellë arkivolin e Dianës nga Parisi, si dhe i bën thirrje nënës së tij t’i drejtohet kombit pasi ajo shpreh hezitim.

“Unë do t’i lexoja ato [skena] si të trilluara,” thotë MacLaren.

“Njerëzit e dinë se seriali nuk është një dokumentar dhe mendoj se kjo ka arritur tek të gjithë”, shton ajo.

Charles shfaqet në shfaqje të ketë një anë të ndjeshme, duke qarë në spitalin e Parisit ku Diana u shpall e vdekur dhe duke ngushëlluar djemtë e tij.

Princi Harry shkroi në librin e tij të kujtimeve Spare të vitit 2023 se “Pa nuk më përqafoi” kur i tha se nëna e tij kishte vdekur dhe se një përkëdhelje në gju ishte ngushëllimi më i madh që ai mori.

Një Princ i ri Harry është parë gjithashtu duke qarë në një shërbesë në kishë në mëngjesin që mëson për vdekjen e Dianës, kur Harry thotë në librin e tij se ai nuk qau derisa pa arkivolin e nënës së tij duke u ulur në tokë.

Titulli i imazhit,Aktorja australiane Debicki, e cila luan Princeshën Diana, shfaqet si një fantazmë në episodin e katërt.

“Trupi im u konvuls dhe mjekra më ra dhe fillova të qaj në mënyrë të pakontrolluar në duar”, ka shkruar ai.

“Më vinte turp që shkelja moralin e familjes, por nuk munda ta mbaja më. Është në rregull, e qetësova veten, është në rregull. Nuk ka kamera përreth.”

Një pjesë e emisionit që ndoshta ka marrë më shumë kritika është shfaqja e fantazmave të Princeshës dhe Dianës dhe Dodi Fayed në episodin e katërt.

Richard Fitzwilliams e quan historinë, në të cilën Diana “përndjek” Charles dhe Mbretëreshën “budallaqe”, “qesharake” dhe Dodi që ndjek babanë e tij, “disi një karikaturë”.

Ai e sheh këtë si një shkelje për shkrimtarin britanik Peter Morgan, i cili ishte gjithashtu pas filmit të nominuar për Oscar të vitit 2006 The Queen, i cili përshkruan ngjarjet pas vdekjes së Dianës.

“Gjëja e çuditshme është shkrimi [e skenës së fantazmave] në krahasim me Mbretëreshën, e cila është e shkëlqyer dhe qëndron jashtëzakonisht mirë”.

Fitzwilliams gjithashtu kundërshton disa nga skenat spekulative gjatë serisë së gjashtë, duke përfshirë portretizimin e romancës në rritje të Dianës dhe Dodit dhe bisedave me Dianën dhe djemtë e saj.

Titulli i imazhit,Khalid Abdalla luan Dodi Fayed

Në jetën reale, Diana dhe Dodi ndoshta ishin njohur për rreth një muaj para se të vdisnin, gjë që është paraqitur me saktësi në emision, por nuk dihet nëse Dodi i propozoi Dianës apo jo.

“Ka një skenë 10-minutëshe [në episodin e tretë] midis Dodit dhe Dianës në Paris përpara se të bëjnë udhëtimin e tyre fatal,” thotë Fitzwilliams.

Dyshja shihen duke u përpjekur të ndihmojnë njëri-tjetrin me çështjet që mundojnë jetën e tyre, me Dianën që pranon se dëshiron të kalojë më shumë kohë me fëmijët e saj dhe Dodi që pranon se dëshiron të shkëputet nga babai i tij kontrollues.

“Është keq, është klishe – ata po psikanalizojnë njëri-tjetrin dhe Dodi ka një bisedë imagjinare me babanë e tij”, shton Fitzwilliams.

Sërish, një skenë që tregon bisedën e fundit telefonike mes Dianës, e cila ndodhet në Paris, dhe djemve të saj që janë me babain e tyre në Balmoral, nuk është konfirmuar kurrë se ka ndodhur.

“Unë mendoj se do të ishte shumë e lënduar nëse njëri prej tyre do ta shihte”, thotë Fitzwilliam.

Princi Harry, i cili bën programe për Netflix përmes kompanisë së tij mediatike, ka pranuar se ka shikuar The Crown , por ende nuk ka komentuar nëse ai mendon se portretizon me saktësi familjen e tij apo jo.

Gjysma e dytë e sezonit final, i cili do të publikohet në dhjetor, do të mbulojë ngjarje duke përfshirë Jubileun e Artë të Mbretëreshës, dasmën e Princit Charles dhe Camilla dhe miqësinë e William dhe Kate – tani Princi dhe Princesha e Uellsit – në Universitetin e St. Andrews.

The post The Crown: Si e ka trajtuar Netflix vdekjen e Princeshës Diana? appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *