ALBUK TV LIVE

Para, makina dhe vajza’, pse adoleshentët shqiptarë rrezikojnë jetën për shtëpitë e barit?! Gazetari britanik: Bëjnë jetë luksi kur kthehen nga Anglia

Një reportazh nga “Daily Express” tregon se si të rinjtë shqiptarë arrijë në Britani dhe pse mendojnë se jetesa në Angli është më e mirë se atdheu i tyre. Gazetari Zak Garner-Purkis gjatë një vizite në Shqipëri ka treguar bisedën me një të ri shqiptar. I riu me automjetin e tij Benz, rreth të 20-tave ka treguar se si e ka blerë mjetin e tij.

Këtë e bleva duke punuar disa muaj në Londër. Isha në ndërtim”, ka deklaruar i riu.

Në shkrimin e tij, gazetari shkruan se deklarata e të riut ka qenë jo bindëse ku shkruan: Të gjithë e dinim se kjo nuk ishte e vërteta. Nuk kishte mundësi që ky i ri të fitonte mjaftueshëm për të blerë një Benz të nivelit të lartë në një periudhë të shkurtër. Ai e bleu atë pasi punoi në një shtëpi bari.

Shoferi i Merc ishte një nga shumë “djemtë londinez” që pamë gjatë udhëtimit tonë në Shqipëri këtë muaj. Nga malet e veriut deri në rrugët e frekuentuara të Tiranës, shfaqjet e tyre të pasurisë ishin kudo. Pothuajse sa herë që flisnim me një person me të afërm në Britani, fermat e kanabisit përmendeshin.

“Gjysma e të afërmve të mi punojnë në ndërtim dhe gjysma tjetër në shtëpi droge”, tha një adoleshent për “Daily Express”.

Duam apo jo, Britania ka qenë prej vitesh konsumatori më i madh i drogës në Evropë. Tregu ynë i madh dhe fitimprurës është një magnet për tregtarët e drogës nga e gjithë bota, kështu që shumë të rinj të ‘joshen’ dhe të shkojnë në Angli.

“Por ishte ende tronditëse se si ishte bërë një aktivitet i zakonshëm që dikur konsiderohej krejtësisht tabu nga njerëzit në vendin e ish-bllokut komunist. Të rinjtë po braktisin diplomat universitare për të kapërcyer Kanalin dhe për të rrezikuar vdekjen në prodhimin e drogës, ndërsa shqiptarët mesatarë punëtorë luftojnë për të blerë shtëpi në një treg të shtrembëruar nga tregtarët e pastrimit të parave”, shkruan ndër të tjera gazetari.

Nuk është e vështirë të shohësh tërheqjen e punës në një shtëpi droge në Londër për një adoleshent shqiptar. Ata zgjohen çdo ditë me burimet e lajmeve të mediave sociale që shfaqin video të të rinjve në fermat e drogës në Mbretërinë e Bashkuar që fitojnë para. Ndërkohë shqiptarët e ndershëm janë të tronditur nga ky fakt, pasi fëmijët e tyre po braktisin shkollën për të blerë një automjet 50 mijë £.

The post Para, makina dhe vajza’, pse adoleshentët shqiptarë rrezikojnë jetën për shtëpitë e barit?! Gazetari britanik: Bëjnë jetë luksi kur kthehen nga Anglia appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *