ALBUK TV LIVE

BBC 100 Women 2023: Kush është në listë këtë vit?

BBC ka zbuluar listën e saj të 100 grave frymëzuese dhe me ndikim nga e gjithë bota për vitin 2023.

Midis tyre janë avokatja dhe ish-Zonja e Parë e SHBA-së, Michelle Obama, avokatja për të drejtat e njeriut Amal Clooney, futbollistja fituese e Topit të Artë, Aitana Bonmatí, eksperti i AI Timnit Gebru, ikona feministe Gloria Steinem, ylli i Hollivudit, America Ferrera dhe manjati i bukurisë Huda Kattan.

Në një vit ku nxehtësia ekstreme, zjarret, përmbytjet dhe fatkeqësitë e tjera natyrore kanë qenë titujt kryesorë, lista thekson gjithashtu gratë që kanë punuar për të ndihmuar komunitetet e tyre të trajtojnë ndryshimin klimatik dhe të ndërmarrin veprime për t’u përshtatur me ndikimet e tij.

Lista përfshin 28 pionierë të klimës, të emëruar përpara Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, COP28.

Emrat janë renditur në asnjë mënyrë të veçantë

Amal Clooney, MB/Liban

Jurist për të drejtat e njeriut

Amal Clooney është një avokate e fituar me çmime për të drejtat e njeriut, e cila ka kaluar dy dekadat e fundit duke mbrojtur viktimat e padrejtësisë.

Ajo ka udhëhequr raste të profilit të lartë që përfshijnë krime kundër njerëzimit në Armeni dhe Ukrainë, si dhe dhunë seksuale ndaj grave në Malavi dhe Kenia.

Sukseset e fundit përfshijnë përfaqësimin e viktimave të një luftëtari të Shtetit Islamik dhe të një kryekomandant të Darfurit. Ajo ka ndihmuar në sigurimin e lirisë së gazetarëve dhe të burgosurve të tjerë politikë të shënjestruar nga regjimet shtypëse.

Ajo është një profesoreshë ndihmëse në Fakultetin Juridik të Kolumbisë dhe bashkëthemeluese e Fondacionit Clooney për Drejtësi, i cili ofron mbështetje ligjore falas për viktimat e abuzimeve të të drejtave të njeriut në më shumë se 40 vende.

Dehenna Davison, MB

deputet

Në vitin 2019, Dehenna Davison u bë deputetja e parë konservatore për Peshkopin Auckland që nga krijimi i zonës në 1885. Ajo u bë ministre për ngritjen e nivelit në 2022, duke u fokusuar në lëvizshmërinë sociale dhe rigjenerimin.

Ajo dha dorëheqjen si ministre në shtator 2023, duke folur hapur për diagnozën e saj të migrenës kronike.

Kur Davison ishte 13 vjeç, babai i saj u vra nga një grusht i vetëm, duke e katalizuar udhëtimin e saj në politikë. Ajo themeloi Grupin Parlamentar Gjith-Partiash për Sulmet me Një Grusht dhe fushatat me One Punch UK për reformën në drejtësi dhe dënime.

Ajo është gjithashtu e fokusuar në përmirësimin e rrugëve të trajtimit për migrenën kronike dhe në fushatën për më shumë financime kërkimore në kancerin lobular invaziv.

Monica McWilliams, MB

Ish politikan dhe negociator paqeje

Ky vit shënon 25 vjet që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së së Premtes së Mirë të Irlandës së Veriut. Monica McWilliams luajti një rol vendimtar si negociatore kryesore gjatë bisedimeve të paqes shumëpalëshe që çuan në marrëveshje.

Ajo bashkëthemeloi Koalicionin e Grave të Irlandës së Veriut, një parti politike që kapërceu ndarjen sektare, e cila futi dispozita kritike për traktatin e paqes.

Ajo u zgjodh në Asamblenë e parë Legjislative të Irlandës së Veriut dhe si kryekomisionere e Komisionit të të Drejtave të Njeriut të Irlandës së Veriut, ajo hartoi këshillat mbi një Projektligj të të Drejtave për Irlandën e Veriut.

McWilliams aktualisht shërben si komisioner për shpërbërjen e grupeve të armatosura dhe ka botuar gjerësisht mbi dhunën ndaj grave.

Marijeta Mojasevic, Mali i Zi

Aktivist për të drejtat e personave me aftësi të kufizuara

Pasi i mbijetoi dy goditjeve kur ishte në shkollë të mesme, jeta e Marijeta Mojasevic ndryshoi në mënyrë dramatike.

Duke përjetuar efekte fizike dhe psikologjike, me shumë prej të cilave ajo jeton ende sot, Mojasevic tani punon si këshilltare për të rinjtë dhe aktiviste për të drejtat e aftësisë së kufizuar.

Ajo përdor zërin e saj për të sfiduar qëndrimet dhe sjelljet ndaj njerëzve me çrregullime neurologjike.

Ajo krijoi seminare të quajtura Jeta me Aftësi të Kufizuara, ku mbështetet në përvojat e saj për të ndihmuar në sfidimin e paragjykimeve.

Ajo është ambasadore e OneNeurology, një nismë e cila synon t’i bëjë kushtet neurologjike një prioritet global të shëndetit publik.

Licia Fertz, Itali

Model dhe influencues

Jo shumë 93-vjeçarë mund të thonë se kanë më shumë se 235,000 ndjekës në Instagram, por për influencuesin më të vjetër të pozitivitetit trupor në Itali, ky është vetëm fillimi.

Licia Fertz jetoi Luftën e Dytë Botërore, duroi vdekjen e vajzës së saj 28-vjeçare dhe pa burrin e saj të vdiste.

Por kur nipi i saj hapi një profil në Instagram për të që ta gëzonte, veshjet e saj shumëngjyrëshe dhe buzëqeshja rrezatuese e bënë atë një yll të menjëhershëm në rrjetet sociale.

Ajo ka shkruar një autobiografi dhe ka modeluar nudo për kopertinën e revistës Rolling Stone në moshën 89-vjeçare.

Ajo është një aktiviste kundër moshës, feminizmit dhe LGBTQ+, duke promovuar pozitivitetin e trupit dhe duke riformuar mënyrën se si ne i perceptojmë trupat e plakur dhe të moshuarit.

Amerika Ferrera, SHBA

Aktore

Një fytyrë e njohur menjëherë nga bota e zbavitjes, aktorja, regjisorja dhe producentja e vlerësuar me çmime, America Ferrera, njihet për role të ndryshme kryesore – duke përfshirë në filmin e fundit rekord Barbie, Gratë e vërteta kanë kthesa dhe serinë e suksesshme Ugly Betty.

Ajo u bë personi më i ri që fitoi një Emmy në kategorinë e aktores kryesore për rolin e saj në Ugly Betty – dhe Latina e parë. Një aktiviste për një kohë të gjatë, Ferrera është një folëse pjellore për të drejtat e grave dhe nevojën për të pasur më shumë përfaqësim në ekran.

Vajza e emigrantëve nga Hondurasi, ajo bën fushatë për të përmirësuar jetën e latinëve në SHBA përmes organizatës së saj jofitimprurëse, Poderistas.

Anne Grall, Francë

Komediane

Greenwashing Comedy Club është një kolektiv stand-up që trajton çështjet mjedisore si dhe feminizmin, varfërinë, aftësinë e kufizuar dhe të drejtat e LGBTQ+.

Ajo u themelua nga stand-up komediania Anne Grall, e cila beson se përmes goditjeve me grushta, është e mundur të mbillni farat e ndryshimit në mendjet e njerëzve dhe madje të ndikoni në zakonet e tyre.

Në një shoqëri të drejtuar nga argëtimi, ku mbizotërojnë konceptet koncize dhe mesazhet e shkurtra, Grall beson se humori, shpesh i mbështetur në ekzagjerime dhe goditje me grushte, mund të jetë një medium i shkëlqyer për të ndarë idetë rreth ndryshimeve klimatike.

Suksesi i Greenwashing Comedy Club është mjaft inkurajues sepse tregon se sot shumë njerëz janë të shqetësuar për ndryshimet klimatike dhe duan të bashkohen, të qeshin dhe të largohen nga shfaqja duke u ndjerë gati për të vazhduar luftën!

Anne Grall

Canan Dagdeviren, Turqi

Shkencëtar dhe shpikës

Një profesor i asociuar në Laboratorin Mediatik të Institutit të Teknologjisë në Masaçusets (MIT) në SHBA, Canan Dagdeviren ka shpikur kohët e fundit një copëz me ultratinguj të veshur për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit.

Ajo mori frymëzim nga tezja e saj, e cila u diagnostikua me kancer të gjirit në fazën e vonshme në moshën 49-vjeçare, pavarësisht se kishte kontroll të rregullt të kancerit, dhe vdiq gjashtë muaj më vonë.

Pranë shtratit të tezes së saj, Dagdeviren hartoi një plan të përafërt të një pajisjeje diagnostike që mund të përfshihej në një sytjena dhe do të lejonte ekzaminimin më të shpeshtë të individëve me rrezik të lartë të kancerit të gjirit. Teknologjia potencialisht mund të shpëtojë miliona jetë.

Qiyun Woo, Singapor

tregimtar

Si një ambientalist dhe krijues i përmbajtjes, Qiyun Woo përdor mediat sociale për të ndarë idetë rreth ndryshimeve klimatike.

Platforma e saj në internet, The Weird and the Wild, është e përkushtuar për ta bërë shkencën e klimës më të aksesueshme dhe më pak të frikshme. Ai fokusohet në përmbajtjen për të mbrojtur, edukuar dhe angazhuar komunitetet në veprimin e ndryshimeve klimatike.

Ajo bashkë-organizon një podcast mjedisor të fokusuar në Azinë Juglindore të quajtur Climate Cheesecake, i cili synon të zbërthejë temat komplekse të klimës në pjesë më të menaxhueshme.

Ajo është gjithashtu një eksploruese e re e National Geographic.

Kriza klimatike është komplekse, dërrmuese dhe e frikshme. Ne mund t’i qasemi me kuriozitet të ashpër por të butë – në vend të frikës – në mënyrë që të mund ta mbajmë zemrën tonë të butë për t’u kujdesur për botën, ndërsa mprehim mjetet tona për të çmontuar atë që nuk funksionon dhe për të ndërtuar atë që funksionon.

Qiyun Woo

Clara Elizabeth Fragoso Ugarte, Meksikë

Shofer kamioni

Shoferja e kamionit Clara Elizabeth Fragoso Ugarte i ka kushtuar 17 vjet të jetës së saj një industrie të dominuar nga meshkujt, duke udhëtuar në gjatësinë e Meksikës përgjatë disa prej rrugëve më të rrezikshme të vendit.

Me origjinë nga Durango, Fragoso Ugarte u martua në moshën 17-vjeçare dhe është nënë e katër fëmijëve dhe gjyshe e shtatë.

Si një “rimorkio”, siç quhen gratë shofere kamionësh, ajo e kalon jetën e saj në rrugë duke shpërndarë mallra nëpër Meksikë dhe SHBA.

Ajo gjithashtu ndihmon në trajnimin e shoferëve të rinj dhe synon të frymëzojë gra të tjera që t’i bashkohen industrisë në mënyrë që të arrihet barazia gjinore në biznesin e kamionëve me ngarkesa të rënda.

Paramida, Gjermani

DJ dhe producent muzikor

Shumë kohë përpara se të shpërthyen protestat në Iran vitin e kaluar, DJ Paramida kishte sfiduar kufizimet kulturore për gratë me origjinë iraniane.

Tani me qendër në Berlin, Paramida zbuloi pasionin e saj për muzikën dhe kulturën e kërcimit ndërsa jetonte mes Frankfurtit dhe Teheranit në vitet e saj të adoleshencës.

E frymëzuar nga historia ikonë e muzikës së kërcimit, kompania e saj diskografike Love On The Rocks promovon kulturën euforike dhe të huaj të kërcimit sot.

Si banore e Panorama Bar Berghain në Berlin, ajo është bërë një DJ e kërkuar globalisht dhe një producente e arrirë muzikore. Ajo e përdor këtë hapësirë ​​për të sfiduar normat gjinore në industrinë e muzikës dhe jetës së natës të dominuar nga meshkujt.

Sophia Kianni, SHBA

Student dhe sipërmarrës social

Pasi foli me të afërmit në Iran, sipërmarrësja sociale Sophia Kianni kuptoi se kishte relativisht pak informacion të besueshëm në lidhje me ndryshimet klimatike në gjuhën e tyre, kështu që ajo filloi të përkthente materiale në farsi.

Kjo shpejt u zgjerua në një projekt më të gjerë kur ajo themeloi Climate Cardinals, një grup ndërkombëtar jofitimprurës i udhëhequr nga të rinjtë që synon të përkthejë informacionin e klimës në çdo gjuhë të vetme dhe ta bëjë atë më të aksesueshëm për ata që nuk flasin anglisht.

Tani ajo ka 10,000 studentë vullnetarë në 80 vende. Ata kanë përkthyer një milion fjalë të materialit klimatik në më shumë se 100 gjuhë.

Qëllimi i Kianni është të ndihmojë në thyerjen e barrierave gjuhësore për transferimin global të njohurive shkencore.

Aktivistët e rinj kanë ndërtuar dhe ushqyer rrjete globale të veprimit për klimën, kanë mobilizuar miliona për të protestuar, kanë drejtuar mijëra peticione kundër zhvillimit të karburanteve fosile dhe kanë mbledhur miliona dollarë për të financuar iniciativat klimatike. Sfidat e botës janë shumë të mëdha për ne që të zgjidhim veten bazuar në moshën ose përvojën.

Sophia Kianni

Jetsunma Tenzin Palmo, Indi

Bhikṣuṇī, murgeshë budiste

E lindur në Angli në vitet 1940, Jetsunma Tenzin Palmo adoptoi Budizmin kur ishte adoleshente.

Në moshën 20-vjeçare ajo udhëtoi për në Indi dhe u bë një nga perëndimorët e parë që u shugurua si një murgeshë budiste tibetiane.

Për të promovuar statusin e praktikuesve femra, Tenzin Palmo themeloi Manastirën Dongyu Gatsal Ling në Himachal Pradesh, Indi, e cila është shtëpia e më shumë se 120 murgeshave.

Ajo njihet më së shumti për kalimin e 12 vjetëve duke jetuar në një shpellë të largët në Himalaje, tre prej atyre që janë në tërheqje të rreptë të meditimit. Në vitin 2008, asaj iu dha titulli i rrallë Jetsunma, që do të thotë Mjeshtre e nderuar.

Daria Serenko, Rusi

Poet

Shkrimtarja dhe aktivistja politike Daria Serenko është një nga shumë koordinatore të rezistencës feministe kundër luftës – një lëvizje kundër pushtimit rus të Ukrainës.

Për nëntë vitet e fundit ajo ka shkruar për dhunën gjinore në Rusi dhe ka shkruar dy libra me prozë feministe dhe kundër luftës.

Serenko është gjithashtu krijuesja e iniciativës artistike Quiet Pickett, në të cilën ajo mban pankarta të shkruara me mesazhe për të angazhuar njerëzit për çështje të veçanta.

Dy javë përpara se Rusia të fillonte pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës, Serenko u arrestua nga autoritetet, i akuzuar për përhapjen e mesazheve “ekstremiste”. Menjëherë pasi ajo emigroi në Gjeorgji dhe tani është akuzuar si “agjente e huaj” nga autoritetet ruse.

Bernadette Smith, Ishulli i Breshkave / Kanada

Mbrojtës për familjet e personave të zhdukur

Pas zhdukjes së motrës së saj në vitin 2008, Bernadette Smith kërkoi pa u lodhur për përgjigje.

Ajo u bë një avokate kryesore për familjet e grave dhe vajzave indigjene të zhdukura dhe të vrarë në të gjithë Kanadanë dhe krijoi një koalicion për të ndihmuar në koordinimin e veprimeve dhe gjetjen e përgjigjeve.

Ajo gjithashtu bashkëthemeloi Drag the Red, një nismë që kërkon lumin e Kuq të Winnipeg për trupa ose prova të personave të zhdukur.

Smith u zgjodh kohët e fundit në Asamblenë Legjislative të Manitobës për një mandat të tretë dhe bëri histori si e para nga dy gratë e Kombit të Parë të emëruara si ministra të kabinetit në provincë. Ajo aktualisht shërben si ministre e strehimit, varësive dhe të pastrehëve.

Gloria Steinem, SHBA

Lider feminist

Si udhëheqëse e lëvizjes globale feministe që nga vitet 1970, kontributi i Gloria Steinem në feminizëm është njohur në mbarë botën për breza.

Steinem ka punuar në çështjet e barazisë si aktiviste, gazetare, shkrimtare, pedagoge dhe zëdhënëse e medias.

Ajo gjithashtu bashkëthemeloi revistën Ms., e cila u qarkullua për herë të parë në 1971 dhe ende në botim sot, e konsideruar si e para periodike në SHBA që sjell çështjet e lëvizjes për të drejtat e grave në rrjedhën kryesore.

Në moshën 89-vjeçare, Steinem vazhdon punën e saj drejt një bote më të drejtë përmes mbështetjes së organizatave me përvojë si Qendra Mediatike e Grave, Koalicioni ERA dhe Barazi Tani.

Aziza Sbaity, Liban

Sprinter

E festuar si “gruaja libaneze më e shpejtë në histori” pas thyerjes së rekordit të vendit në 100 metra, Aziza Sbaity kohët e fundit u bë sërish titujt kryesorë si atletja e parë me ngjyrë nga vendi i saj që fitoi medaljen e artë në kampionatin e Azisë Perëndimore dhe Arabe këtë vit.

E lindur nga një nënë liberiane dhe baba libanez, ajo u transferua në Liban në moshën 11-vjeçare, ku u përball me racizmin dhe klasizmin e bazuar në ngjyra.

Atletika u bë rruga e saj drejt zbulimit dhe fuqizimit të vetvetes dhe nxiti një përkushtim ndaj avokimit.

Ajo përdor pozicionin e saj për të folur për racizmin në vend dhe për të mbrojtur gjithëpërfshirjen dhe barazinë, dhe ajo bashkëpunon me shkolla dhe universitete për të frymëzuar rininë libaneze.

lista vazhdon…

The post BBC 100 Women 2023: Kush është në listë këtë vit? appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *