ALBUK TV LIVE

Mbreti Charles fton K-pop në banketin shtetëror të Koresë së Jugut

Mbreti Charls përshendet në gjuhën koreane

Mbreti Charles përdori madhështinë e një banketi shtetëror të Pallatit Buckingham për të hedhur disa referenca të papritura për kulturën popullore koreane.

Yjet e K-pop Blackpink dhe BTS u kontrolluan me emra nga Mbreti teksa mirëpriti presidentin e Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, në ditën e parë të vizitës së tij shtetërore.

Fjalimi i Mbretit në banket vlerësoi “aftësinë e jashtëzakonshme të kulturës së Koresë së Jugut për të magjepsur imagjinatën”.

Edhe pse ai pranoi se nuk kishte shumë nga “ajo që mund të quhet Gangnam Style”.

Por nuk pati asnjë përsëritje të aftësive të stilit karaoke të Presidentit Yoon kur ai vizitoi Presidentin e SHBA Joe Biden, kur udhëheqësi i Koresë së Jugut kishte kënduar “American Pie”.

Në vend të kësaj, presidenti tha se në rininë e tij ai dhe miqtë e tij “ishin të gjithë fansa të Beatles, Queen dhe Elton John”. Me supozimin se kjo ishte një referencë për grupin pop dhe jo për monarkinë.

Vizitat shtetërore janë një përzierje e “fuqisë së butë” të spektaklit dhe politikës praktike dhe mirëpritja në tapetin e kuq që u bë për Korenë e Jugut ishte një shenjë respekti për një aleat dhe partner tregtar gjithnjë e më të rëndësishëm, në një rajon me tensione në rritje me Kinën.

Princi William dhe Catherine ishin në mesin e mbretërve që përshëndetën të ftuarit koreano-jugor

Pati një pjesëmarrje të plotë në banketin shtetëror në sallën e ballit të Pallatit Buckingham, me të ftuarit koreano-jugor të përshëndetur nga Mbreti, Mbretëresha, Princi dhe Princesha e Uellsit dhe kryeministri Rishi Sunak.

Djali më i famshëm i Koresë së Jugut, Son Heung-min, futbollisti i Spurs, nuk ishte aty, por grupi i vajzave K-pop Blackpink ishin mes të ftuarve.

Lord Cameron, duke u kthyer në politikën e vijës së parë si sekretar i jashtëm, ishte ulur disa vende nga Princesha Anne.

Udhëheqësi i laburistëve Sir Keir Starmer dhe udhëheqësi i Lib Dem Ed Davey ishin mes të ftuarve, të cilët u përballën me një tavolinë të përpunuar me gjashtë gota të ndryshme vere dhe një seri takëmesh të argjendtë.

Menuja, e shkruar në frëngjisht, përfshinte vezë të ziera, fazan dhe një bombë akullore me mango.

Grupi i vajzave K-pop Blackpink ishin të ftuar në banketin shtetëror në Buckingham Palace

Verërat përfshinin një Château Mouton-Rothschild të vitit 1989 dhe Camel Valley nga Cornwall.

Këto janë raste të pasura, me diplomaci të nxitur nga ushqimi i mirë, duke përdorur një shërbim darke të shekullit të 19-të me më shumë se 4000 copë.

Parametrat e tavolinës janë po aq të sakta dhe simetrike sa parada ushtarake që përshëndeti presidentin – secili i ftuar merr një vend prej 46 cm.

Secili i ftuar kishte një pllakë emri në vendin e tij, e cila ndoshta u kontrabandua në disa xhepa më vonë si suvenire, madje edhe me Kryepeshkopin e Canterbury-t në dhomë.

Por për disa kishte vetëm tituj, si për kryeministër dhe sekretar të jashtëm.

Meqenëse Mbreti është një adhurues i madh i riciklimit, të paktën nëse njerëzit vazhdojnë të ndryshojnë pllakat e kartonit mund të mbeten të njëjta.

Më herët gjatë ditës, delegacionit të Koresë së Jugut iu bë një pritje ceremoniale në Paradën e Gardës së Kuajve, përpara se presidenti dhe gruaja e tij të merrnin pjesë në një procesion me karroca përgjatë qendrës tregtare.

Më shumë se 1000 ushtarë ishin në paradë, me përshëndetje me armë në gjethet e vjeshtës në Green Park.

Princesha e Uellsit kishte veshur një nuancë dramatike të kuqe në faqen e parë

“Fuqia e butë” e një vizite shtetërore pa një aleat të rëndësishëm të pritur në tapetin e kuq në Londër

Por krahas ngjarjeve ceremoniale, vizita të tilla shtetërore kanë një qëllim serioz diplomatik dhe ekonomik.

Fjalimi i Mbretit në banket foli për rolin strategjik të Koresë së Jugut si një “bastion i demokracisë, të drejtave të njeriut dhe lirisë”, por paralajmëroi se “këto vlera sfidohen, fatkeqësisht, si rrallë herë në jetët tona”.

Zhurma e parzmoreve të kalorësisë në Mall është gjithashtu e lidhur në mënyrë të pandashme me zhurmën e arkave të parave, me marrëveshje tregtare që duhen negociuar.

Një “Marrëveshje e Downing Street” do të nënshkruhet në një takim midis presidentit të Koresë së Jugut dhe Rishi Sunak të mërkurën, i cili synon të nxisë tregtinë dhe të mbështesë “stabilitetin global”.

Teknologjia e lartë dhe energjia e gjelbër do të jenë ndër fushat e bashkëpunimit të biznesit.

Ka plane për një qasje më të fortë për zbatimin e sanksioneve kundër Koresë së Veriut dhe parandalimin e “programit të saj të armëve të paligjshme”, me patrulla të përbashkëta detare midis marinës së Koresë së Jugut dhe Marinës Mbretërore.

“Partneritetet afatgjata globale janë jetike për prosperitetin dhe sigurinë tonë,” tha zoti Sunak, i cili shtoi se “lidhjet e ngushta kanë nxitur tashmë 21 miliardë paund investime midis vendeve tona”.

Banketi, në ditën e parë të një vizite shtetërore, pati të ftuar përfshirë Princin dhe Princeshën e Uellsit dhe kryeministrin Rishi Sunak.

The post Mbreti Charles fton K-pop në banketin shtetëror të Koresë së Jugut appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *