ALBUK TV LIVE

Laura Kuenssberg: Riorganizimi sjell dramë, por votuesit janë më të shqetësuar për kuletat

Nga Laura Kuenssberg

Përplasje, zhurmë, rrokullisje! Një hit adrenalin i titujve. Një përplasje masive. Një surprizë e madhe. Dhe një përplasje në gjykata.

Westminster’s u gëzua këtë javë me disa nga argëtimet e tij të preferuara: fiksimi se kush rrëshqet lart ose poshtë në lojën e gjarpërinjve dhe shkallëve politike; duke menduar për skajet e kushtetutës sonë të shtrirë e të pashkruar ndërsa gjykatat dhe qeveria luftojnë; dhe, natyrisht, duke u përpjekur furishëm për të parashikuar se çfarë do të ndodhë më pas.

Nerdët politikë plotësisht të paguar, duke përfshirë edhe mua, janë ngjitur pas spektaklit të shtatë ditëve të fundit.

Shkarkime të hidhura, letra publike të ashpra , kryeministri duke u zotuar se do të përballet me gjykatat, madje edhe biseda për letrat që kërkonin dorëheqjen e tij. (“Do të dukeshit thjesht si idiotë,” më thotë një deputet i lartë se u tha kolegëve të tij më emocionues .)

Por për shefin e fundit, votuesin, e gjithë drama mund të ketë rënë në veshë të hutuar, apo edhe të shurdhër.

Sinjalet nga qeveria ishin të përziera, për ta thënë diplomatikisht. Në të gjithë telenovelat kryeministri ka lëvizur majtas apo djathtas?

Largimi i Suella Braverman në fillim të javës, dha përshtypjen se numri 10 donte të merrte një lëvizje më të butë.

Por kur Gjykata e Lartë vendosi kundër planit të qeverisë për të dërguar emigrantë në Ruandë , Rishi Sunak u shfaq me një gjuhë në dukje të ashpër, duke pretenduar se nuk do të lejojë “gjykatat e huaja” t’i pengojnë.

Në fakt, vendimi bazohej si në ligjin ndërkombëtar ashtu edhe në atë të Mbretërisë së Bashkuar, kështu që nocioni se problemi është krijuar vetëm nga ndërhyrja e gjykatave në një vend të largët është mashtrues. Cilado qoftë këndvështrimi juaj për planet, gjykata iu referua ligjeve britanike që thonë se refugjatët nuk duhet të vihen në rrezik real të dëmtimit.

Dhe kryeministri premtoi ligje të reja “emergjente” – politike flasin për planet që duhet të duken të guximshme dhe të rëndësishme.

Po, kjo është partia që e sheh veten si bastion i ligjit dhe rendit, duke thënë se kur nuk i pëlqen vendimi i parashikuar prej kohësh i gjykatës sonë më të lartë, ajo thjesht do të ndryshojë rregullat në vend të kësaj, me kryeministrin që zotohet të bëjë “çfarëdo duhet” për ta realizuar.

Me çdo kusht?

Kjo nuk është plotësisht e vërtetë, sepse numri 10 nuk duket i gatshëm të ndjekë hapat shumë më drastikë të skicuar, plotësisht të parashikueshëm, nga sekretari i shtëpisë që po largohet për të marrë aeroplanët në qiell.

Ia vlen të thuash çfarëdo që Downing Street të dalë (dhe shiko këtë hapësirë), shanset për të mbajtur të lumtur të drejtën e partisë konservatore duken shumë të vogla. Anëtarët e publikut do të kishin absolutisht të drejtë këtë fundjavë të kruanin kokën dhe të pyesin veten nëse plani i diskutueshëm që kryeministri i është përkushtuar herë pas here, slogani “ndaloni varkat” që bërtet nga foltoret e qeverisë, do të ndodhë ndonjëherë. .

Hulumtimi i kryer nga grupi i sondazheve, More in Common, ndihmon në eksplorimin e reagimit të botës reale. Dhe një shije e këndvështrimeve të votuesve nga grupet e fokusit rreth zonjës Braverman sugjeron se ekziston një ndarje e vërtetë – fjalët më të zakonshme të zgjedhura për ta përshkruar atë përfshijnë, “guximtar” dhe “i hapur”, por edhe atje tipare “raciste”.

Më pas një ish-kryeministër u rikthye në grup.

“Kameron??” të citoj një nga mesazhet që shpërtheu në telefonin tim kur u publikua lajmi.

Ishte punë e bërë për numrin 10 nëse ata donin të krijonin tituj nga riorganizimi i tyre që do të shpërqendronin nga show Suella.

Kishte deputetë në krahun e tij të mëparshëm të Partisë Konservatore shumë të ndryshuar, të cilët ishin të kënaqur që dikush me përvojën e tij u kthye në qytet. Kjo u reflektua edhe nga votuesit, me komente në fokus grupe të tilla si: “Njohuritë e vjetra në një ekip janë gjithmonë të mira”, ndërsa një tjetër tha: “Ai ndoshta është rikthyer për t’i dhënë partisë njëfarë stabiliteti sepse për momentin është thjesht duket se janë shumë vetëm grindje të brendshme”.

Fjala që votuesit zgjodhën më shumë se çdo tjetër për të përshkruar se tani Zoti Cameron ishte “me përvojë”. Tikoni!

Por fjalët si “Brexit” dhe “e kaluara” dhe “idiot” janë gjithashtu mjaft të theksuara.

Këtu janë fjalët e përdorura nga votuesit:

Ju nuk do të ishit vetëm nëse do të ndiheshit pak në mëdyshje.

Kjo jo vetëm sepse mund t’ju duhet të shikoni sytë për të imagjinuar sesi lideri i fushatës së dështuar të Mbetjes mund të bëhet arkitekti i politikës së jashtme të Mbretërisë së Bashkuar pas Brexit. Siç tha një votues: “Unë jam vërtet i zemëruar për këtë, nëse jam i sinqertë. Unë mendoj se ai me të vërtetë e ndau vendin në familjet që ishin njëra anë e argumentit ose tjetra.”

Por rrezikon gjithashtu të nxjerrë në pah pozicionin e tmerrshëm të qeverisë në votime, si dhe hendekun e përvojës midis kryeministrit aktual dhe ish-kryeministrit, sikur Rishi Sunak shumë më i riu ka rënë në telashe, ka humbur biletën e autobusit dhe i është dashur të telefonojë babanë e tij për të ardhur. dhe merre atë.

Një figurë e lartë e partisë pyeti: “Kush është kryeministri këtu? Sunak është prefekt dhe Cameron drejtori.”

Këtë pikë e kapin disa votues, njëri duke vërejtur: “Kjo bie disi dëshpërim, sepse atyre u është dashur t’i drejtohen kësaj për të siguruar çdo lloj stabiliteti në parti.”

Ka një pikë tjetër konfuzioni. Lëvizja e fundit e madhe e Rishi Sunak ishte në konferencën e Partisë Konservatore kur ai u vetëquajtur si kandidati i ndryshimit , duke kritikuar atë që ai e quajti konsensusin 30-vjeçar dhe status quo-në.

Ky nuk ishte një veprim i vogël, por një vendim i konsideruar i madh strategjik për ta ngritur kështu kryeministrin, kur të tjerat kishin dështuar.

Tani, në terma troç, si mund të jesh bindshëm djali i ndryshimit, nëse po e kthesh djaloshin e vjetër?

Në mënyrë të pashmangshme ky ndryshim është vënë re nga tavolinat e pasme. Një personazh i lartë thotë: “Të gjithë jemi përpjekur të lexojmë gjethet e çajit, por nuk jemi në gjendje ta pimë çajin” sepse “No 10 vazhdon të ndryshojë mendje gjatë gjithë kohës”.

Qoftë në varka të vogla apo në David Cameron që po kthehej në qeveri, të gjithë hullabaloo në Westminster këtë javë nuk kanë qenë në streset dhe tendosjet më të rëndësishme për jetën e shumicës së votuesve.

Hulumtimi i ndarë me ne këtë javë nga More in Common, në përputhje me sondazhet për muaj dhe muaj, tregon se mbarimi i shpenzimeve është me kilometra në krye të listës – 71% e të pyeturve e shprehën atë si shqetësimin e tyre më të lartë.

Shqetësimet për NHS ishin prioriteti i radhës, por pak larg në 40%.

Vetëm 17% përmendën azilkërkuesit që kalojnë kanalin si shqetësimin e tyre më të madh, pas ndryshimit të klimës me 23%.

Është marrëzi të lexosh shumë në çdo fotografi, dhe një javë sondazh është, sigurisht, vetëm kaq. Por ndërsa kryeministri tundet në siklet mbi prioritetin e tij të zgjedhur të varkave të vogla, ndërsa partia konservatore grindet për drejtimin Nr 10 që dëshiron vërtet të marrë, është një kujtesë se asnjëra nga këto çështje nuk është shqetësimi më i zakonshëm i publikut.

Një deputet i lartë konservator pranon: “Shumica e njerëzve thjesht duan të jenë në gjendje të paguajnë faturat e tyre dhe të marrin një takim te mjeku.”

Të mërkurën, kancelarja ka një shans për të ndihmuar njerëzit të bëjnë pikërisht këtë me Deklarata e Vjeshtës.

Presioni është mbi Jeremy Hunt për të vepruar mbi ato shqetësime shumë reale. Numri 10 ishte i qetë, të paktën për gjysmë ore apo më shumë, kur shifrat e inflacionit të kësaj jave treguan se rritja e çmimeve po ngadalësohej, kryesisht për shkak të rënies së çmimeve të energjisë. Por mbani mend, ngadalësimi i inflacionit nuk heq çmimet e larta, thjesht do të thotë se kostot nuk po rriten aq shpejt.

Siç sugjeron ky sondazh, të përballosh bukën e gojës është një sfidë për miliona familje.

Nga mburrja e njoftimeve të hershme nuk është e qartë se çfarë do të propozojë në të vërtetë Jeremy Hunt për të ndihmuar. Ekziston gjithashtu kontradikta e mundshme politike e uljes së taksave për një numër të vogël familjesh të prekura nga tatimi mbi trashëgiminë, duke marrë shumë më tepër nga tatimi mbi të ardhurat miliona.

Kjo nuk është për shkak se Kancelarja në fakt e ka rritur tatimin mbi të ardhurat, por sepse gjithnjë e më shumë njerëz po zvarriten të paguajnë tarifa më të larta. (Ky ka një nga emrat më pak tërheqës në zhargonin e Thesarit, zvarritje fiskale, por është një nga ndryshimet më domethënëse dhe pak të përfolura për mënyrën se si qeveria mbledh shumat e saj.)

Është gjithashtu, në rrezik të tingëllimit të parë, vlen të përmendet se sa e pazakontë është që Thesari të ngacmojë kaq shumë rreth shkurtimeve të taksave pak para një deklarate të madhe si kjo.

Një ish-ministër i Thesarit më tha se është “e jashtëzakonshme” që ata kanë qenë kaq të hapur. A është – siç thonë ata në mënyrë të përhershme – “vetëm për t’i hedhur mish të kuq brigadës Suella” pas një jave me gunga?

Pamja e përgjithshme ekonomike nuk është e bukur. Rritja ka ngecur. Qeveria po shpenzon një pasuri absolute duke paguar interesat e borxheve të saj të mëdha. Taksat dhe shpenzimet qeveritare janë të dyja në nivele historike, një makth për puristët konservatorë, të cilët, në fund të fundit, shpresojnë se partia e tyre qëndron për një qeveri më të dobët dhe taksa më të ulëta.

Është një sfidë për ata në Partinë Konservatore dhe, natyrisht, për opozitën, që duan më shumë burime për shërbimet publike. Në përgjithësi, ish-ministri i Thesarit vëren brutalisht, “ne jemi në një vend vërtet të keq – a shoh një strategji koherente? Jo!”

Shqetësimi dërrmues për t’iu përgjigjur kancelares dhe kryeministrit është të ndihmojnë familjet dhe firmat të ndihen vazhdimisht më mirë. Drama që është konsumuar në Westminster këto shtatë ditët e fundit nuk ka gjasa të bëjë shumë ndryshim në këtë.

Jeremy Hunt ka një shans për ta ndryshuar këtë të mërkurën . Por thjesht nuk është e qartë se fqinjët në numrin 10 dhe 11 mund të bëjnë shumat dhe politikat.

The post Laura Kuenssberg: Riorganizimi sjell dramë, por votuesit janë më të shqetësuar për kuletat appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *